Польський ІНП виступає проти ліквідації російського «Меморіалу»
Москва, 28 грудня 2021 року Foto: EPA/YURI KOCHETKOV

Польський ІНП виступає проти ліквідації російського «Меморіалу»

«За оцінкою Інституту національної пам’яті, рішення Верховного суду РФ – це повернення до найчорніших часів сталінізму». Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Інститут національної пам’яті Польщі виступає проти ліквідації російського Товариства «Меморіал», – повідомив речник ІНП Рафал Лєськєвич. 28 грудня російський Верховний суд, за поданням Генеральної прокуратури, наказав ліквідувати Товариство «Меморіал».

Прокурори закинули «Меморіалу», зокрема, діяльність, що шкодить іміджеві Росії.

Рафал Лєськєвич розповів, що «Меморіал» – це винятково важлива установа, завдяки якій було реабілітовано багатьох жертв сталінських репресій:

«Ця організація має надзвичайні заслуги у дослідженні злочинів радянського періоду. Організація, що впродовж багатьох років дбала про пам’ять про жертви, а також займалася документуванням злочинів радянської системи. Варто нагадати, що 1991 року саме за ініціативи “Меморіалу” було прийнято закон про реабілітацію жертв політичних репресій, що відновиа честь і пам’ять сотень тисяч громадян Радянського Союзу, а 30 жовтня є днем пам’яті жертв політичних репресій».

Рафал Лєськєвич наголосив, що «Меморіал» надзвичайно важливий для Польщі та поляків, оскільки завдяки його зусиллям вдалося з’ясувати долю сотень тисяч поляків, засланих углиб СРСР. Ліквідація цієї установи, за словами речника польського ІНП, знаменує повернення до часів, істину про котрі «Меморіал» відкривав:

«За оцінкою Інституту національної пам’яті, рішення Верховного суду РФ – це повернення до найчорніших часів сталінізму, коли придушувалися всілякі прояви вільного слова, незалежних і ретельних досліджень. Ми в ІНП маємо надію, що це рішення ще зміниться».

На переконання російських правозахисників, судовий процес щодо ліквідації «Меморіалу» мав політичний характер, а звинувачення, висунуті проти товариства, були необґрунтованими. Віцеголова «Меморіалу» Нікіта Пєтров повідомив Польському радіо, що російська влада прагне ліквідувати всі організації, що не підпорядковані Кремлю.

IAR/А.М.