У Польщі вшанували поляків, які рятували євреїв під німецькою окупацією
Меморіальні таблиці з іменами поляків, які рятували євреїв під час Другої світової війни у торунському санктуарії PAP/Tytus Żmijewski

У Польщі вшанували поляків, які рятували євреїв під німецькою окупацією

24 березня у Польщі відзначали День національної пам’яті поляків, які рятували євреїв під окупацією нацистської Німеччини. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Поляки, котрі робили все, що було у їхніх силах, аби врятувати євреїв, є героями Речі Посполитої нарівні із захисниками батьківщини та загиблими за вільну Польщу. На цьому президент Анджей Дуда наголосив у листі з нагоди урочистих заходів у Торуні, присвячених полякам, котрі рятували євреїв.

У санктуарії Пресвятої Діви Марії Зірки Нової Євангелізації і св. Івана Павла ІІ у Торуні у вівторок допоміжний єпископ Торунської дієцезії Юзеф Шамоцький відправив святу месу з нагоди Дня національної пам’яті поляків, котрі рятували євреїв під німецькою окупацією, що відзначають у Польщі 24 березня.

«Наш обов’язок – сучасних поляків, які живуть у своїй вільній, суверенній та демократичній державі – пам’ятати і шанувати вчинки співвітчизників, які в ті трагічні роки стикалися з нелюдськими викликами. Незважаючи на масовий терор та винищення, тисячі наших предків та попередників, керуючись принципами християнської етики та почуття міжособистісної солідарності, ризикуючи власним життям та життями своїх рідних, надавали допомогу та притулок ближнім та співгромадянам єврейської національності», – підкреслив Анджей Дуда.

Президент зазначив, що для поляків дуже важливо знати правду про трагічний розділ їхньої історії, що був періодом Другої світової війни, нацистською окупацією Польщі та винищенням євреїв.

«На моє глибоке переконання, поляки, які зробили все від них залежне, щоб врятувати євреїв, є героями Польщі нарівні з захисниками своєї батьківщини та загиблими за вільну Польщу. Зіткнувшись зі смертельною загрозою німецьких окупантів, вони залишилися вірними найвищим загальнолюдським цінностям, які також є фундаментом нашої спільноти. Вони часто платили ціну життя, помираючи разом з тими, хто переховувався. Ось чому вони заслуговують нашої вічної честі та пам’яті», – вказав польський президент.

Єпископ Шамоцький під час проповіді нагадав, що саме виповнюються роковини вбивства родини Ульмів за переховування євреїв. Він підкреслив, що у торунському санктуарії у Каплиці пам’яті «тисячі імен з’являються з особливою силою, які, як і Ісус, були готові віддати своє життя, щоб врятувати своїх єврейських сусідів або зовсім незнайомих людей».

Після меси у каплиці було відкрито ще вісім меморіальних таблиць із іменами поляків, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

У вівторок меморіальні заходи з нагоди Дня національної пам’яті поляків, які рятували євреїв під німецькою окупацією, відбулися також у Варшаві та на території Музею ім. родини Ульмів у Марковій (Підкарпатське воєводство). Однак через поширення коронавірусу цьогорічні урочистості були дуже обмеженими. Зокрема вінки поклали до могили родини Ульмів на місцевому цвинтарі та до пам’ятника їм у Саді пам’яті на терені музею.

PAP/Т.А.