Померла найстарша Праведниця народів світу – Анна Козьмінська

Померла найстарша Праведниця народів світу – Анна Козьмінська

Анна Козьмінська, яка спільно із мачухою врятували єврейського хлопчика, померла у Національний день пам’яті поляків, які рятували євреїв під німецькою окупацією. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Померла найстаріша Праведниця народів світу Анна Козьмінська. 22 травня їй виповнилося би 102 роки. Вона померла у Національний день пам’яті поляків, які рятували євреїв під німецькою окупацією. Інформацію надав портал Polish Righteous.

«Ми прощаємось з Анною Козьмінською (1919–2021), найстаршою Праведницею народів світу», – повідомив у понеділок польський портал «Polscy Sprawiedliwi», що належить Музею історії польських євреїв (POLIN).

«Вона померла 24 березня 2021 року, в Національний день пам’яті поляків, які рятували євреїв під німецькою окупацією, у віці майже 102 років», – повідомляється на сайті.

«Вона залишиться у нашій пам’яті шляхетною, сміливою, надзвичайно скромною і доброю людиною. Прощаючись з нею, ми згадуємо історію допомоги, яку надали під час Голокосту в Ченстохові пані Анна та її мачуха Марія Козьмінська, з дому Гоффман, єврейському хлопчику Аврааму Яблонському», – додано у прощальному повідомленні, у якому згадали, як Анна та її мати допомагали євреям під час війни.

Під час німецької окупації Анна Козьмінська, відома як Ханка, разом зі своєю мачухою Марією Козьмінською, з дому Гоффман, допомагала євреям у Ченстохові.

Восени 1942 року Козьмінські взяли під опіку восьмирічного Авраама Яблонського, єврейського хлопчика, який утік із гетто Ченстохови завдяки спільним діям власної родини та знайомих поляків. Незважаючи на так званий поганий вигляд, він функціонував за межами гетто повністю відкрито і навіть був прислужником священика у монастирі отців Паулінів на Ясній Ґурі. У Козьмінських він переховувався до січня 1945 року.

11 лютого 1991 року Марія та Анна Козьмінські були вшановані Інститутом Яд Вашем в Єрусалимі титулом Праведника народів світу. У 2016 році Анна також отримала Командорський хрест ордену Polonia Restituta від президента Республіки Польща.

PAP/Т.А.