«Польща зробить усе, щоб вивести Україну з совєтського володарювання до Європи»
Президент Анджей Дуда перед виступом у Верховній Раді України PAP/EPA/ANDRII NESTERENKO

«Польща зробить усе, щоб вивести Україну з совєтського володарювання до Європи»

Підбиваємо підсумки візиту президента Польщі Анджей Дуди до Києва, де він у Верховній Раді виступив з історичною промовою до українців та світу. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Президент Анджей Дуда заявив у Києві, що необхідна нова польсько-українська угода про добросусідство. У своїй промові, з якою польський лідер виступив в українському парламенті – Верховній Раді України – він наголосив, що вороги неодноразово намагалися посварити Польщу та Україну, однак цього не можна дозволити. Додам, що президент Польщі був першим іноземним лідером, який виступив в українському парламенті після початку війни, що розв’язали путінські орки проти України.

Анджей Дуда підкреслив, що Польща завжди буде підтримувати Україну, а зло, яким є російська агресія, звільнила багато добра між нашими країнами:

«Сьогодні настав час, на моє глибоке переконання, нової польсько-української угоди про добросусідство, угоди, яка врахує все те, що разом ми побудували у наших відносинах щонайменше за останні місяці. Нинішня війна показала теж, наскільки недостатньою є мережа дорожніх, залізничних та інфраструктурних сполучень, які зєднують наші держави. Час надолужити згаяне. Польсько-український кордон має обєднувати, а не ділити і це має бути наша велика ціль».

Анджей Дуда у Верховній Раді також подякував українцям за те, що вони захищають Європу від нападу варварства та нового російського імперіалізму і наголосив, що після Бучі, Бородянки та Ірпеня не може бути повернення до відносин із Росією за формулою «business as usual».

Президент Польщі також зазначив, що напруженість у польсько-українських відносинах служить лише іноземним інтересам і шкодить полякам та українцям. Анджей Дуда, говорячи про спільну історію наших народів та закликаючи до примирення, нагадав слова папи Івана Павла ІІ, які він сказав під час свого візиту до Львова у 2001 році:

«Хай завдяки очищенню історичної пам’яті всі будуть готові ставити вище те, що об’єднує, а не те, що розділяє, щоб разом будувати майбутнє на взаємоповазі, братерській спільноті, братерській співпраці та автентичній солідарності. Так сказав Іван Павло ІІ у Львові».

Президент Польщі також зазначив, що незважаючи на великі руйнування та масштабність злочинів росіян, український народ не зламався. Він також висловив переконання, що російським загарбникам ніколи не вдасться зламати дух українців. Він наголосив, що Київ не впаде, а український народ героїчно бореться з росіянами за безпечне майбутнє:

«Багато держав, експертів, світові ЗМІ передбачали, що це буде „швидка і переможна” війна Росії, що Київ впаде за три дні. Але вони не могли ще більше помилитися. Він не впав ані за три,  ані за тридцять три, ані за 53, ані за 83 дні і не впаде. Не маю щодо цього жодних сумнівів».

Анджей Дуда зазначив, що героїзм захисників України назавжди записаний на сторінках історії. Він нагадав про захисників Києва, Харкова та інших міст України. Він підкреслив, що завдяки позиції українців росіянам досі не вдалося досягти жодних стратегічних цілей:

«Україна показала всьому світу, що вона спроможна протистояти імперській Росії. Ніхто в це не вірив, але це сталося і нині відбувається. Росія не здійснила жодної зі своїх стратегічних цілей. Вона зазнає величезних втрат. Це великий успіх української держави. Це великий успіх українських збройних сил. Це великий успіх української влади, це успіх усього українського народу».

Президент подякував українцям за їхню героїчну позицію та захист свободи, опір росіянам, жертовність, мужність і любов до волі та Батьківщини. Звертаючись до українських воїнів, він сказав, що вони є героями всього вільного світу, які заслуговують великої поваги:

«Дякую вам за те, що ви захищаєте Європу від нападу варварства та нового російського імперіалізму, що ви показуєте тиранам їхнє місце, що ви доказали, що дух вільного народу є сильнішим. Дякую вам за це від усієї душі. Україно, ти показала, як це говориться у Твоєму гімні, що ти козацького роду. Ви – великі».

