Вистава Путіна і Навального
Мітинг за свободу Алєксєю Навальному у Нижньому Новгороді у Росії, 24 січня 2021 року wikimedia creative commons/Алексей Трефилов – Own work/CC BY-SA 4.0

Вистава Путіна і Навального

Більшість політиків в Європі виступає проти насильства, що його застосував апарат Путіна проти своїх громадян і намагається представити Навального як останню барикаду демократії у тоталітарній Росії путінських часів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Демонстрації проти Путіна і на захист Навального, які відбувалися в Росії привернули увагу європейських столиць. Більшість політиків в Європі виступає проти насильства, що його застосував апарат Путіна проти своїх громадян і намагається представити Навального як останню барикаду демократії у тоталітарній Росії путінських часів. Також європейські експерти не пригадують або буцімто не знають, чи не пам’ятають слів Навального, що однозначно показують його схильність до примітивного російського імперіалізму.

У 2008 році, коли танки Путіна вторглися і почали окупацію території Грузії, буцімто демократ Навальний говорив про необхідність «викинути всіх грузинів з території Російської Федерації», на запитання про кінець путінської окупації українського Криму, Навальний почав «маячити» про те, що Крим не бутерброд, щоб його туди сюди повертати. Поляки не почули також жодної заяви від Навального про необхідність повернути власникові, тобто польській державі уламків літака президента Лєха Качинського, які вже понад 10 років Москва незаконно тримає з метою дестабілізувати у зручний для Путіна момент політичне становище в Польщі. У зовнішній злочинній політиці Кремля Навальний завжди приймав позицію згідну із векторами, визначеними Путіним, тобто лідер російських так званих опозиціонерів, хоча до крісла в Кремлі має ще дуже довгий шлях, а вже, підтримуючи агресію Росії на Грузію та Україну, став порушником міжнародного права.

Факт отруєння Алєксєя Навального підтвердили німецькі лікарі, але те, що шов, влаштований на екранах всіх всесвітніх телеканалів із його транспортом з Росії до Німеччини, а потім з Німеччини до Росії, був вигідний двом таборам російського політикуму, які змагаються за владу в Кремлі вже після відходу на той світ Путіна, важко визнати лише змовницькою теорією. Сутички у Москві та інших російських містах доказали, що вистава, влаштована Путіним та Навальним накрутила твердоголових та так званих «опозиціонерів» одних на других. Далеко не всі демонстранти у Москві та інших містах вийшли на вулиці лише на підтримку лозунгів солідарності з Навальним, вийшла насамперед молодь, яка не хоче провести свого життя у державі-репресії, де відсутні перспективи розвитку. Про соціологічні опитування російських джерел розповідає кореспондент Польського радіо Мацєй Ястшембський:

«Сайт Відкриті медіа написав, що близько 42-ох відсотків демонстрантів – це молоді люди, які вперше в житті взяли участь у протесті. Соціологиня Александра Архіпова під час демонстрації опитала 460 осіб, які брали участь у заході солідарності з Алєксєєм Навальним. Російська соціологиня встановила, що найчисельнішою групою були люди віком від 25-ти до 35-ти років, підлітків прийшло лише чотири відсотки, а пенсіонерів – 7%. Так було у Москві.  Дані можуть бути різними у кожному регіоні. За інформацією сайту ОВД-інфо по всій країні поліцейські затримали майже три з половиною тисячі осіб, серед яких в Москві близько тисячі чотириста, у Петербурзі близько п’ятиста і понад дев’яносто в Новосибірську, Воронежі, Казані та Нижньому Новгороді».

У 2008 році, коли Путін почав поводитися на міжнародній арені дедалі більш зухвало і танками захопив Грузію, лише президенти Центрально-Східної Європи мали відвагу податися до Тібілісі і продемонструвати солідарність із грузинами. Також нині лідери Польщі, Литви, Латвії та Естонії намагаються впливати на партнерів у Європейській Унії і переконувати, що лише посилені дошкульні санкції можуть вплинути на пом’якшення режиму Путіна, якому вже не достатньо знущатися над грузинами, білорусами, татарами у Криму чи українцями в Донецьку та Луганську, але починає вже масово саджати за грати громадян своєї країни.

Президент Польщі Анджей Дуда в інтерв’ю для британського видання «Financial Times» переконує, що Європейська Унія повинна запровадити чергові санкції проти Росії. На думку польського лідера, нові обмеження повинні стосуватися насамперед Ґазпрому.

