ФОПам приготуватися. 16 головних інновацій законів про касові апарати (РРО) та "кешбек"

ФОПам приготуватися. 16 головних інновацій законів про касові апарати (РРО) та “кешбек”

В парламенті чекають на підпис спікера та президента два закони, які у найближчі два роки суттєво змінять роботу бізнесу. Що це за нововведення і до чого слід готуватись підприємцям. Про це повідомляє Upmp.news посилаючись на Економічну правду.

Кабінет міністрів має твердий намір закрити схему ухилення від сплати податків, для реалізації якої середній і великий бізнес використовує фізичних осіб-підприємців.

Для цього народні депутати від провладної партії “Слуга народу” в кінці літа і на початку осені зареєстрували в парламенті два законопроекти №1053-1 і №1073. Авторство хоч і належить депутатам, розробкою документів насправді переважно займалася Податкова.

20 вересня обидва документи були прийняті в цілому і зараз вони очікують підпису спікера парламенту і президента. Шанси на те, що Володимир Зеленський їх не підпише, рівні “нулю”, а значить зміни для бізнесу неминучі.

Ці два закони нададуть сильний вплив майже на весь малий бізнес.

Вони зобов’язують підприємців використовувати касові апарати, вводять електронний чек на товар або послугу, вводять грошову винагороду для покупців і великі штрафи для бізнесу, якщо товар буде продаватися без чека, а також багато іншого.

Нововведення влади викликали сильний резонанс в підприємницькому середовищі. Багато з асоціацій малого бізнесу вимагали створити координаційну раду, щоб доопрацювати норми законів, які, на їхню думку, несуть певні ризики для бізнесу. Але цього так і не відбулося.

В Україні сьогодні працює близько 1,9 млн фізичних осіб-підприємців, яких ці нововведення так чи інакше торкнуться. ЕП зібрала головне з того, що треба знати підприємцям, і з чим вони зіткнуться вже в наступному році.

Майже весь малий бізнес буде зобов’язаний використовувати РРО

РРО – реєстратор розрахункових операцій, тобто касовий апарат, повинні будуть використовувати всі платники єдиного податку 2, 3 і 4 групи.

З 1 жовтня 2020 року нові правила запрацюють для так званих “груп ризику” – це платники єдиного податку, які незалежно від суми річного доходу, все одно будуть зобов’язані використовувати РРО.

До таких відносяться підприємці, які:

1) продають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів і каменів;

2) продають старі товари в магазинах;

3) продають лікарські засоби, медичні вироби і надають платні послуги в сфері охорони здоров’я;

4) продають технічно складні побутові прилади, які підлягають гарантійному ремонту;

5) працюють як ресторани, кафе, ресторани швидкого обслуговування;

6) туристичні агентства, туристичні оператори;

7) готелі;

8) продають деталі та обладнання для автотранспортних засобів відповідно до переліку, який затверджується урядом.

З 1 січня 2021 року використання РРО буде обов’язковим для платників єдиного податку 2, 3, 4 груп незалежно від видів діяльності.

Застосування РРО не стосуються ФОП першої групи, підприємців, які розраховуються в безготівковій формі, виробників. Без РРО можна буде торгувати товарами за готівкові кошти на ринках, крім товарів, які підлягають гарантійному обслуговуванню.

Раніше також повідомлялося, що фізособи, які торгують уживаними товарами, наприклад, торговці “блошиних” ринків, теж змушені будуть використовувати касові апарати. Але цю норму виключили із законопроекту.

Збільшується “ліміт” обороту ФОП другої групи

З 1 січня 2021 року річний ліміт доходу платників єдиного податку другої групи підвищується з 1,5 млн грн до 2,5 млн грн.

Вводиться новий тип РРО – програмний

Тепер у бізнесу буде можливість використовувати в якості РРО смартфон, планшет, ноутбук, комп’ютер.

За словами голови податкової служби Сергія Верланова, програмні РРО стануть доступні для в бізнесі з весни 2020 року, тобто через 6 місяців після набрання законами чинності.

