У Варшаві вшанували творців Польської підпільної держави
Урочисті заходи при Пам’ятнику Польській підпільній державі та Армії крайовій, Варшава, 27 вересня 2021 року PAP/Radek Pietruszka

У Варшаві вшанували творців Польської підпільної держави

27 вересня 1939 року створено організацію Служба перемозі Польщі, що стала основою Польської підпільної держави. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

У Варшаві вшанували пам’ять творців Польської підпільної держави. 27 вересня 1939 року створено організацію Служба перемозі Польщі. Це була таємна незалежницька структура, яка стала ядром Польської підпільної держави.

З нагоди 82-ї річниці створення цих структур представники державної влади, парламенту, місцевого самоврядування та ветерани вшанували творців підпільних структур.

Президент Польщі Анджей Дуда направив лист учасникам церемонії. Від імені президента виступив міністр Анджей Дера: «Головною метою Польщі, яка бореться, було послаблювати сили загарбників і примушувати їх покинути нашу територію. Але творці конспіративної Речі Посполитої подбали й про інші аспекти суспільного життя. Так, щоб зберегти безперервність та авторитет польської державності. Постало і діяло польське підпільне судівництво, органи законодавчої і виконавчої влади, шкільництво, засоби масової інформації».

Виконувачка обов’язків голови Світової спілки солдатів Армії крайової Тереса Станек розповіла про правила, на основі яких під час війни діяли підпільні організації. За її словами, підпільні структури давали населенню відчуття відносної безпеки, незважаючи на війну, що тривала.

Під час облоги Варшави наприкінці вересня 1939 року розпочалося створення підпільної військово-цивільної організації під назвою Служба перемозі Польщі (Służba Zwycięstwu Polski). Датою її створення прийнято 27 вересня. Цього дня відзначається День Польської підпільної держави.

Польська підпільна держава підпорядковувалася уряду Республіки Польща в еміграції. Структури були поділені на військовий та цивільний підрозділи. Польська підпільна держава офіційно існувала до 1 липня 1945 року.

IAR/Н.Б.