Віцеміністр закордонних справ Польщі: Лукашенка координує свої дії з Путіним

Віцеміністр закордонних справ Польщі: Лукашенка координує свої дії з Путіним

За словами Павела Яблонського, Білорусь та Росія мають скоординовану систему співпраці між військами та спецслужбами країн. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Віцеміністр закордонних справ Польщі Павел Яблонський сказав, що Польща контактує із батьками білоруського опозиціонера та блогера Рамана Пратасевіча. Журналіста затримали у неділю у Мінську, а у понеділок з’явилася суперечлива інформація про стан його здоров’я.

В ефірі Польського радіо Павел Яблонський сказав, що батьки Рамана Пратасевіча не знають точно, яким є стан здоров’я їхнього сина. Віцеміністр додав, що перевіряється час запису відеоролика, який у понеділок білоруські органи показали із Пратасевічем:

«Зовнішність блогера на відео свідчить про те, що він зазнав насильства – на обличчі є ознаки побиття, а те, як він говорить, свідчить про те, що він піддається діям, що порушують правам людини. Це ще одне свідчення жорстокої практики цього режиму. Але із легким полегшенням можна сказати, що життю білоруського опозиціонера нічого не загрожує, як про це повідомлялося раніше».

Заступник міністра закордонних справ Польщі Павел Яблонський заявив, що президент Білорусі Лукашенка узгоджує та координує свої дії з президентом Росії Путіним. Він додав, що обидві країни мають скоординовану систему співпраці між збройними силами та спецслужбами.

Віцеміністр підкреслив теж, що уряд Білорусі шукає ворога своєї системи, який, на його думку, може бути пов’язаний із зовнішніми центрами, таким чином приховуючи внутрішні проблеми, що докучають країні. Звідси і репресії проти поляків та опозиціонерів у Білорусі.

Віцеміністр закордонних справ Яблонський також сказав, що реакція Європейського Союзу на події у Білорусі несподівано позитивна для тих, хто раніше критично оцінював дії Євроспільноти проти лукашенківського режиму. Він підкреслив, що тиск, який здійснює Польща та країни нашого регіону, має сенс:

«Наша координація із союзниками, з Литвою та іншими країнами регіону, показала, що ми можемо рішуче посприяти тому, щоб увесь Євросоюз робив однозначні, конкретні та блискавичні дії. Надзвичайно важливо, що це відбувається протягом 24 годин після цих подій у Білорусі. Це показує, що якщо міжнародна спільнота хоче, то може діяти рішуче. Ми розраховуємо, що це буде добрий вихідний пункт для подібних дій у майбутньому, якщо виникне така потреба».

Рамана Пратасевіча затримали у неділю на летовищі у Мінську, після попереднього змушення приземлення пасажирського літака компанії Ryanair, що летів із Афін до Вільнюса. Рішення про викрадення машини прийняв Лукашенка.

У понеділок європейські лідери прийняли рішення щодо санкцій проти Білорусі за викрадення літака, що летів з Афін до Вільнюса, та арешт одного з білоруських журналістів Рамана Пратасевіча після посадки в Мінську. Рішення було прийнято після більш ніж двох годин обговорення на саміті в Брюсселі і стосується також економічних санкцій.

Прийняті висновки суворіші за вихідний проект. Європейські лідери мають швидко підготувати рішення про галузеві економічні санкції, щодо яких до цього часу в Євроспільноті не було одностайної згоди.

Лідери 27 країн зобов’язали очільника дипломатії ЄС підготувати пропозиції щодо економічних обмежень проти білоруського режим. Крім того, є заклик до перевізників ЄС обминати повітряний простір Білорусі та заклик закрити аеропорти Унії для білоруських авіакомпаній. Європейські лідери також погодились продовжити чинні дипломатичні санкції, введені проти білоруського режиму за фальсифікацію президентських виборів та репресії проти громадян. До «чорного списку» внесуть чергових функціонерів режиму та компанії, що фінансують владу.

IAR/Т.А.