Сьогодні в Державному реєстрі РРО зареєстровані 8 типів програмних РРО. Зараз вони доступні для тестового застосування.

Податкова служба безкоштовно надасть бізнесу програмний РРО. Даний програмний РРО називається “E-Receipt” (е-Чек – електронний чек), він зареєстрований в держреєстрі РРО. Для тестування його можна завантажити з веб-сайту податкової служби.

Програмний РРО податкової служби E-Receipt можна застосовувати на пристроях з операційною системою Windows і Android. Для ОС iOS додаток відсутній.

На даний момент посилання на скачування програмного РРО податкової служби E-Receipt для ОС Windows антивірус Avast розпізнає, як заражену вірусом. Завантажити ПО неможливо.

Ряд фактів опосередковано вказують на те, що програмне РРО податкової служби E-Receipt розробляє компанія M.E.Doc, через ПО якої Україна в 2017 році була найпотужнішою кібератаці в своїй історії. Збиток від кібератаки був оцінений в 0,5% ВВП або приблизно 10 млрд грн.

Що ще треба знати про програмне РРО?

По-перше, зареєструвати програмне РРО можна буде через електронний кабінет (в спрощеному порядку в порівнянні з класичними РРО, ЕП).

По-друге, програмні РРО та класичні РРО можна буде використовувати одночасно.

По-третє, будь-який програміст зможе створити власну версію програмного РРО. Питання щодо порядку внесення до реєстру податкової служби таких РРО авторами законопроекту і представниками податкової служби не розкритий.

По-четверте, програмні РРО зможуть працювати в режимі офлайн до 36 годин.

Підприємець зобов’язаний буде протягом години після відновлення зв’язку між програмним РРО та сервером податкової служби повідомити про це контролюючий орган.

Передбачається, що така передача буде здійснюватися натисненням однієї кнопки і не буде обтяжливою.

Вводиться електронний чек

Замість та / або разом з паперовим чеком бізнес зможе видавати електронний чек.

Це буде працювати так:

1) підприємець встановлює на свій смартфон програмний РРО;

2) в електронному кабінеті реєструє свою касу;

3) вводить в РРО номенклатуру товарів;

4) коли покупець вибрав товар, підприємець сканує смартфоном QR-код або штрих-код товару;

5) потім в додатку РРО підприємець натискає кнопку “фіскалізований”;

6) чек з набором товарів йде на сервер Державної податкової служби, сервер привласнює чеку фіскальний номер і відправляє його назад в смартфон підприємця;

7) РРО відображає чек в кінці якого QR-код. Потім є чотири опції:

– покупець сканує цей QR-код своїм смартфоном і зберігає себе;
– відправляє чек з QR-кодом на месенджер покупця по його номеру телефону;
– якщо у продавця є принтер, попросити його надрукувати чек.
– найпримітивніший варіант: сфотографувати або переписати номер чека.

8) покупець може зайти в свій електронний кабінет, в тому числі і зі смартфона, відкрити закладку “Перевірити чек”, ввести фіскальний номер і дату, натиснути “Знайти” і відображається точно такий же чек, як і у продавця.

9) якщо в чеку вказані всі товарні позиції, то все добре.

10) якщо відсутня одна або кілька товарних позицій вартістю вище 850 грн кожна, покупець може заповнити на кожну таку товарну позицію скаргу, щоб отримати компенсацію (“кешбек”, про що нижче, ЕП).

Навіть при використанні програмних РРО підприємці зобов’язані формувати щоденні звіти

За кожне невиконання зобов’язання штраф 510 грн (30 неоподатковуваних доходів громадян).

Створення звітних чеків (Z-звітів) затверджено постановою Нацбанку. Z-звіт зараз для підприємства є обов’язковим видом звітності, пов’язаних із застосуванням РРО.

Як пояснили ЕП, щоб Z-звіт зберегти в електронній формі, його потрібно створити на РРО. І відповідно до вимог Податкового кодексу, складання та подання звітності до контролюючих органів є обов’язком саме підприємства.

