У Польщі представили слідство у справі викрадення літака Ryanair Лукашенкою
Речник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин під час презентації розслілування ходу операції із викрадення режимом Лукашенки літака Ryanair із Раманом Пратасєвічем на борту PAP/Wojciech Olkuśnik

У Польщі представили слідство у справі викрадення літака Ryanair Лукашенкою

Станіслав Жарин назвав державним тероризмом здійснену у травні білоруськими спецслужбами операцію із викрадення і примусової посадки літака із Романом Пратасевічом на борту. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Метою вимушеної посадки літака авіакомпанії Ryanair в аеропорту Мінська було затримання білоруського опозиціонера Рамана Пратасевіча, а не загроза вибуху нібито закладеного вибухового пристрою на борту. Такі висновки польського розслідування щодо викрадення авіамашини, яка летіла з Афін до Вільнюса. Інцидент трапився у травні.

Речник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин, який представив висновки, наголосив, що посадка літака була операцією білоруських спецслужб проти Рамана Пратасевіча:

«З цією метою була створена фальшива інформація про загрозу бомби, було здійснене тероризування екіпажу літака та позбавлення волі і свободи пасажирів на борту. Безумовно, ми маємо справу з тим, що слід оцінювати та сприймати як дії, що мають характер державного тероризму, здійсненого білоруськими спецслужбами».

За висновками слідства, вранці 23 травня в оперативний центр увійшли голова білоруського управління з контролю за повітряним рухом та офіцер білоруських спецслужб КГБ. Голова білоруського управління за повітряним рухом, поспілкувавшись із диспетчером, покинув центр. Тоді керівник повідомив диспетчерів, що на літаку Ryanair є бомба і необхідно направити машину в аеропорт Мінська. У цей час літак заходив у повітряний простір Білорусі. Обслуговування рейсу з цього моменту здійснював один диспетчер під керівництвом офіцера білоруських служб. Офіцер спілкувався по телефону з іншим чоловіком.

Диспетчер повідомив пілотів про червону тривогу та вибухівку. Ця інформація нібито надійшла від спецслужб. Він також повідомив про електронний лист, надісланий до європейських аеропортів із попередженням про можливість вибуху над Вільнюсом. Ймовірним відправником електронного листа був член ХАМАСу. У той момент, коли літак Rayanair вирушив до Мінська, співробітник спецслужб покинув операційний центр в аеропорту Мінська.

У ході слідства було встановлено, що електронна пошта про імовірну бомбу надійшла в аеропорт Мінська через півгодини після того, як диспетчер повідомив про це пілотам. Обліковий запис електронної пошти, з якого було надіслано повідомлення, був створений за допомогою анонімної мережі TOR. Ймовірно, саме для цієї операції, вважають слідчі.

23 травня чергування в оперативному центрі білоруського повітряного простору в аеропорту Мінська виконував, зокрема, Грузин Олег Галегов, який, за висновками американців, перебуває в Польщі і співпрацює з польським спецслужбами.

IAR/Т.А.