81 рік тому нацисти стратили у Львові польських професорів
81-і роковини вшанування убитих нацистами польських професорів перед пам’ятником на Вулецьких пагорбах у Львові PAP/Karina Sało

81 рік тому нацисти стратили у Львові польських професорів

4 липня 1941 року на Вулецьких пагорбах у Львові німецькі окупанти у межах винищувальної операції Intelligenz-Aktion розстріляли представників польської інтелігенції, їхніх родичів та друзів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

81 рік тому, у ніч з 3 на 4 липня 1941 року, німці заарештували у Львові понад 20 професорів львівських університетів, а також їхніх родичів, друзів та людей, які перебували у їхніх квартирах. Майже всі вони були розстріляні.

4 липня на світанку на Вулецьких пагорбах загинуло 40 осіб, у тому числі ректор Університету Яна Казимира у 1920-х роках Влодзімєж Сєрадзький, правознавець Роман Лонгшам де Бер’є, співзасновник Львівської математичної школи Влодзімєж Стожек і пререкладач і літературний критик Тадеуш Бой-Желєнський. Заарештовані вчені були співробітниками трьох університетів Львова: Університету Яна Казимира, Львівської політехніки та Академії ветеринарної медицини.

Від початку війни німці вбивали польську еліту. Увійшовши до Львова 30 червня, уже 3 липня вони відразу почали систематичне знищення учених та інтелектуалів.

Докторка Марія Вардзинська з Інституту національної пам’яті Польщі у 2019 році нагадала в Польському радіо, що німці в межах операції «Інтелігенція» заарештували, а потім убили або вивезли до концентраційних таборів понад 100 тис. громадян Польщі:

«Операція „Інтелігенція”, німецькою „Intelligenz-Aktion” була першою винищувальною операцією, проведеною нацистською Німеччиною загалом під час війни. Вона зачіпала польську інтелігенцію, яку німці вважали найбільшим ворогом в реалізації своїх намірів, тобто в ліквідації польської держави, германізації цих земель, ліквідації польського народу і перетворення його на безформну масу».

Через понад 80 років обставини львівського злочину досі не з’ясовані до кінця. Відомо, що її очолював бригаденфюрер СС Карл Ебергард Шьонгарт, який у листопаді 1939 року заарештував професорів Яґєллонського університету. Список, на підставі якого були затримані професори в ніч з 3 на 4 липня, був створений набагато раніше в Кракові, але невідомо, хто його підготував.

У 70-ті роковини тих подій у 2011 році на Вулецьких пагорбах у Львові відкрили пам’ятник, присвячений розстріляним польським ученим.

IAR/Т.А.