Польська Конституція 3 травня: 8 фактів про першу конституцію в Європі

Польська Конституція 3 травня: 8 фактів про першу конституцію в Європі

3 травня, Польща відзначала День Конституції. Це свято на державному рівні започаткували в 1919 році. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Я в Польщі”.

Підготували добірку цікавих фактів про польську Конституцію, ухвалену 230 років тому.

Факт №1

Ухвалена 3 травня 1791 року в Польщі Конституція вважається є першим подібним документом в Європі і другим у світі. Американці випередили поляків на 4 роки, французи запізнилися на 4 місяці. 

Факт №2

Підготовка цієї Конституції зайняла близько 32 місяців, але діяла вона не більше 19 місяців.

Факт №3

Головний документ країни визначав польську державу як конституційну монархію, багато в чому копіюючи устрій Англії 18 століття. Також було проведено розділ влади на три гілки: законодавчу, виконавчу й судову. 

Головою держави визнавався народ, який мав право обирати особу, що керує державою від його імені. На новий регламент очікувала і робота самого сейму. Так, парламент поділявся на верхню палату (Сейм) і нижню (Сенат), головою Сенату визначався король, він мав один голос, який використовувався в спірних ситуаціях, а також міг бути ініціатором законів. При цьому Сенат міг заветувати ухвалення будь-якого закону.

Факт №4

Ухвалена Конституція змінила права регіональних депутатів. Брати участь у голосуваннях регіональних зборів дозволили тільки тим, хто мав землю і платив податок, здавав її в оренду або був близьким родичем землевласника. Також мали право голосувати ті, хто володів землею і ніс військову службу.

Факт №5

Перший пункт положень Конституції 1791 року стверджував, що панівною релігією в державі є католицизм, а перехід в іншу віру і поклоніння іншим богам підлягає покаранню за віровідступництво. У той же час держава визнавала наявність на території країни інших національностей, що мають інше віросповідання. Ці групи людей переходили під протекторат держави і були захищеними від гонінь.

Факт №6

Конституція від 3 травня 1791 року втратила чинність після поділу Польщі між Російською імперією, Пруссією та Австрією.

Факт №7

Державне свято День Конституції почали відзначати в Польщі 3 травня після ухвали Сейму від 29 квітня 1919 року.

Факт №8

З 1946 року святкування Дня Конституції було заборонене владою, і лише 6 квітня 1990 року Сейм знову відновив його. 

Зараз у Польщі діє Конституція, ухвалена 2 квітня 1997 року і схвалена на референдумі 25 травня того ж року. А всього у польській історії існувало дев’ять різних Конституцій, однак саме найперша, ухвалена в 1791 році, стала національним символом незалежності, прогресу, прагнення до розквіту та демократії.