Польський генерал прокоментував скандал довкола сербської зброї в Україні
Проросійський терорист на Донбасі Gennadiy Dubovoy

Польський генерал прокоментував скандал довкола сербської зброї в Україні

За словами польського генерала Вальдемара Скшипчака, серби дуже добре знали куди йде зброя, а тепер хочуть зберегти обличчя перед росіянами. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Я не вірю, що серби не знали, куди це озброєння потрапляє. Нині вони намагаються зберегти обличчя перед росіянами», – сказав у розмові з виданням «Dziennik Gazeta Prawna» польський генерал Вальдемар Скшипачак, колишній заступник міністра національної оборони Польщі, відповідальний за купівлі для війська, екскомандувач сухопутних військ. Військовий прокоментував повідомлення про втягування Польщі у міжнародний скандал, пов’язаний із сербською зброєю на Донбасі.

За його словами, варшавська фірма Nattan, вплетена у цей скандал, працювала на польському ринку багато років. Спочатку вона була пов’язана з американцями, торгувала зброєю, зокрема, з державами Африки, а останнім часом з Україною.

Як пояснює Скшипчак, на ринку в Європі доброї якості 60мм снаряди до мінометів виробляє Росія, Болгарія та Сербія. Для українців російський ринок є офіційно недоступним. «Я припускаю, що американці могли це використати, могли купувати боєприпаси у Сербії для українських одержувачів», – сказав він.

Генерал звертає увагу, що жодна зброя не може виїхати з Польщі без дозволу Міністерства закордонних справ. «Можливо, у цьому випадку цих боєприпасів у Польщі взагалі не було, а це (фірма Nattan – ред.) був тільки посередник на папері. Я не вірю у те, що наша влада погодилася би на це. Під час вивезення зброї проходять перевірки, є митниця, контролюється кожна коробка з товаром. Можливо, було так, що ця зброя безпосередньо з Сербії поїхала в Україну. Але тут, очевидно, якісь служби не виконали своїх обов’язків. Якщо ця зброя мала прибути до Польщі, а не прибула, то це злочин і хтось щось дуже не догледів. Нагадаю, що Сербія продала багато зброї Болгарії, Чехії та Польщі, що поїхала в Україну. Ці 30 тис. боєприпасів – це крапля у морі українських потреб», – зазначає Скшипчак.

Він зауважує, що проблема Сербії у тому, що вона не хоче дратувати Росію і не хоче робити це безпосередньо. «Я не вірю у те, що серби не знали, куди ця зброя йде. Я думаю, що вони дуже добре розуміли, що відбувається, а тепер просто намагаються зберегти обличчя перед росіянами. Бо ж насправді рахуються гроші, а війна на сході України вимагає багато боєприпасів. Можливо, що цапом-відбувайлом для втрати іміджу сербів будуть саме польські компанії», – сказав він.

Генерал Скшипчак переконаний, що ця ситуація не вплине негативно на імідж Польщі. «Поляки на міжнардному ринку торгівлі зброєю є надійним партнером. Щонайменше для американців, а це ключова річ. Вони цінують працю з нами тому, що поляки не вдаються до великих шахрайств, а держава намагається контролювати цей ринок. З іншого боку, ви повинні пам’ятати, що в Україні якраз змінилася влада і напевно нові люди теж хочуть заробити, звідси і ця інформація», – наголошує він.

Генерал Скшипчак зауважує, що головним спонсором придбання зброї для України є американський уряд. «Україна є великим виробником озброєння, вони купують за кордоном небагато, від американців отримали протитанкові ракетні комплекси Javelin. Натомість вони купують частину боєприпасів, і тут у гру входить продукція з Болгарії або Сербії. Запасів для такого пострадянського обладнання у Європі більше немає, бо їх розпродали, в основному в Африку та арабскі країни», – каже генерал.

gazetaprawna.pl/Т.А.