Чим Україні загрожує газова криза?

Чим Україні загрожує газова криза?

Кілька десятків депутатів Європарламенту запідозрили російського газового монополіста Газпром у маніпуляціях ринком. В спільному вони пов’язали зростання газових цін із завершенням робіт з будівництва суперечливого газогону Північний потік-2, яким російський газ має піти до Європи через Німеччину в обхід України. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Рекордна дорожнеча газу в Євросоюзі наразі загрожує в Україні лише промисловим підприємствам та бюджетним установам. Ціни газу для всіх українців слід чекати вже наступного року. Але все це вже зараз прискорить інфляцію в Україні, через яку за дорожнечу європейського газу платитимуть всі громадяни. Хоч до кінця опалювального сезону населення та виробники тепла в державі матимуть газ за старими цінами, вже наступного року ситуація зміниться. Все це є наслідком газової спецоперації Росії в Європі, вважають фахівці.

В Євросоюзі вартість газу від початку року невпинно зростала, а у вересні перевищила 900 доларів за тисячу кубометрів. Подібна ситуація склалася і на Українській енергетичній біржі. Дорожнечу газу пояснюють перспективами дочасного вичерпання голландського газового родовища і спустошенням європейських газосховищ напередодні цієї зими. Кілька десятків депутатів Європарламенту запідозрили російського газового монополіста Газпром у маніпуляціях ринком. В спільному вони пов’язали зростання газових цін із завершенням робіт з будівництва суперечливого газогону Північний потік-2, яким російський газ має піти до Європи через Німеччину в обхід України. Натомість українські газові фахівці стверджують, що це є наслідком шантажу з боку Росії. Адже саме Газпром скоротив транзит свого газу до ЄС через Україну і одночасно розпродав запаси свого газу з Європейських підземних газосховищ. Тим часом, українська газтранзитна система залишається незадіяною, стверджує начальник Закарпатського управління магістральних газогонів України Віталій Лукіта:

– Наша система розрахована на 146 мільярдів кубометрів на добу. Зараз вона завантажена на третину. Ми готові до більшого транзиту в аверсному і реверсному режимі. Ми в Закарпатській області, яка межує з чотирма країнами. Цей процес вже готовий – нам потрібна лише команда і ми її виконаємо.

Проте Росія не збільшує, а зменшує прокачку газу до Європи у намагання створити штучний дефіцит газу, спровокувати стрибок газових цін і примусити Німеччину якнайскоріше запустити в експлуатацію побудований в обхід України газогін Північний потік-2, заявив генеральний директор “Оператора газтранзитної системи України” Сергій Макогон:

– Північний потік-2 це один з кроків, які вживає Російська Федерація щоб нав’язати свої правила гри не тільки для України, а й всієї Європи. Фактичного з того транзиту, що в нас був 140 мільярдів і 110 мільярдів кубометрів залишилося тільки 40. На початку цього року Газпром знизив транзит через Україну майже на 33 відсотки – зі 180 мільйонів до 124 мільйонів кубометрів на добу. З вересня вони ще додатково зменшили його на 29 мільйонів кубометрів. Тому заяви пана Пєскова, що якщо буде відкритий Північний потік-2, то буде постачання газу  – це виглядає за шантаж. Вони ставлять Європу перед дуже складним вибором: ціна на газ, або європейські цінності.

Версію Макогона підтвердив і голова “Бюро комплексного аналізу та прогнозів” Сергій Дяченко. Він впевнений, що закуплений минулими роками дешевий газ у підземних газосховищах України компенсує будь-які кліматичні сюрпризи взимку і дозволить мінімізувати закупівлю дорогого газу в Євросоюзі. Таким чином, як вважає експерт, Україна має шанс уникнути рикошету по ній стрибка газових цін, який спровокував в Європі російській Газпром:

– Це чистої води спекуляція з боку Росії. Та вони навіть самі не приховують що використовують ситуацію яка склалася, і тиснуть щоб пришвидшити запуск Північного потоку-2. “Ви ж бачите, що без нашого газу ніяк і його повноцінно без Північного потоку-2 не можна постачати”, – така їхня логіка. Справа в тому, що ми дві третини газу що споживаємо, це газ власного видобутку. Тому ми ще не так відчули це. Але ми вже отримуємо газ європейських цінах і потихеньку і в нас ціни повзуть вгору. Зараз начебто покращилася ситуація з накопиченням вугілля на складах. Але якщо будуть тривалі сильні морози, то за досвідом минулого року виглядає, що вони можуть швидко бути спрацьовані і тоді доведеться переходити на газ, як резервне паливо. От там ми можемо ковтнути суворих цін.

Спробою збити газову ціну стали й інші пропозиції української сторони державам Євросоюзу з подолання дефіциту газу на європейському ринку. Так 20 вересня Сергій Макогон у своєму виступі на телебаченні заявив про готовність газтранзитної системи держави транспортувати до ЄС майже вдвічі більші обсяги газу, ніж газогони “Північний потік-1” та “Північний потік-2”.  А голова “Нафтогазу України” Юрій Вітренко запропонував європейським компаніям подолати газовий дефіцит в ЄС через отримання російського газу на кордоні України з Росією. Для цього потрібно лише створити на платформі “Газпромекспорту” прикордонну точку продажу і “тоді прямо зараз в Європу можуть піти додаткові обсяги газу та ціни впадуть”, сказав Вітренко в інтерв’ю українській пресі.

Тим часом прості українці можуть розраховувати на стабільно низькі ціни газу впродовж цієї зими, сказав директор з досліджень DiXi Grouр Роман Ніцович. Він попередив лише про прискорення інфляції через те, що промислові підприємства стануть більше платити за газ вже зараз:

– Населення зараз захищене обов’язковими річними пропозиціями, які були встановлені в травні. Очевидно що наступний період оголошення цих річних цін буде супроводжуватися  їхні зростанням. Інші категорії споживачів газу, такі як бюджетні установи, такі як промислові підприємства зараз купують газ за ринковою ціною і це теж для них ризик. Вже зараз розглядається можливість зупинки або скорочення хімічного виробництва. Буде зростання ціни електроенергії. Значна частина економіки так чи інакше буде залежати від газових цін. Не варто забувати, що це також вплине на підприємства хімічної, металургійної промисловості, виробництво цементу. А також на галузі, які від них залежить. Наприклад, будівництво, де використовується бетон і сталь, які виготовляється з використанням газу.

Роман Ніцович позитивно оцінив накопичення газу в українських підземних газосховищах. Хоча в Євросоюзі газосховища заповнені на 72 відсотки, а в Україні лише на 45 відсотків, слід розуміти, що обсяги українських газосховищ значно більші, сказав експерт. За його оцінками, наразі завдання уряду виконуються і можна очікувати, що до початку опалювального сезону Україна зможе запастися 19-ма мільярдами кубометрів газу. Переважна більшість цього палива залишилася в підземних газосховищах ще з минулих років, коли газ можна було купити порівняно дешево, нагадують експерти. Тому в України залишаються шанси гідно вийти з чергової газової кризи, що її спровокувала Москва.

Вільгельм Смоляк