Яцек Чапутович: Історія не може перешкоджати співпраці Польщі та України
Спільна пресконференція у Варшаві міністрів закордонних справ України Дмитра Кулеби і Польщі Яецка Чапутовича PAP/Marcin Obara

Яцек Чапутович: Історія не може перешкоджати співпраці Польщі та України

У Варшаві голова МЗС Польщі запевнив очільника української дипломатії у незмінній підтримці Варшави цілісності і суверенітету України у контексті російської агресії. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

«Ми мусимо проводити дослідження і оцінювати нашу історію так, аби вона не було перешкодою для сьогоднішньої співпраці між Польщею та Україною», – заявив у понеділок міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович. Очільник української дипломатії Дмитро Кулеба, вказуючи на «принцип взаємності», сказав, що Україна чекає на відновлення могили на горі Монастир неподалік Верхрати на Підкарпатті.

У понеділок у Варшаві відбулася зустріч міністрів закордонних справ Польщі та України.

На спільній пресконференції міністр Чапутович повідомив, що серед тем зустрічі була безпека у контексті російської агресії в Україні. «Я сказав пану міністру, що Польща, як і раніше, незмінно буде підтримувати територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України у кордонах, визнаних міжнародним правом, як у двосторонніх відносинах, так і на форумах міжнародних організації», – заявив Чапутович.

«Я висловлюю надію, що найновіші домовленості щодо припинення вогню на лінії зіткнення сторін, досягнуті під час зустрічі тристоронньої контактної групи, будуть дотримуватися», – сказав голова МЗС Польщі. Він додав, що конфлікт треба закінчити мирним і дипломатичним шляхом.

Очільник польської дипломатії розповів, що обговорено також питання співпраці України з Європейським Союзом і питання наслідків пандемії коронавірусу для польсько-української економічної співпраці. «Ми маємо надію, що ще цього року буде організована міжвідомча зустріч польсько-української комісії з питань економічної співпраці», – додав він.

Чапутович підкреслив, що польська меншина в Україні, а також українська меншина у Польщі виконують «дуже важливу роль у взаєминах обох держава». «Ми очікуємо підтримки для польських шкіл в Україні так, як ми надаємо підтримку, що дозволяє діяти українським школам у Польщі», – зазначив польський міністр.

У свою чергу, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба підкреслив, що Польща та Україна є близькими партнерами і друзями, яких об’єднує «розуміння європейських та світових процесів». Кулеба висловив теж подяку Чапутовичу за «послідовну підтримку, яку Польща надає Україні в ЄС і в НАТО».

Як сказав Кулеба, Чапутович поінформував його, зокрема, про політику ЄС щодо Росії. «Я переказав колезі, що немає жодних підстав змінювати політику щодо Росії і так має бути доти, поки Росія не змінить своєї агресивної політики щодо України. Це фундаментальний принцип. Ми очікуємо, що всі держави ЄС будуть дотримуватися його», – заявив він.

Український міністр поінформував теж про намір створення міжнародної платформи щодо деокупації Криму. «Україна очікує, буде вдячна, якщо Польща буде не тільки вірним партнером, яким вже є, але буде одним з лідерів цього процесу», – підкреслив Кулеба.

Український міністр наголосив на важливості підтримки, яку Польщі надає у реалізації реформ в Україні. «Для нас важливий досвід Польщі у побудові ефективної економіки, яка ефективно використовує власні державні засоби. У цьому контексті важливим є досвід Польщі у податкових та митних питаннях», – заявив Кулеба, запросивши до співпраці польського міністра фінансів.

Говорячи історію та освіту, Кулеба зазначив, що він розмовляв із Чапутовичем на ці теми «відкрито, по-дружньому, без антагонізмів». Він зазначив, що у польсько-українській історії були як добрі, так і погані сторінки. «Але історії ми не можемо змінити. Натомість у наших силах зробити так, аби наші два народи у майбутньому мали тільки добрі сторінки», – додав український політик.

У цьому контексті голова МЗС України теж відповів на запитання, чи Польща може розраховувати на дозвіл на пошуки та ексгумацію поляків, котрі спочивають на терені сьогоднішньої України. «Ми досягнули певного порозуміння між нашими країнами і Україна, згідно з цим порозумінням, скасувала заборону на ексгумації польських поховань в Україні. Тепер ми очікуємо на ухвалення Польщею рішення щодо відновлення одного українського пам’ятника і після того, як це буде зроблено, у нас будуть відкриті усі можливості для подальшого розвитку співпраці у цій сфері», – заявив Кулеба.  

Він додав, що Україна є відкритою на співпрацю з Польщею. «Але для нас абсолютно критичним, як і для наших польських партнерів, є принцип взаємності. Ми повинні підходити до цього таким чином, що дозволяє взаємну повагу, а також взаємні рішення», – додав міністр.

На додаток Чапутович заявив, що для Польщі дуже важливо «пізнати історію та дослідити могили поляків, котрі спочивають в українській землі». «Ми очікуємо цього рішення, підтвердження можливості (проведення пошукових робіт – ред.). Я не знаю, чи правильна тут симетрія. Ці питання є незалежними, але теж відповідні польські установи вивчають прохання української сторони щодо відновлення (пропам’ятної) дошки на могилі українських громадян в Монастирі», – заявив Чапутович.

Кулеба, відповідаючи на запитання про згаданий «принцип взаємності», підкреслив, що «не має наміру підраховувати та обчислювати». «Для нас важливими є політичні підтвердження з боку України та Польщі готовності на засадах взаємного розв’язування тих розбіжностей, що існують. Тому для нас відновлення цього монументу буде чітким знаком, що польська сторона готова до кроку вперед у цих питаннях», – наголосив Кулеба. «Ми не маємо наміру торгувати польськими могилами в Україні, а також не хочемо, аби хтось торгував українськими могилами у Польщі», – наголосив український міністр.

PAP/Т.А.