Вирушаємо на Галицький ярмарок музичних інструментів до Шимбарку
Фото зі сторінки: https://www.targowiskoinstrumentow.pl/Фото зі сторінки: https://www.targowiskoinstrumentow.pl/

Вирушаємо на Галицький ярмарок музичних інструментів до Шимбарку

Галицький ярмарок музичних інструментів відбудеться 28 травня у дуже красивому місці. Це – ренесансний Замок у Шимбарку, узбіччя долини, узгір’я, навколо тече річка. Поблизу замку також буде представлено виставку інструментів майстрів, які приїдуть як зблизька, так і з цілого регіону. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

У радіожурналі «Витоки» сьогодні поговоримо про освітню і пізнавальну ініціативу польського музиканта Пьотра Піщатовського – Ярмарки музичних інструментів. Вже багато років на фестивалі «Усі мазурки світу» у Варшаві впродовж фестивалю відбуваються Ярмарки майстрів музичних інструментів. А у суботу у Шимбарку, що у  Малопольщі, а етнографічно на Лемківщині відбудеться Галицький ярмарок музичних інструментів. Про те, що це таке і у якій формі відбувається, розповідає Пьотр Піщатовський.

– Я вже давно мріяв про те, аби щось організувати на півдні, у регіонах, по яких я дуже люблю вештатися, а особливо по горах. Там є дуже багато музики, яку я давно дуже люблю. Підкарпаття у широкому розумінні, Малопольща… Ця територія колись була Галичиною. Там було багато різних культур. Це для мене дуже захоплююче. Там була польська, українська культура, словацька, угорська, єврейська, німецька, фантастичні музичні традиції, які не чужі одна одній, які тісно переплітаються. Достатньо просто прослідкувати за різними дуже красивими мелодіями, які середовище традиційної музики обожнює грати. Їх грали як українці, так і євреї, також угорці, поляки.

Галицький ярмарок музичних інструментів відбудеться 28 травня у дуже красивому місці. Це – ренесансний Замок у Шимбарку, узбіччя долини, узгір’я, навколо тече річка. Поблизу замку також буде представлено виставку майстрів інструментів, які приїдуть як зблизька, так і з цілого регіону. Зараз ми маємо таку інформацію. Намет, у якому відбуватиметься цілоденний танцювальний марафон, розпочне працювати об 11. Все завершиться о 22. Танці будуть абсолютно для всіх, на них гратиме кільканадцять капел, які, можна сказати, також створюватимуться тими музикантами, які приїдуть на ярмарок. Але список уже є.

Особливість Ярмарків інструментів у різних місцях і на різних фестивалях – особлива.

– Форма, у якій ми працюємо, – дуже синкретична. Головне у нашій діяльності – це творче захоплення, інноваційність, пошук, творчість. Я досліджую цей регіон, мандрую по ньому і іноді маю просто фантастичні вказівки від творців, які там живуть. Не було б ярмарку у цьому ренесансному замку, коли б поруч не жив Ян Маліш – прекрасний музикант, майстер інструментів, братня душа, коли б поруч не жила Катажина Беднаж – прекрасна майстриня музичних інструментів, яка за останні роки займається польськими скрипками з крилатою душею на моделі Антонія Хибля. Це абсолютно нечувана справа. Про це вже був репортаж. І завдяки цим людям цього разу ярмарок інструментів відбувається саме там, а не в якомусь іншому місці. І ці люди чудово знають місця навколо.    

За словами Пьотра Піщатовського, часто під час мандрівок він натрапляє на різні історії, які відкривають дуже важливі постаті цього регіону.

– Однією із вказівок Яна Маліша було те, що у Жепінніку Біскупому, що розташований від Шимбарка за 20 км, живе, наприклад, пан Станіслав Вітек. Це людина, яка закінчила школи професійного спрямування, будучи рільником, вирушив у далекі світи відразу після війни і почав працювати у Новій Гуті. Там він зустрічав музикантів, зацікавився мистецтвом створення музичних інструментів, і сьогодні йому уже 90 років, і зараз пан Станіслав творить органи, які стоять у нього вдома. Він власноруч зробив увесь інструмент, який йому наснився. Це – неймовірна історія. Але також з цим пов’язаний один жарт. Він створював цей інструмент у стайні. І одного дня виявилося, що пищик найнижчого тону, а отже найвищого, не поміщається у цій стайні. Потрібно було зробити діру у даху і голос для цього органу помістився. Про що це свідчить? Цей регіон – надзвичайно багатий, у ньому живуть просто неймовірні майстри інструментів. Я дуже сподіваюся, що вони у більшості прибудуть на Ярмарок інструментів у суботу, а також запросять своїх побратимів зі всієї країни.

Для Пьотра Піщатовського нові ярмарки інструментів, якими він займається вже багато років, мають дуже важливе значення, а вибір місця проведення також не є випадковим, як у випадку Галицького ярмарку.

– Це – регіон, який я давно люблю. І його неможливо не любити. Він настільки великий, що, коли Анджей Бєньковський, який готує виставку на наш ярмарок, подивився на карту і сказав: «Пьотрек, це ж половина Польщі». Тому це справді так є, це багатий регіон, тому і наш ярмарок буде дуже багатий. До нас також приїдуть знайомі ґуралі, творці, серед іншого, з Пьотрем Маєрчиком, творцем дуд із Підгалля. Приїде також Пшемислав Фіцек, Рафал Балась. Дуже багато друзів. Навколо ідеї ярмарку, аби гуртуватися навколо мистецтва творення інструментів, вже згуртувалося стільки друзів, що вони з’їжджаються вже як на весілля, як на якесь свято.

Ці заходи мають також і важливу освітню місію. Окрім майстер-класів, розповідей, організатори планують відвідати і музичні школи.

– Ми хочемо подбати про дві речі. Про те, аби на ярмарок прибула місцева спільнота, але також всі, хто грає, цікавиться музикою з навколишніх теренів на відстані 100 км. Ідея у нас така, аби відвідати музичні вогнища, музичні школи. Серед партнерів проекту, який зрештою відбувається завдяки підтримці Національного центру культури і програми «Етнопольща», відбудуться музичні зустрічі у музичній школі в Горлицях, у Бобовій. Ми поїдемо туди із майстрами народних інструментів, з музикантами, танцюристами. Йдеться про те, аби наочно показати дітям фантастичний світ як традиційної музики, так і творців інструментів. Це дуже нетипово – жива, спонтанна зустріч…   

Мар’яна Кріль