Польща акцентуватиме на російсько-українській війні під час головування в ОБСЄ
Віцеміністр закордонних справ Марцін Пшидач PAP/Radek Pietruszka

Польща акцентуватиме на російсько-українській війні під час головування в ОБСЄ

Віцеміністр Марцін Пшидач сказав, що пріоритетами Польщі, яка розпочинає головування в ОБСЄ 1 січня 2022 року, будуть «російсько-український та інші неврегульовані конфлікти у Східній Європі». Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Головування в ОБСЄ дає можливість формувати порядок денний організації, піднімати складні теми та вимагати пояснень від держав, які порушують правила організації. Про це у четвер сказав агентству PAP заступник міністра закордонних справ Польщі Марцін Пшидач. Він наголосив, що «Польща робитиме особливий акцент на російсько-українському конфлікті».

На запитання PAP про очікування Польщі після початку з 1 січня головування в ОБСЄ віцеміністр сказав: «Польща візьме на себе головування в ОБСЄ у надзвичайно складний час і в напруженій міжнародній ситуації, про що, зокрема, свідчить концентрація російських сил на кордоні з Україною та штучно створена криза на кордоні між Білоруссю та Європейським Союзом. Тому наші очікування, перш за все, реалістичні».

«Ми повинні пам’ятати, що ОБСЄ діє на основі консенсусу всіх держав-учасниць. Головування в ОБСЄ дасть нам змогу впливати на формування порядку денного та напрямок дискусій всередині організації», – сказав Пшидач. «Водночас, однак, країни-учасниці, конфліктуючи одна з одною з багатьох питань, чекатимуть, що ми займемо позицію чесного модератора», – додав він.

Як нагадав Пшидач, «основні принципи, на яких базується ОБСЄ, були написані майже 50 років тому; це повага до територіальної цілісності, недоторканності кордонів, утримання від загрози застосування сили або її застосування, повага до прав людини та основних свобод». «Ці засади сьогодні регулярно порушуються», – зазначив він.

«Лише дотримання цих правил забезпечить тривалу стабільність і передбачуваність в Європі. При цьому ми не маємо ілюзій. Міжнародне право роками жорстоко порушується в просторі ОБСЄ, про що свідчить незаконна анексія Криму і фактично окупація частини території Грузії», – наголосив заступник глави МЗС.

Він також нагадав, що минулого року в зоні конфлікту в Нагірному Карабаху точилися запеклі бої. «Як реалісту, важко очікувати, що в таких складних умовах безпеки та за відсутності доброї волі деяких держав головуванню вдасться зробити радикальний прорив у процесі врегулювання цих конфліктів», – сказав він.

«Однак ми вважаємо реалістичним прогрес методом „малих кроків”. Ми будемо прагнути поліпшити становище населення, яке постраждало від наслідків конфліктів, та зменшити напруженість», – визнав Пшидач.

«Ми також хочемо продовжувати зусилля, спрямовані на посилення ефективності контролю над звичайними озброєннями та військових заходів зміцнення довіри в Європі, яка переживає складні часи», – додав він. «Наші пріоритети, окрім російсько-українського конфлікту та неврегульованих конфліктів у Східній Європі та на Південному Кавказі, також включають відновлення економіки після шоку від пандемії та сприяння правам людини як важливої ​​точки відліку для діяльності ОБСЄ», – наголосив заступник глави МЗС.

На запитання, як Польща скористається цим фактом для проведення своєї східної політики, наприклад, щодо Росії, України та Білорусі, а також східного кордону ЄС, він відповів, що безсумнівною цінністю ОБСЄ є те, що вона залишається одним із небагатьох діючих форумів для діалогу, де «за столом» регулярно зустрічаються держави демократичного Заходу, включаючи Польщу, і Сходом, яким, із винятками, керують інакше».

Пшидач також повідомив, що «як голова ОБСЄ Збіґнєв Рау здійснить низку візитів до ключових країн Східної Європи». «Аналогічно активними будуть і заступники міністра», – додав він. «Залишається сподіватися, що ці зустрічі сприятимуть зниженню градієнта напруженості з нашими найбільш проблемними партнерами, зокрема з Росією», – сказав він.

«Ми зробимо особливий акцент на російсько-українському конфлікті», – сказав заступник глави МЗС. «Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні – це, по суті, єдина форма присутності міжнародної спільноти в зоні конфлікту», – додав він і наголосив, що Польща підтримує роботу цієї місії політично та практично.

«Власною ініціативою, а також через діяльність представника голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі ми маємо намір чинити тиск на виконання Мінських домовленостей сторонами конфлікту, починаючи з ключових положень щодо припинення бойових дій», – сказав заступник міністра закордонних справ Польщі.

Нагадаємо, у четвер у МЗС Польщі у Варшаві відбулася спільна пресконференція віцеміністрів закордонних справ Марціна Пшидача та Миколи Точицького, присвячена 30-річчю визнання незалежності України Польщею, яка зробила це першою у світі 2 грудня 1991 року.

PAP/Т.А.