Розрахунок податку РІТ у Польщі
https://konkurent.in.ua/img/cache/feed_publication_preview/13/13420_w_647.jpg?1506686118

Розрахунок податку РІТ у Польщі

Податок на дохід для фізичних осіб (РІТ) є одним із найпоширеніших публічних зборів у Польщі. Кожен дохід фізичної особи оподатковується податком РІТ, якщо законодавчо не передбачено звільнення. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Наш вибір”.

Оподаткуванню в Польщі підлягають не тільки польські громадяни, а й іноземці. Обсяг їх оподаткування залежить від того, чи отримують вони так звану «податкову резиденцію» в державі. Однак незалежно від статусу перебування, доходи за роботу, яку іноземці виконують на території Польщі, в будь-якому випадку будуть підлягати оподаткуванню в Польщі.

Здебільшого доходи, зокрема ті, які фізична особа отримує на підставі трудового договору, договору підряду чи договору про надання послуг, протягом року виплачуються роботодавцем або замовником, який працює як так званий платник і виплачує внески на РІТ до податкової. Незалежно від вищесказаного, у більшості випадків після закінчення року кожна фізична особа мусить самостійно розрахувати свій податок РІТ за останній рік і подати податкову декларацію.

Термін складання податкових декларацій

Термін складання більшості податкових декларацій за 2017 рік закінчується 30 квітня 2018 року. Основним типом декларації, яку складають більшість платників податків, є РІТ-37 –  цей формуляр використовується, якщо протягом року дохід був отриманий від польського платника, тобто доходи з договору про роботу, договору підряду чи договору про надання послуг тощо.

Якщо платник податків отримував доходи з інших джерел, властивим може бути інший тип декларації. Наприклад, РІТ-36  – формуляр, який використовується, якщо крім вищезазначених доходів доходи надходили не від польського платника (тобто, польського працедавця чи замовника). Наприклад: доходи з економічної діяльності, найму нерухомості чи доходи з-за кордону. У випадку наявності інших доходів обов’язковим є викор истання окремого формуляра.

Якщо особа була працевлаштована за трудовим договором, договором підряду чи договором надання послуг, роботодавець/замовник повинен до кінця лютого після закінчення даного року передати податківцям інформацію PIT-11 за попередній рік. Цей формуляр містить суму доходу, кошти, що знижують суму доходу, податкові платежі та внески на соціальне й медичне страхування, які зменшують податкову основу й податок.  Згідно з інформацією, що міститься в PIT-11, фізична особа повинна розраховувати свій дохід у річній декларації (найчастіше це PIT-37).

Податок PIT у Польщі, як правило, прогресивний, тобто чим більший маємо дохід, тим більшу ставку податку платимо. Ставки прогресивного податку становлять 18% для доходу до 85 520 злотих за рік і  32% – для суми, яка перевищує цю квоту.

Квота доходу, вільного від податку

Існує квота доходу, вільного від податку, яка до кінця 2017 року становить 6 600 злотих за рік.  Для тих, хто заробляє понад 6 600 злотих, ця квота пропорційно зменшується (чим більшим був дохід даної особи, тим меншою є вільна від податку квота).  У випадку осіб, які отримують оподаткований дохід 127 000 злотих і більше, усі їх доходи будуть оподатковані (без вільної квоти). У 2018 році квота вільна від податку виросте до 8 000 злотих, але також може змінюватись в залежності від суми доходу особи.

Прогресивний податок платиться, зокрема, від доходів з трудового договору, договору підряду чи договору про надання послуг. У випадку інших джерел доходу – може регулюватись іншими ставками.

Доходи можна, як правило, знизити на суму їх отримання, яка по-різному встановлюється для різних типів доходу. Внески на соціальне та медичне страхування, які сплачуються протягом року, дозволяють знизити як підставу оподаткування (внески на соціальне страхування), так і сам податок (частина внесків на медичне страхування). Якщо протягом року у вас був польський роботодавець або замовник, то і кошти доходу, і квоти внесків будуть зафіксовані у PIT-11, який від нього отримаєте.

Відрахування та пільги

Крім цього, розраховуючи свої доходи, отримані протягом податкового року, платник податків може скористатися відрахуваннями та пільгами, які дозволять знизити дохід чи податок. Найпопулярнішими є пільги на дитину. Якщо платник виховує одну або двох дітей, податок можна знизити на  1 112, 04 злотих на кожну дитину, на третю дитину сума пільги зросте до 2 000,04 злотих, а на четверту й наступних – до 2 700 злотих. Дитина мусить бути молодшою 18 років або якщо ще вчиться – менше 25 років та не може отримувати доходи вище вільної квоти. У разі виховання платником лише однієї дитини пільга надається, якщо батьки отримали не більше112 000 злотих за рік. Пільгами на дітей можна скористатися навіть тоді, коли діти постійно проживають поза межами Польщі.

До інших пільг належать, зокрема, пільги, пов’язані зі сплатою внесків на костел або на благодійні організації, витратами на використання мережі Інтернет або з реабілітаційною метою. Такі відрахування лімітуються та вимагають відповідної документації.

Кожен може також зазначити в податковій декларації благодійну організацію, на користь якої він хотів би переказати 1% свого податку. Такі відрахування не пов’язані із додатковими витратами: частина податку замість того, щоб потрапити в бюджет держави, буде перерахована на рахунок благодійної організації.

Необхідно скласти податкову декларацію вчасно. У випадку запізнення може бути накладено штраф. Якщо навіть ви потрапили в таку ситуацію, покарання можна уникнути, якщо якомога швидше скласти заяву, додати до неї так званий «czynny żal», тобто лист, у якому можна послатися на незнання законів і добровільно зізнатись у недотриманні термінів.

Якщо з податкової декларації виникає «недоплата» податків, треба врегулювати це питання не пізніше 30 квітня після закінчення року (до 30 квітя 2018 року, якщо йдеться про декларацію за 2017 рік), заплативши визначену суму на рахунок відповідного податкового відділу (Urzad Skarbowy). Якщо питання врегульовується із запізненням, треба також враховувати суму із відсотками, які складають 8% на рік.

Якщо замість недоплати має місце «надплата», податкова повинна повернути відповідну суму протягом трьох місяців на банківський рахунок платника (якщо платник податків повідомив свій рахунок) або за посередництвом Польської пошти на адресу, зазначену в річній декларації.

Маріуш ПІСКУР, старший консультант
Анастасія НАУМЧИК-ТУРЕЦЬКА, менеджер
Майя ЗАБАВСЬКА, старший менеджер

Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy Sp. K.