Польща виграла спір із Ґазпромом щодо газогону OPAL

Польща виграла спір із Ґазпромом щодо газогону OPAL

Суд Європейського Союзу скасував рішення Єврокомісії про збільшення доступу для російського Ґазпрому до газогону OPAL, підтримавши скаргу Польщі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Суд Європейського Союзу скасував рішення Європейської комісії щодо газогону OPAL, що є відгалуженням російського Nord Stream. Отже, він підтримав Польщу, яка оскаржила рішення від 2016 року, що дозволило російському Ґазпрому збільшити використання потужностей трубопроводу. За словами суддів у Люксембурзі, рішення Європейської комісії було ухвалено з порушенням принципу енергетичної солідарності.

В обґрунтуванні до свого рішення судді написали, що принци енергетичної солідарності пов’язаний не тільки із обов’язком взаємодопомоги, наприклад, у випадках стихійних лих або терактів. Принцип передбачає, що європейські установи та держави Євросоюзу зобов’язані уникати дій, що можуть порушити інтереси ЄС та інших країн з точки зору безпеки постачань. Судді також підкреслили, що Європейська комісія не вивчала наслідків свого рішення.

Польща, оскаржуючи рішення Єврокомісії, наголосила, що збільшення можливостей використання газогону OPAL Ґазпромом загрожує безпеці постачання газу до Європейського Союзу. У Варшаві підкреслили, що це рішення порушує принцип диверсифікації джерел та постачання блакитного палива, і це більше узалежнює від газу з Росії у ситуації, коли Європа хоче цю залежність зменшити. Польщу підтримали Литва та Латвія. На боці Єврокомісії була Німеччина.

“Ми радіємо, що Суд Європейського Союзу прийняв таке рішення. Це підтримує нашу енергетичну безпеку та України на високому рівні, а також Литви, Латвії та Естонії”, – сказав міністр енергетики Польщі Кшиштоф Тхужевський. Він додав, що Європейський суд прийняв рішення, підтримавши аргументи польської сторони. 

28 жовтня 2016 року Європейська комісія на прохання німецького регулятора Bundesnetzagentur дозволила збільшити використання газогону OPAL російським Ґазпромом із 50% до 80% до 2033 року. 4 грудня 2016 року польська компанія PGNiG оскаржила рішення Європейської комісії в Суді ЄС. Суд призупинив рішення Єврокомісії з 23 грудня. 

IAR, biznes.wprost.pl/Т.А.