Нововведення в школах Польщі з 1 вересня: що зміниться для учнів та вчителів

Нововведення в школах Польщі з 1 вересня: що зміниться для учнів та вчителів

З 1 вересня 2022 року в школах Польщі будуть запроваджені певні зміни як для вчителів, так і учнів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.

Розповідаємо про 5 найважливіших змін, які стосуватимуться середньої та початкової школи в Польщі.

Комп’ютерна гра в шкільній програмі

Польща стала чи не першою в світі країною, яка ввела комп’ютерну гру до шкільної програми факультативного вивчення (в середніх школах). Таке рішення ухвалило й оприлюднило Міністерство освіти країни. Йдеться про комп’ютерну гру “This War of Mine”, яка була розроблена компанією з Польщі. 

Введення її до шкільної програми анонсували ще 2 роки тому, але остаточно вона там з’явиться тільки з 1 вересня 2022 року. Два роки тому прем’єр-міністр Матеуш Моравєцкі зазначив, що особисто ознайомився з грою і лишився задоволений її змістом. Присутність комп’ютерної гри “This War of Mine” у програмі факультативного читання означатиме, що вона не буде обов’язковою, а лише в списку рекомендованих для ознайомлення.

Скачати This War of Min та знайти детальний її опис тепер можна на урядовому сайті Польщі: https://www.gov.pl/web/grywedukacji/this-war-of-mine

Навчання стрільби в шкільній програмі

З 1 вересня 2022 року в польских середніх школах учнів навчатимуться стрільби. Це передбачає розпорядження Міносвіти. Щоб організувати такі заняття, передбачено дворічний перехідний період. З нового навчального року стрільбу викладатимуть лише в тих школах, де є доступ до кульової, пневматичної зброї, віртуальних чи лазерних тирів. Крім цього, передбачена теоретична частина: учні вивчатимуть конструкцію зброї, правила безпечного поводження з нею та поведінку при стрільбі. 

Новий предмет “Історія та сучасність”

З 1 вересня 2022 року в польських середніх школах (ліцеї, технікуми, професійні училища 1 ступеня) з’явиться новий предмет – “Історія та сучасність”. Він знайомитиме учнів з історією Другої світової війни, новітньої історії та сучасними історичними процесами. Новий предмет буде поєднанням сучасної історії та суспільствознавства. Відповідно, суспільствознавство як окремий предмет перестануть викладати в рамках загальної програми, однак його все ще можна буде вивчати факультативно і вибрати під час складання матури (державний випускний іспит, який є одночасно вступним до вишів). 

Звільнення з фізкультури по-новому

З 1-го вересня 2022 року в польських школах діятимуть нові правила звільнення учнів з уроків фізичної культури (йдеться про звільнення на весь семестр чи довше). Відтепер не прийматимуть звільнення, видані лікарем загальної практики (сімейним лікарем). Натомість звільнити учнів від занять з фізкультури за станом здоров’я зможуть виключно лікарі-спеціалісти.

Нововведення запровадили через те, що понад 30% учнів у Польщі не відвідували уроки фізкультури на підставі довідок про звільнення від сімейних лікарів. Більше того, 75% учнів регулярно пропускають заняття на підставі прохань про звільнення від батьків. 

Спецпедагог у кожній школі

З 1 вересня в кожній польській школі має чергувати спеціальний педагог. Його завдання – надавати учням фахову педагогічну та психологічну допомогу. Такий працівник матиме відповідну освіту: педагогіка спеціальна або інклюзивна освіта.