У схемі Новака – люди Туска та комуністичний функціонер
Бренд програми «Кінець системи» Фото: Андрій Рибалт

У схемі Новака – люди Туска та комуністичний функціонер

У групі ексголови Укравтодору вагому роль зіграв Ґжеґож В. – функціонер комуністичної служби безпеки, який негативно пройшов люстрацію, але почав роботу в поліції. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Журналістка телебачення Republika TV Дорота Каня у серії репортажів під заголовком «Кінець системи» показує глядачам невідомі досі або навіть засекречені схеми проникання людей комуністичних спецслужб до світу політики та бізнесу впродовж трансформації 1990-тих років. Наскільки далекоглядними були підлеглі Москві офіцери спецслужб комуністичної Польщі, показує факт, що у схему, запущену колишнім шефом Укравтодору – Славоміром Новаком був задіяний саме такий же функціонер – Ґжеґож В.

Як наголошує Дорота Каня, слідство у справі Славоміра Новака набирає обертів:

– Слідство у справі Славоміра Новака поширюється і наявними стають нові факти. Стосуються вони осіб, яким висунули підозру про спільні дії з Новаком в організованій злочинній групі, і які були пов’язані із схемою зосередженою навкруг Дональда Туска та Павела Ґрася впродовж правління Дональда Туска. У групі Славоміра Новака дуже вагому роль зіграв Ґжеґож В. – функціонер комуністичної служби безпеки, який негативно пройшов люстрацію і після відставки почав роботу в поліції.

Дорота Каня – журналістка, яка протягом багатьох років готує журналістські розслідування про вплив комуністичних спецслужб на польську дійсність та організовану злочинність, справу колишнього шефа Укравтодору визнає одною з найбільш цікавих:

– Справа Славоміра Новака є одною з найцікавіших, що стосуються організованої злочинності. У ній схрещуються впливи людей спецслужб, також тих з комуністичним корінням, моральні аспекти, величезні гроші, ну і, звісно, світ політики на верхах. У цій справі в тлі – Павел Ґрась, Дональд Туск. Чому вони є? – Адже Новак був їхнім найближчим співробітником і на початку, як спалахнув скандал Новака, саме чільні політики Громадянської платформи поручилися за чесність Славоміра Новака. Тепер ці голоси принишкли, а наявними стають нові факти.

Дональд Туск (праворуч) і Павел Ґрась (ліворуч), фото з телепередачі «Кінець системи». Фото: Андрій Рибалт

Журналіст Пйотр Ніштор у програмі «Кінець системи» підкреслив, що у групі Новака були люди, що несли відповідальність за безпеку польської держави:

– Прізвища, які з’являються – це дуже впливові прізвища у час правління Громадянської платформи та Польської селянської партії, ці люди просто займали дуже вагомі посади, вони становили серце системи безпеки держави. Адже мова йде про шефа найелітнішого підрозділу «Ґром» – полковника Даріуша З., якому також висунули підозру. При нагоді варто нагадати, що Даріуш З. був в правлінні товариства PERN, тобто стратегічної компанії, коли йдеться про управління інфраструктурою транспорту газу та нафти. Мова йде також про все середовище, тобто насамперед про Павела Ґрася, який був промоутером кар’єри полковника Даріуша З. Мова йде також про інших представників спецслужб за часів правління Громадянської платформи та Польської селянської партії, серед інших про Ґжеґожа В., якому також висунули підозру. Він поліцейський – пенсіонер Центрального слідчого бюро, який на пенсії почав працювати детективом. Якщо проаналізувати, чим займалися ці особи впродовж правління Громадянської платформи та Польської селянської партії, то виявиться, що ці особи мали доступ до знань стратегічного значення, таємних інформацій і нині ці особи почули обвинувачення.

Про обвинувачення, які висунули підозрюваним, в програмі Дороти Кані повідомила речниця Окружної прокуратури у Варшаві прокурор Алєксандра Скшиняж:

– Провадження, яке веде Окружна прокуратура у Варшаві проти Славоміра Н. та інших осіб, надалі продовжується. Тепер надалі накопичується доказовий матеріал. Справа прогресивна. Прокуратура не виключає чергових затримань у справі. Тепер, окрім Славоміра Н., обвинувачення почуло 10 осіб. Обвинувачення насамперед стосуються участі в організованій злочинній групі, відмивання грошей, отримання та жадання отримати майнову вигоду, а також посилання на впливи. Декотрі особи почули також обвинувачення про свідчення неправди або вимогу свідчення  неправди. Тепер в ізоляторі перебувають дві особи. Тимчасовий арешт застосовано щодо Славоміра Н. та Лукаша З. Прокуратура очікує водночас на розгляд оскаржень, які складено після останнього виконання рішення. Ці оскарження стосуються відмови застосування запобіжних заходів стосовно Ґжеґожа В., а також умовного арешту застосованого щодо Лукаша З.

