Жовті квіти на вулицях Варшави. 79 річниця повстання у варшавському ґетто

Жовті квіти на вулицях Варшави. 79 річниця повстання у варшавському ґетто

79 років тому у варшавському ґетто вибухнуло повстання. В пам’ять цих трагічних і визначних подій щороку 19 квітня Варшаву заполоняють квіти – жовті нарциси жонкіль – символи повстання. Останніми роками – все більше в інтернеті, на аватарах користувачів соціальних мереж. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на “Наш Вибір”.

Повстання в варшавському ґетто, яке розпочалось 19 квітня 1943 року, було збройною відповіддю на рішення остаточної ліквідації ґетто. Євреї, які на той час перебували в ґетто (а це близько 70 тисяч осіб) мали бути вислані до концтаборів і знищенні. Німецьким збройним частинам протистояли Єврейська Збройна Організація та Єврейське Військове Об’єднання. Загалом, спротив чинило близько 600 повстанців під керівництвом коменданта Мордехая Анєлевіча (на його честь названо одну з вулиць теперішньої дільниці Муранув, частина території якої розташована в межах колишнього ґетто). Зі сторони Німеччини було задіяно понад 5,5 тисяч солдат і поліції під керівництвом генерала Юрґена вон Строопа.

Тривалий героїчний спротив тривав аж до травня 1943 року. 16 травня генерал Юрґен вон Строоп доповів кервництву: «Єврейська дільниця у Варшаві перестала існувати». Було депортовано 56065 євреїв, під час самої операції загинуло 13929 євреїв. Закінчилась операція підривом німецькими силами Великої Синагоги на вул. Тломацькій. Фактично, дільниця була повністю знищена. Багатьом повстанцям вдалося втекти до польської частини Варшави. Багато з них взяли участь в другому варшавському повстанні.

Чому нарциси?

Як розповідає Польський інститут в Києві, шороку дев’ятнадцятого квітня Марек Едельман, один з керівників повстання у Варшавському гетто який залишився в живих, отримував від анонімного адресата букет жовтих квітів. Потім він сам почав покладати жовті квіти, найчастіше нарциси, до пам’ятника героям повстання.

Після смерті Едельмана у 2009 році традицію вирішено було продовжити. Квітка нарцису стала символом пам’яті про повстання у Варшавському гетто, символом єдності та послання миру, незалежно від переконань, походження чи віри.

Любов

Головною темою цьогорічної акції вшанування річниці повстання у варшавському ґетто є любов.

«Цьогорічна акція Жонкілі відбувається в той час, коли люди на нашій частині континенту знову гинуть – коли знову вбивають чоловіків, жінок та дітей. Ми хочемо, щоб участь у кампанії, головною темою якої є любов, була також формою нашого маніфесту проти війні, проти будь-якої агресії. Пам’ятаючи слова Мар’яна Турського про те, що Освенцим не впав з небес, ми хочемо виявити солідарність з тими, хто бореться за свою країну, за свою гідність і за своїх близьких. Саме тому ми зосередили програму, що супроводжує соціально-просвітницьку кампанію Жонкілі навколо любові. 19 квітня відбудеться прем’єра монодрами “Мама завжди повертається” за книгою Агати Тушинської. Чергові вистави ми зіграємо 20 та 21 квітня», – йдеться на сайті Музею історії польських євреїв Polin.

З повною програмою заходів акції можна ознайомитись за посиланням.

Від 18 до 30 квітня біля станції метро Centrum можна буде побачити стінопис, на якому увіковіченні особи, історії яких пов’язані з цьогорічним гаслом кампанії.

Організатори акції закликають публікувати зображення нарцисів-жонкілі в соціальних медіа, а також використовувати гештегі #ŁączyNasPamięć (Об’єднує нас пам’ять) та #AkcjaŻonkile.

Т.Р., О.К.
За матеріалами:izrael.badacz.org,polin.pl