«Справа Алєксєєя Навальнго, заангажованість Москви в Грузії, окупація Криму, на думку президента Дуди, спричинює необхідність запровадження чергових санкцій. ,,Верховенство міжнародного закону – фундамент, – каже Анджей Дуда, і додає, що: ,,так довго, як цей закон дотримується, вдається уникнути війни. Як могли б виглядати санкції? На думку президента Дуди, ефективним може виявитися удар по Ґазпрому. ,,Якщо обмежимо можливості його роботи на території Європейської Унії, зокрема, якщо йдеться про припинення завершення нових інвестиції, тоді ми б могли побачити прогрес у таких питаннях як пошана до міжнародного закону, політичних прав та прав людини в Росії’’, – переконує Анджей Дуда. А що із запланованим на лютий візитом шефа дипломатії ЄС до Росії? Анджей Дуда однозначно поставив питання: ,,Це була б помилка, хіба що ЄС поставить росіянам передумову: насамперед мусите звільнити Алєксєя Навального. Росія – держава негідна довіри, така, що визнає цінності та цілі євроатлантичних держав’’, – наголошує президент і переконує, що Росія протягом років показує, що її імперські амбіції повернулися».

Подібний погляд на імперські хвороби Путіна висловив польський євродепутат Ришард Леґутко. За його словами, «витончена дипломатія ЄС» у справі Навального недостатня. Пан Леґутко переконаний, що необхідно негайно зупинити будівництво Норд Стрім 2.

«Була реакція Європейського парламенту, і це добре, але треба усвідомлювати, що таким чином не змусимо Росії змінити політику. Необхідна дуже енергійна дипломатія та різного роду натиски».

Не лише польські євродепутати намагаються переконати європейських партнерів, що млява позиція по відношенню до злочинів Путіна це шлях в нікуди. Після арештів та знущань міліції Путіна над своїми громадянами в його країні, постійне представництво Польщі при Європейській Унії застерігає європейських політиків від візитів в Росію. На лютий заплановано візит до Російської Федерації шефа дипломатії ЄС Жозепа Борреля. Позиція представництва Польщі при ЄС – це алюзія до непродуманих рішень європейської дипломатії. Проти візиту Борелля виступають Польща та держави Прибалтики – Литва, Латвія та Естонія. З Брюсселя повідомила кореспондентка Польського Радіо Беата Пломецка:

«Постійне представництво Польщі при Європейській Унії розмістило у Твіттері фільм із демонстрації, яку насильно розганяє поліція, а під відео написано: ,,Ми вважаємо, що за теперішніх обставин візити в Росії високого рівня чиновників Європейської Унії вимагають серйозної задуми, якщо не хочемо висилати поганого сигналу. У тексті не мовиться, про яких конкретно чиновників йдеться, не названо жодного прізвища. Проте кілька днів тому я повідомляла, що шеф дипломатії ЄС зустрівся із критикою Польщі та держав Прибалтики на нещодавній зустрічі амбасадорів у зв’язку із запланованим на наступний місяць візитом до Росії. Чотири держави визнають, що це не добрий момент на цього роду візити і що ним зловживатиме пропаганда. Один із польських дипломатів казав мені тоді, що планований візит всупереч правилам логіки і що насамперед члени ЄС повинні провести глибокі дебати на тему відносин із Росією».

Польщі, Литві, Латвії та Естонії не легко дати зрозуміти партнерам в ЄС, що нехтування загрозою з боку тоталітарного Путіна і продовження ведення бізнесу із представниками його бізнесу підніматиме рівень напруги в Європі. Позицію солідарних держав Центрально-Східної Європи розуміє українське Міністерство закордонних справ, а громадяни України на вулицях Києва показали, що знають справжнє імперське обличчя Алєєксєя Навального і такими чином довели, що аналізують постсовєтську дійсність набагато влучніше від випускників політології престижних британських, німецьких або французьких університетів, які на шпальтах або телеекранах всесвітніх ЗМІ твердять, що проект Навального – це уособлення демократії та волевиявлення і зручно здаються недобачати у лідера так званої «демократичної» російської опозиції чергового виявлення споконвічного бажання Москви нищити культуру сусідніх суспільств та здобувати їх території. Про заяву українського відомства та ставлення українців до Навального з Києва повідомив кореспондент Польського Радіо Павел Бушко:

«Як читаємо у заяві, Україна однозначно засуджує насильство проти мирних демонстрантів і затримання представників російської опозиції. Як написано, ,,російська влада, замість слухати голос своїх громадян, що вимагають пошанування прав людини, продовжує чинити тиск на тих, які не погоджуються на репресивну політику Кремля. Українське МЗС закликало міжнародну громадськість втілити механізми, що зупинять насильство російської влади проти свого суспільства, але також російську агресію проти сусідніх держав. В українській столиці перед Посольством Росії відбулася демонстрація підтримки для російського опозиціонера Алексєєя Навального. Він має також над Дніпром багато критиків, які нагадують, що той політик представляє російський імперіалістичний світогляд».

Польща, Україна, Литва, Латвія, Естонія, Грузія усвідомлюють, що Путін як людина, вихована КҐБ, здатний зрозуміти лише жорсткі рішення, тобто запровадження його людям дошкульних санкцій. На жаль, найбільш потужна економіка Європейської Унії Німеччина надалі бажає робити бізнес із людьми Кремля і, таким чином, сама свої заяви про відстоювання європейських цінностей чинить смішними.

Андрій Рибалт