Нові правила виплати лікарняних в Польщі з січня 2022. Перевірте, що змінилося
Фото ілюстративне fotolia.com

Нові правила виплати лікарняних в Польщі з січня 2022. Перевірте, що змінилося

З січня 2022 року в Польщі змінили правила виплат у зв’язку з непрацездатністю через хворобу (zwolnienie lekarskie L4). Деякі наймані робітники можуть залишитися без лікарняних виплат. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.

Як пише rynekzdrowia.pl, зміни спрямовані на те, щоб уникнути зловживань лікарняними.

Раніше працююча особа могла перебувати на оплачуваному лікарняному 182 дні. Після використання цього ліміту достатньо було вийти на роботу на один день або взяти відпустку на вимогу, щоб знову мати можливість піти на лікарняний. Тоді відкривався ще один 182-денний період виплати допомоги по хворобі. Так зловживали багато працівників, які могли роками жити на лікарняні або таким чином уникати звільнення з роботи.

Після нововведення ZUS не перевірятиме коди хвороб, оскільки тепер ліміт оплачуваних лікарняних у 182 дні діятиме не на одне захворювання, як було раніше, а на всі. Після використання ліміту потрібно буде, щоб пройшло 60 днів, аби знову можна було скористатися оплачуваним лікарняним. Якщо перерва буде меншою за 60 днів, то ZUS віднесе новий лікарняний до ліміту й не оплачуватиме його. У цьому випадку залишиться лише можливість отримувати реабілітаційну допомогу. Єдиний виняток – непрацездатність під час вагітності.

Зміни в регламенті не означають, що людина, яка буде довго хворіти, раптом залишиться без виплат. Після закінчення 182-денного ліміту на лікарняні вона зможе подати заявку на реабілітаційну допомогу або на пенсію по інвалідності через нещасний випадок на виробництві (залежно від прогнозу для здоров’я). Водночас нововведення вдарить по групі працівників, які страждають на багато різних захворювань, оскільки на практиці вони отримають набагато менші виплати, ніж раніше.

Вищезазначені зміни набрали чинності з січня 2022 року, однак ZUS застеріг, що можуть бути випадки, коли люди, які перебували на лікарняному на межі року і які раніше регулярно брали L4, допомогу по хворобі вже не отримають. Усе через те, що після змін ZUS рахуватиме періоди оплачуваного лікарняного також назад.

Наприклад: Якщо застрахована особа використала 20 днів оплачуваних лікарняних до 15 грудня 2021 року і знову захворіє 20 січня 2022 року, то тривалість обох періодів підсумується до одного ліміту.

Іншими словами, до періоду непрацездатності, який настане після 31 грудня 2021 року, буде додано також період попередньої непрацездатності, якщо перерва між цими періодами не перевищуватиме 60 днів.