Євроінтеграційний рейтинг: що обіцяють партії на шляху до ЄС?

Євроінтеграційний рейтинг: що обіцяють партії на шляху до ЄС?

Чи мають головні партії у своїх виборчих програмах євроінтеграційні наміри та пріоритети? Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Політичним партіям, які стануть переможцями парламентських виборів 21 липня, доведеться наступні 5 років дуже активно працювати із приведенням українського законодавства у відповідність з нормами Євросоюзу за програмою асоціації України з ЄС. Знаками просування цим шляхом стануть ухвалення новим складом Верховної Ради підтримка конкретних законів зі впровадження угоди про асоціацію. Якими є наміри партій, що входять до чільних місць рейтингів популярності і як ці наміри відбиваються у їхніх програмах проаналізували експерти понад 350 громадських організацій, об’єднаних Платформою громадянського суспільства Україна-ЄС та Українською національною платформою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

Громадські експерти України оприлюднили звернення до політичних партій, в якому визначили першочергові євроінтеграційні пріоритети для України і закликали партії внести їх до своїх програм. Свої євроінтеграційні наміри в партійних програмах найбільш чітко прописали партія “Європейська солідарність”, “Голос” і “Батьківщина”. Ще три партії, в програмах яких містять згадки про євроінтеграцію, – це “Сила і честь”, “Українська стратегія”, “Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, – зазначила координаторка з адвокації проекту “Громадська синергія” Юлія Солоха. Натомість партії “Слуга народу” та Радикальна партія Олега Ляшка”, за словами експертки, оминули євроінтеграцію у своїх програмах: 

– Хоч у своєму першому блоці програми “Слуга народу” не згадує про європейську асоціацію і не говорить про європейську інтеграцію, але говорить про необхідність виконання угоди про асоціацію і прописує євроінтеграційні реформи, що фактично відповідають угоді про асоціацію. Це, на нашу думку, може сприйматись як загравання з електоратом, щоби розшири свою виборчу аудиторію. Щоби і ті, хто не особливо переймається євроінтеграцією їх підтримали, і ті, хто за євроінтеграцію так само могли знайти для себе щось в їхній програмі та підтримали їх на майбутніх парламентських виборах.

Наміри, що суперечать євроінтеграції простежуються в програмах проросійських партій “Опозиційний блок” та “Опозиційна платформа “За життя!” (ОПЗЖ).  До них в громадських експертів найбільше претензій і щодо відданості захисту українського суверенітету, безпеки і територіальної цілісності держави, – сказав голова Ради зовнішньої політики “Українська призма” Геннадій Максак:

– Наприклад, в “Слуги народу” теж написано, що має бути менше корупції в цій сфері, що мусять бути реформовані правоохоронні органи, але тут менше думалося власне про євроінтеграційний напрям, ніж про те, що це є запит громадян України, з яким можна працювати. По безпеці найкращі показники в “Голосу” та в “Європейської солідарності”. У них прописано і більше пунктів, і питань реформування, і цивільний нагляд за сектором оборони та безпеки, і позбавлення невластивих функцій. Проте в більшості партій, зокрема в “Слуги народу”, не прописана російська складова, те, що ми боремося з Росією, що маємо посилити саме цей інформаційний, оборонний і безпековий блок. Це є проблемою для інших партій. “Опозиційний блок” має “червону картку”, бо пропонує на законодавчому рівні закріпити нейтралітет України. Ми вважаємо, що це не є запорукою безпеки і стабільності, а навпаки – загрозою. Це неприпустима з нашої точки зору позиція і ми про це говоримо відкрито.

Боротьба з корупцією і судова реформа в Україні – дві теми, що цікавлять Євросоюз якнайбільше. Вони також знайшли відображення в програмах політичних партій, але не таке, на яке розраховувала громадськість, повідомив аналітик Артем Ремізов:

– Лідерами ту також є “Голос” і “Слуга народу”. Наприклад, в їхніх програмах можемо знайти відповіді на запити громадськості щодо реформування антикорупційної прокуратури, нацаґенції із запобігання корупції, запровадження автоматичної перевірки електронних декларацій, участі громадськості у доборі і контролі кадрів в цих органах. Там також згадується ліквідація антикорупційного підрозділу “К” в Службі безпеки України і передання його функцій Нацбюро з боротьби з корупцією та іншим антикорупційним структурам. Багато партій згадують про забезпечення ефективної роботи антикорупційного суду. Оминули проблему боротьби з корупцією партії “Батьківщина” і Опозиційний блок”.

У галузі судової реформи ті самі лідери рейтингу –”Голос” і “Слуга народу” – фокусуються здебільшого на реформі органів суддівського самоврядування та участі громадськості в контролі за системою правосуддя, сказав Ремізов. В галузі енергетики громадські експерти зауважили намір партії “Батьківщина” приділити особливу увагу вугільній галузі, що суперечить європейській політиці зменшення шкідливих викидів в атмосферу і розвитку альтернативної енергетики. Ключова експертка проекту “Громадська синергія” Зоряна Міщук зазначила, що саме цій перспективній енергетиці партії у своїх програмах майже не приділили жодної уваги:

– “Червона картка” дісталася “Опозиційній платформі “За життя!” за намагання повернути прогрес у сфері енергетичної незалежності і обіцянку побудувати тристоронній газовий консорціум ЄС-Росія-Україна. Експертами це однозначно розцінюється, як негативний крок. 

Серйозне ставлення до інтеграції України у внутрішній ринок ЄС і проведення економічних реформ задекларували партії “Голос” і Європейська солідарність”. Натомість до популістських закликів до протекціонізму під машкарою захисту національних інтересів вдалися такі партії, як “Батьківщина”, “Радикальна партія” і “Свобода”, зазначив Артем Ремізов:

– Хоча “Опозиційний блок” і ОПЗЖ не отримали в нас “червоні картки”, але вони були на грані. Бо, наприклад, ОПЗЖ виступає за перегляд угоди про асоціацію. Враховуючи історію цієї політичної сили, не можна сказати, наскільки в позитивному напрямку мислить ця партія щодо участі України у зоні вільної торгівлі з Євросоюзом. В “Опозиційного блоку” також записано, що вони виступають за модель “раціонального протекціонізму”, але не зазначено, що це означає. Але деякі дискусійні моменти ми знайшли навіть у програмі наших лідерів, таких, як партія “Голос”. У них пропонується на деякий час відмовитись від зовнішніх запозичень і законом обмежити участь олігархів в приватизації великих підприємств.

Найбільш проігнорованими партіями реформами стали реформа державного управління і співпраця влади з громадянським суспільством. Співголова Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС В’ячеслав Рой заявив, що соціальні проблеми і розвиток сектору трудових ресурсів відбиті в партійних програмах лише загальними гаслами і містять занадто мало конкретики.

За даними соціологічного опитування соціологічної групи “Рейтинг” від 13-17 липня, прохідний 5-відсотковий бар’єр на позачергових виборах до Верховної Ради зможуть подолати п’ять партій. Лідером симпатій виборців серед політичних сил є партія “Слуга народу”, яку готові підтримати майже половина тих, хто готовий взяти участь в голосуванні. Найбільшу кількість депутатів крім цієї партії може провести в новий склад Верховної Ради “Опозиційна платформа – За життя”, яку можуть підтримати більше 10 відсотків виборців, партія “Європейська солідарність” – майже вісім відсотків, “Батьківщина” – сім відсотків і партія “Голос” із результатом симпатій у майже шість відсотків.

Вільгельм Смоляк