У авторській програмі редакторки Кані «Кінець системи» повідомлено про подробиці біографії одного з головних героїв схеми Славоміра Новака – комуністичного функціонера Ґжеґожа В.:

– Ґжеґож В., якого затримали у справі Славоміра Новака, а стосовно якого суд не задовольнив клопотання про арешт, це колишній функціонер комуністичної служби безпеки, а опісля поліцейський. Ґжеґож В. кар’єру починав у армії Польської Народної Республіки, за власним бажанням він отримав наказ служби у Надвіслянській частині. Два місяці після запровадження воєнного стану у 1981 році, солдати, які служили у цій частині, за наказом ген. Войцєха Ярузельського та генерала Чеслава Кіщака захопили об’єкти телебачення та радіо в рамках операції «Азалія». У 1984 році, за особистим наказом номер 01735, тодішній міністр внутрішніх справ – ген. Чеслав Кіщак звільнив Ґжеґожа В. із професійної військової служби і переніс до запасу, у зв’язку із початком роботи в комуністичній міліції. Ґжеґож В. як міліціонер почав роботу на півдні Польщі, вів операційні дії у Закопаному, Новому Санчі та Рабці. У актах Інституту національної пам’яті збереглися документи із  персональних актів Ґжеґожа В., також його рапорти для служби безпеки на тему найближчої родини.

Войцєх Ярузельський (ліворуч) – очільник ПНР і Чеслав Кіщак (праворуч) – агент НКВС від 1940-х рр. ХХ ст., фото з телепередачі «Кінець системи». Фото: Андрій Рибалт

У програмі «Кінець системи» авторка звертає увагу на те, що Ґжеґож В. не пройшов згідно з процедурами люстрації, а все ж таки знайшов роботу в поліції:

– У квітні 1990-го року скасовано комуністичну Службу безпеки, а її функціонери підлягали перевірці. Люстрації підлягав також Ґжеґож В., він склав заяву про бажання роботи в Управлінні державної безпеки або в поліції. Рішення Воєводської комісії перевірки було однозначне: Ґжеґож В. з приводу свого минулого не повинен працювати у службах незалежної Польщі, тобто що не відповідає вимогам та відсутні у нього моральні кваліфікації. Ґжеґож В. написав апеляцію. У ній написав: «Працював у відомстві 13 років разом із професійною військовою службою і тому негативна думка Воєводської комісії перевірки чинить мені особисто шкоду, бо не почуваюся винним у будь-яких недоліках впродовж моєї служби на шкоду людини та суспільства», – написав Ґжеґож В. в оскарженні рішення Воєводської комісії, яке отримав пов’язаний із середовищем видання «Gazeta Wyborcza» – Кшиштоф Козловський – саме призначений на посаду міністра внутрішніх справ, глава Комісії перевірки функціонерів Служби безпеки, перший шеф Управління охорони держави. У вересні 1990 Кшиштоф Козловський пред’явив рішення, на підставі якого попередню постанову відхилено і Ґжеґож В. отримав можливість клопотатися про роботу в поліції та Управлінні охорони держави, де на початку 1990-их більшість становили функціонери спецслужб Польської Народної Республіки.

Документ, завдяки якому Ґжеґож В. зміг клопотатися про роботу в поліції та Управлінні охорони держави, фото з телепередачі «Кінець системи». Фото: Андрій Рибалт

Згодом довірена людина Славоміра Новака – Ґжеґож В. займався як поліцейський організованою злочинністю, а вже як пенсонер – бізнесом:

– Ґжеґож В. в поліції займався боротьбою з організованою злочинністю, на початку 90-тих років. Після утворення Центрального слідчого бюро, Ґжеґож В. тісно співпрацював з Павелом Войтуніком і займався спецопераціями. Потім, коли відійшов на пенсію, займався бізнесом. Був бізнес-партнером у суб’єктах підприємницької діяльності, разом з колегами, з якими познайомився у службах. Також опосередковано із Павелом Войтуніком, його дружиною Анетою Войтунік та колишнім журналістом радіостанції RMF Романом Осіцею є членом управління Wojtunik Group. Як читаємо на сайті товариства Wojtunik Group, управа та працівники – це група професіоналів, які займали найвищі посади в поліції та спецслужбах, мас-медіа та фінансових установах в Європі та в світі. «Ми універсальні , а крім цього до кожного завдання підбираємо шиті під міру розв’язки», – читаємо на сайті Wojtunik Group.

Войцєх Ярузельський – очільник Польської Народної Республіки, фото з телепередачі «Кінець системи». Фото: Андрій Рибалт

Після арешту Славоміра Новака політики, публіцисти та експерти вказували, що про всі дії Новака від початку його кар’єри завжди знав Дональд Туск. Говорить депутатка партії Право і справедливість, а в минулому журналістка Йоанна Ліхоцька:

– Славомір Новак – це учень Дональда Туска. Без цього колишнього лідера Громадянської платформи Новака не було б в політиці і не було б його на настільки високих посадах. Він найближча особа, найближче середовище, найближчий двір Дональда Туска. Політик до особливих доручень, як треба було робити порядок в Громадянській платформі у Ґданську, то робив це Славомір Новак, як треба було стежити за Броніславом Коморовським у Президентському палаці, то робив це Славомір Новак, як треба було робити перестановки в Громадянській платформі, то Новак, поза сумнівом, був вірним виконавцем наказів Дональда Туска. Тому  тепер, коли наявними стають факти із способу діяльності Славоміра Новака, то важко не ставити запитань про роль Дональда Туска у цій справі.

Слова депутатки Йоанни Ліхоцької показують, що політики та спостерігачі усвідомлюють, що арештований Славомір Новак свою позицію будував на зв’яках з Дональдом Туском. Дуже  важко повірити, що якраз як шеф Укравтодору, Новак поміняв навички і не узгоджував ряду питань із Туском. Однак залишається запитання, чи зміст записів дзвінків Новака до Туска з України та Польщі, які у розпорядженні прокурорів, стануть доказовим матеріалом слідства? А лише тверді докази можуть дозволити суду визнати винуватців винними у найбільшому польсько-українському корупційному скандалі останніх тридцяти років.

Андрій Рибалт