Анджей Дуда ствердив, що нині вільний світ має обличчя України. Президент теж зазначив, що досі саме Україна дякувала Польщі за допомогу. «Але це Ви – герої», – сказав Анджей Дуда:

«Ви кажете, що Польща дала Україні величезну кількість танків, бронетранспортерів, ракетних комплексів, зброї, боєприпасів на суму майже 2 млрд доларів, що постійно кажете, що Україна повинна мати підтримку вільного світу, що Польща відкрила свій кордон і надала українцям ті ж самі права, які мають поляки і прийняла до шкіл ваших дітей. І це правда. Однак не ми герої, а ви ними є».

Державний секретар в Канцелярії президента Республіки Польща Анджей Дера на хвилях Третього каналу Польського радіо зауважив, що «це була переломна промова президента у дуже переломний час».

«Починають з’являтися голоси в інших державах на заході Європи про якесь „обличчя” Путіна, що Україна повинна поступитися. Виступ президента Дуди мав фундаментальне значення саме тому, що за нашим східним кордоном іде війна за майбутнє та мир в Європі, якщо Україна програє або якщо Європа вестиме переговори із загарбником, то це означає, що демократичний світ відкриває двері для подальшої агресії. З одного боку, президент Анджей Дуда подякував українцям, а з іншого – закликав до європейської солідарності, до підтримки України також військової, щоб вона мала чим захищатися».

За словами Анджея Дери, йдеться про ті країни на Заході, котрі заявляли, що будуть постачати Україні зброю, утім досі цього не роблять:

«На жаль, створився теж фронт тих держав, котрі були втягнуті у бізнес-інтереси з Росією, котрі мають надію, що, можливо, ще вдасться щось отримати зі своїх інвестованих коштів. Але демократичний світ повинен чітко стати на бік України та ізолювати Росію. Бо сьогодні іншого методу, крім ізоляції Росії, немає. Це введення санкцій, протидія агресії, усім спробам умиротворення, надання обличчя” Путіну. Це теж насправді розохочування росіян, аби вони у майбутньому далі реагували так, як це було раніше. Це фундаментальна боротьба за мир в Європі».

Анджей Дуда заявив на пресконференції, що рішення лідерів ЄС щодо статусу кандидата в Євросоюз для України має психологічне та політичне значення для цієї країни. На його думку, воно має бути прийняте на наступному засіданні Європейської ради. Президент Польщі наголосив, що не спочине, поки Україна не стане повноправним членом Євросоюзу. Анджей Дера уточнив, що йдеться передусім про той самий статус і права України в ЄС, які мають нині всі інші держави Східної Європи, котрі в останні роки приєдналися до Унії:

«Ці слова свідчать про рішучість президента Польщі зробити все можливе, щоб Україна стала повноцінним членом ЄС, тому що ми чуємо від інших країн Євросоюзу: зачекайте, не поспішайте, можливо, через кілька або кільканадцять років. Ні. У ситуації, в якій опинилася Україна, за цих величезних руйнувань, збитків, яких зазнала Україна, немає кращої нагоди, аби ввести Україну до ЄС і підтримати її фондами. А для нашої безпеки – це взагалі фундаментальна річ. Ми зробимо все, щоб вивести Україну з совєтського володарювання до Європи, і це в наших життєвих інтересах».

Також польський євродепутат Збіґнєв Кузьмук заявив, що промову президента Анджея Дуди в Києві можна назвати історичною, оскільки вона свідчить про зближення Польщі та України. Він теж зауважив, що важливим елементом звернення президента стало звернення до західних держав надати Україні статус кандидата в Євросоюз:

«Найважливіше, аби Україна наразі отримала цей статус кандидата. Хоча довкола цього теж є багато контроверсій. Якщо ми в усіх випадках говоримо про європейські цінності, то саме за ці європейські цінності, за боротьбу за свободу та за демократію українці гинуть щодня. Якщо це справді не просто кліше, то принаймні Україні треба негайно надати цей статус кандидата».

Як наголосив державний секретар у Канцелярії президента Польщі Анджей Дера, європейські держави, котрі все ще залишаються залежними від рашистської сировини, повинні робити все, аби фінансово «не годувати» Путіна, бо це, як висловився Анджей Дера, надає йому джерело для продовження війни.

Як зауважив посадовець, нині через агресивні дії Росії, котра, серед іншого, як відомо, краде зерно з України та блокує українські порти, світу загрожує голод, а тому Польща та Європейський Союз повинні стати посередниками і допомогти Україні у вивезенні, серед іншого, пшениці та олії.

Під час свого виступу президент Анджей Дуда також наголосив, що Україну потрібно відбудовувати за рахунок Росії. Він теж висловив переконання, що росіяни повинні відповідати у міжнародних трибуналах за скоєні ними злочини.

IAR, PR3/Тарас Андрухович