Польща засудила ліквідацію російською владою «Меморіалу»
У Верховному суді РФ зачитують рішення про ліквідацію організації “Меморіал” PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Польща засудила ліквідацію російською владою «Меморіалу»

Як наголосив Анджей Дуда, «Меморіал» – це совість Росії, а совість неможливо придушити або заборонити. Ліквідацію визнаної у всьому світі правозахисної організації засудило теж, серед інших, МЗС Польщі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Польща вдячна організації „Меморіал”; совість неможливо придушити або заборонити», – написав у вівторок президент Польщі Анджей Дуда у Twitter, коментуючи рішення Верховного суду Росії про ліквідацію цього відомого та визнаного в усьому світі правозахисного центру.

У вівторок верховний суд РФ ухвалив рішення про ліквідацію правозахисної організації «Меморіал», яка займається розслідуванням сталінських злочинів. Таким чином він задовольнив клопотання прокуратури щодо ліквідації об’єднання, його регіональних осередків та «інших структурних організацій». На думку суду, асоціація «Меморіал» порушила положення про так званих іноземних агентів.

У середу рішення про ліквідацію «Меморіалу» прийняв теж Московський міський суд.

«Польща вдячна організації „Меморіал”, яка роками сприяла розкриттю правди про радянські злочини проти багатьох народів, у тому числі поляків», – написав президент Польщі у Twitter.

Як підкреслив він, «Меморіал: його недарма називають „совістю Росії”, а «совість не може бути придушена чи делегалізована».

Також раніше у вівторок голова Бюро міжнародної політики президента Польщі Якуб Кумох заявив, що «рішення про ліквідацію товариства „Меморіал” є скандальним, і це фактично спроба придушити совість Росії, а звинувачення проти неї є елементом „зафарбовування історії”.

«Хочу нагадати, що нещодавно президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії висловили повну солідарність із цією організацією, якій ми вдячні, зокрема, за боротьбу за правду про Катинський злочин», – наголосив він.

«Заборона Меморіалу насправді є спробою заглушити совість Росії. Меморіал був доброю стороною Росії для багатьох народів, і якщо Росія закриває цю свою добру сторону, то завдає собі великої шкоди», – сказав він.

Коментуючи обвинувачення, висунуті «Меморіалу», Кумох оцінив, що вони є частиною «зафарбовування історії, вдавання, що злочинний радянський режим був славним моментом в історії російського народу». «Не був, це була держава, заснована на насильстві, вона винна у численних злочинах, як проти російського народу, так і проти багатьох інших народів, у тому числі поляків», – сказав він.

Раніше також речник Міністерства закордонних справ Польщі Лукаш Ясіна заявив, що «ми засуджуємо рішення Верховного суду Росії, який у вівторок ухвалив рішення про ліквідацію товариства „Меморіал”, яка розслідує сталінські злочини». Він теж додав, що «Польща ніколи не покине цих чудових людей з „Меморіалу”».

Згодом Міністерство закордонних справ Польщі також відзначило, що «рішення Верховного суду Росії щодо товариства „Меморіал” значно обмежить можливість проведення розслідування тоталітарного минулого російської держави, Польща вдячна та високо цінує зусилля товариства виявляти правду про репресії проти поляків».

Міністерство закордонних справ Польщі заявило у вівторок, що сприйняло рішення Верховного суду РФ із занепокоєнням і розчаруванням.

У міністерстві наголосили, що товариство «Меморіал» є однією з найстаріших, найвідоміших та заслужених громадських організацій Росії, активісти якої займаються, зокрема, захистом прав людини та дослідженнями, що документують сталінські злочини. «Результати роботи товариства є безцінним досягненням громадянського суспільства в Росії», – підкреслили в МЗС.

«Республіка Польща вдячна та цінує величезні зусилля товариства з виявлення правди про репресії проти поляків, зокрема, про Катинську різанину, Авґустівську облаву та Польську операцію НКВС. Сьогоднішнє рішення значно обмежить можливість проведення досліджень тоталітарного минулого російської держави, але це не зітре пам’ять про жертв репресій», – йдеться у повідомленні польського відомства дипломатії.

Наголошено, що «Республіка Польща рішуче виступає проти всіх форм порушення прав людини, включаючи системні репресії проти громадянського суспільства, опозиції, правозахисників та незалежних ЗМІ».

Рішення російської влади про ліквідацію «Меморіалу» засудили та висловили солідарність із репресованими у Росії, серед інших, Державний департамент США, а також очільник зовнішньополітичної служби Євросоюзу Жозеп Боррель, міністерства закордонних справ Німеччини, Франції, Чехії, правозахисна організація Amnesty International тощо.

PAP/Т.А.