Прем’єр Польщі: На Сході стає насправді небезпечно
Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький PAP/EPA/TOMS KALNINS

Прем’єр Польщі: На Сході стає насправді небезпечно

За словами Моравєцького, скупчення російських військ на кордонах з Україною та газовий шантаж Росії є червоною тривогою для ЄС. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Я розраховую на розуміння в Європейському Союзі зростаючих стратегічних ризиків, які відбуваються навколо нас; якщо Польща піддасться, то вся Євроспільнота заплатить ціну; на Сході стає справді небезпечно», – заявив порталу wPolityce.pl прем’єр-міністр Матеуш Моравєцький.

Раніше на своїй сторінці у Twitter польський прем’єр попередив, що Європа зіткнулася з новими загрозами. «Міграційна криза, кібератаки та маніпулювання цінами на газ – це лише приклади гібридної війни, розпочатої Мінськом і Москвою. Польща, Литва, Латвія та Естонія знаходяться на передовій цієї атаки. Ми залишаємося єдиними та солідарними. Це єдиний шлях для Європи», – написав прем’єр-міністр.

У своєму дописі, опублікованому англійською мовою, Матеуш Моравєцький додав, що «ми є свідками спроби змінити діючий порядок безпеки. Скупчення російської армії на кордоні з Україною та шантаж Молдови газом є червоною тривогою для Європейського Союзу. Час уникнути катастрофи», – написав прем’єр. Він також подякував прем’єр-міністрам Литви, Латвії та Естонії за їхню єдність.

Також прем’єр-міністр Матеуш Моравєцький дав інтерв’ю порталу wPolityce.pl. Його запитали, серед іншого, чи хоче Росія війни.

«Я сподіваюся, що вона цього не хоче і що війни не буде, але якщо ми об’єднаємо всі ці кризи, ми побачимо найбільш тривожну картину за багато-багато років», – сказав прем’єр.

За його словами, «всі нитки ведуть до Кремля». «Білорусь, Україна, Молдова, ціни на газ, потенційний ризик завезення мігрантів з Афганістану. Якщо придивитися, все має одне джерело», – сказав він.

«Навіть у той час, коли Росія окупувала Крим і коли Донецьк та Луганськ були відірвані від України, біля українського кордону не було так багато військових. Цю інформацію вже дають розвідки різних країн, тому я також можу сказати про це більш відкрито», – аргументував він.

«Водночас ми бачимо потужні пропагандистські атаки на західний світ і агресивні гакерські атаки, в тому числі на енергетичні системи, не тільки в Польщі. Прем’єр-міністри інших країн також підтверджують атаки на власні системи. Це потрібно бачити повністю: тому що одночасно зростає провоєнна пропаганда, спрямована проти власних суспільств, з боку влади Росії та Білорусі», – зазначив глава уряду.

Після переговорів з прем’єр-міністрами країн Балтії він запевнив, що «ми говоримо з країнами Балтії єдиним голосом, бачимо подібні ризики та шляхи їх усунення». «Є різні назви, мапи, ситуації, але механізми однакові. Після дуже інтенсивних переговорів з прем’єр-міністрами Естонії, Литви та Латвії я можу сказати, що ми всі бачимо, наскільки серйозна ситуація», – сказав він.

Моравєцький також наголосив, що «Польща ефективно, віддано захищає сьогодні східний фланг Європейського Союзу». «Я думаю, що ті, хто піклується про майбутнє та безпеку Союзу, повинні навчитися цього. Є розбіжності в поглядах на певні питання, ми по-різному сприймаємо певні теми, наприклад, реформу судової системи, але є й речі, важливіші за ці двозначності. Є дуже небезпечні реалії, є реальна політика. Час для наших партнерів у Брюсселі відокремити найважливіше від розбіжностей, які будуть завжди», – підкреслив він.

Його також запитали, чи Польща повинна пропускати мігрантів через свою територію на захід Європи.

«Польща цього не зробить, ми серйозна, законослухняна, ефективна та шанована держава. Можу лише додати, що я розраховую на розуміння серйозних, зростаючих стратегічних ризиків, які розгортаються навколо нас, навколо ЄС. Мої співрозмовники у країнах Балтії наголошували на цьому. Вони знають, що якщо Польща поступиться, ціну заплатить вся спільнота. Наголошую: на Сході стає справді небезпечно. Настав час, щоб здоровий глузд узяв гору в ЄС», – відповів Моравєцький.

PAP, IAR/Т.А.