Президенти Литви, Польщі та України закликали до нових санкцій проти Росії
Президент Польщі Анджей Дуда (ілюстративне фото) Jakub Szymczuk/KPRP

Президенти Литви, Польщі та України закликали до нових санкцій проти Росії

Ґітанас Науседа, Анджей Дуда та Володимир Зеленський провели у четвер відеосаміт Люблінського трикутника, присвячений 30-річчю визнання Польщею незалежності України. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Президенти Литви, Польщі та України Ґітанас Науседа, Анджей Дуда та Володимир Зеленський у четвер у спільній заяві до міжнародної спільноти закликали ввести санкції проти Росії у зв’язку з агресією проти України. Вони підтвердили свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.

Визнання незалежності України 30 років тому Польщею (2 грудня 1991 року – ред.) – першою країною світу – і Литвою стало «важливою віхою на шляху до повноцінного об’єднання Європи», – написали президенти у спільній декларації.

Нагадано, що демократична традиція, що походить від Речі Посполитої, а також рух «Солідарність», литовський «Саюдіс», Революція Гідності в Україні та боротьба білорусів за демократію відображають «сильне прагнення до свободи, прав людини та демократії у Центральній та Східній Європі».

Президенти звернули увагу на стратегічне партнерство між країнами, яке з того часу зміцнювалося, та підтвердили відданість ідеї стратегічного партнерства між Польщею, Україною та Литвою на основі спільних цінностей та інтересів.

Очільники держав підтвердили готовність до подальшого розширення співробітництва у багатьох сферах, таких як безпека та оборона, економіка, енергетика, зокрема у межах Люблінського трикутника. Польща та Литва підтвердили свою підтримку ідеї членства України в НАТО та ЄС.

Науседа, Дуда та Зеленський висловили взаємну підтримку та солідарність у зв’язку з міграційною кризою, штучно спричиненою та керованою Мінськом на кордоні з Литвою та Польщею. Вони підтвердили свою відданість об’єднанню зусиль для боротьби з кризою та наголосили, що ця гібридна атака становить пряму загрозу безпеці всієї Європи.

У декларації також висловлювалася стурбованість погіршенням ситуації з безпекою та стабільністю в регіоні та виникаючими загрозами, включаючи гібридні загрози, що є наслідком російської агресії. Підтверджена необхідність узгоджених дій для посилення стійкості до цих загроз з метою більш скоординованої та ефективної боротьби з ними.

Президенти також підтвердили свою залученість у подальше зміцнення європейської енергетичної безпеки. У цьому контексті вони висловили стурбованість проектом «Північний потік-2», який, як зазначено, ставить під загрозу безпеку європейського регіону. Вони запевнили, що готові діяти солідарно проти монополізації ринку газу в Європі Росією, яка, як додали, використовує енергетику як геополітичний інструмент.

Декларація підтверджує прихильність суверенітету, незалежності та територіальній цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води. Міжнародне співтовариство президенти закликають до санкцій проти Росії у зв’язку з агресією проти України, а Кремль знову закликають до деескалації ситуації шляхом відведення своїх військ від кордонів України та з тимчасово окупованих територій.

Декларація була підписана після відеосаміту Люблінського трикутника в четвер за участю президентів Польщі, України та Литви, присвяченого 30-річчю визнання Польщею України.

«Польща зробила це першою у світі», – заявив перед початком зустрічі голова Бюро міжнародної політики президента Якуб Кумох. Він повідомив, що віртуальний саміт Люблінського трикутника у четвер був присвячений 30-річчю визнання Польщею України. Політик підкреслив, що Польща була першою країною, яка визнала незалежність України. «Це було 2 грудня 1991 року. Через два дні Литва визнала Україну. Це наша річниця, яка символізує братерство і тісні взаємини народів, які можна назвати Яґєллонськими націями», – сказав він.

Він додав, що президент України Володимир Зеленський «дуже подякував Польщі та Литві за цей акт солідарності з Україною в часи відновлення української державності».

«З іншого боку, президент Анджей Дуда дуже чітко дав зрозуміти, що він вірить, що одного дня серед лідерів цієї групи (Люблінського трикутника – ред.) буде також демократично обраний лідер Білорусі. Бо справді, цієї білоруської частини нашого спільного регіону бракує. Зі зрозумілих причин бракує – білоруси та білоруски позбавлені права демократично обирати свого лідера чи лідерку», – зазначив міністр президента Кумох.

PAP/Т.А.