“Разом з тим при розробці нормативно-правових актів на виконання вимог закону (в разі вступу в силу) ДПС планує розглянути можливість максимального полегшення для суб’єктів господарювання в частині створення та передачі Z-звітів”, – запевнили ЕП в Податковій.

У ДПС також відзначають, що санкція за нестворення і незбереження Z-звітів в тридцять неоподатковуваних мінімумів громадян є разовою за все виявлені в ході перевірки факти такого нестворення і незбереження звітності.

Вводиться поняття “кешбек”

Якщо підприємець видав покупцеві повністю або частково не фіскалізований чек (чек, який не був зареєстрований на сервері Державної податкової служби, ЕП) на один або кілька товарів, кожен з яких дорожче 850 грн, покупець може написати скаргу в Податкову.

Якщо в результаті перевірки ДПС цей факт підтвердиться, підприємець заплатить штраф в розмірі 150% від вартості товару, проданого не по чеку. Частину штрафу в грошовому вираженні отримає покупець, частина – державний бюджет.

З критикою законопроекту по “кешбек” напередодні виступив власник інтернет-магазину Rozetka.ua Владислав Чечоткін.

“Немає обмежень на кількість заяв, немає відповідальності для заявника, немає відповідальності податкової (правильний або неправильний чек вони вирішують на свій розсуд). Зате є потенційний штраф для бізнесу в 250% і завжди, за кожною скаргою, 100% проблеми з позаплановою перевіркою для підприємця “, – відзначає він.

“Чомусь більшість бізнесів мовчить. Мабуть, думають, що їх це не торкнеться. Ми в Rozetka категорично не підтримуємо цей закон … Скоро перевірки будуть у всіх, до кого захочуть прийти. Тому я закликаю бізнес не мовчати. ​​Щоб потім не було нестерпно боляче за безцільно просрали роки “, – підкреслив Чечоткін.

У Податковій, в свою чергу, заявили ЕП, що “не має права обмежувати конституційні права громадян на звернення про порушення”. Також там заявили, що підробляти чеки буде неможливо.

“Зараз в РРО інформація про проведену розрахункову операцію не тільки передається до контролюючого органу, а й залишається у фіскальній пам’яті РРО.

Практично неможливо підробити чек РРО таким чином, щоб в ньому збіглися всі реквізити справжнього чека з цього РРО (зокрема, номер чека саме для цього РРО, дата і час створення такого чека і т.п.) і при цьому інформація про нього була відсутня в фіскальної пам’яті РРО”, – йдеться в їх відповіді на запит ЕП.

Кешбек починає працювати з 1 жовтня 2020 року

Розпочне роботу цей механізм з певними “запобіжниками”.

1. кешбек застосовується для операцій на суму від 850 грн.

2. Покупець авторизується і подає скаргу виключно через свій електронний кабінет за допомогою електронного цифрового підпису.

3. Скарга покупця проходить дворівневу систему перевірки (подробиці специфіки такої перевірки невідомі, ЕП)

4. Покупець отримує кешбек виключно після повної перевірки скарги.

Кешбек не застосовується, якщо чек не видано

В такому випадку на підприємця накладається штраф за невидачу чека в перший раз в розмірі не менше 850 грн (50 неоподатковуваних податком доходів громадян), в наступні рази – не менше 1700 грн (100 неоподатковуваних податком доходів громадян).

Забороняється використання спрощеної системи оподаткування для окремих груп підприємців

Це правило буде поширюватися на підприємства, які надають послуги:

пошти (крім кур’єрської діяльності);

фіксованого телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного);

фіксованого телефонного зв’язку з використанням бездротового доступу до телекомунікаційної мережі з правом технічного обслуговування і надання в користування каналів електрозв’язку (місцевого, міжміського, міжнародного);

рухомого (мобільного) телефонного зв’язку з правом технічного обслуговування та експлуатації телекомунікаційних мереж і надання в користування каналів електрозв’язку;

з технічного обслуговування і експлуатації телекомунікаційних мереж, мереж ефірного теле- та радіомовлення, проводового радіомовлення та телемереж.