Голова МЗС України: Ми намагаємося деполітизувати питання історичної пам’яті
Президенти Польщі Анджей Дуда та України Володимир Зеленський PAP/Leszek Szymański

Голова МЗС України: Ми намагаємося деполітизувати питання історичної пам’яті

Дмитро Кулеба заявив, що над розв’язанням складних історичних питань між Україною і Польщею мають працювати історики. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Президенти Польщі Анджей Дуда та України Володимир Зеленський під час зустрічі у межах офіційного візиту очільника польської держави до України порушили питання історичної пам’яті, яке ми намагаємося тримати деполітизованим. На цьому у вівторок наголосив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Як зазначив міністр від час брифінгу у вівторок, президенти детально обговорили питання торгівлі та безпеки, а також порушили питання історичної пам’яті.

«Мені найбільше сподобалось, що обидва президенти були дуже щирими в обговоренні цієї проблематики і це дає надію, що нам вдасться тримати ці питання деполітизованими», – сказав Кулеба.

Міністр вважає, що над розв’язанням цих проблемних питань повинні працювати історики та інститути національної пам’яті.

«Я хочу дуже чітко зазначити, що якими би не були проблеми, пов’язані з історичною пам’яттю, президент Польщі був дуже чіткий, він наголосив, що Польща і надалі буде нашим найкращим другом у питанні європейської та євроатлантичної інтеграції України», – підкреслив Дмитро Кулеба.

Президенти також згадали історичні проблеми у спільній заяві, підписаній у понеділок у Києві.

«Засуджуємо злочини проти людяності, зокрема вчинені на ґрунті ненависті, і вважаємо, що вони не можуть бути жодним чином виправдані. Визнаємо важливість гідного вшанування пам’яті невинних жертв конфліктів і політичних репресій ХХ століття. Наголошуємо на необхідності забезпечення можливості пошуку та ексгумації цих жертв в Україні та Польщі, щоб віддати належне їхній пам’яті та їхнім ще живим родичам і нащадкам у дусі пошанування історичної правди», – написали серед іншого президенти Польщі та України.

У документі вони теж засудили акти наруги над українськими пам’ятками культури й місцями пам’яті в Польщі і польськими пам’ятками культури й місцями пам’яті в Україні, а також закликали відповідні органи влади здійснювати належну опіку над ними.

Свій триденний візит до України Анджей Дуда та його дружина Аґата Корнгаузер-Дуда завершили покладанням в Одесі вінка до пропам’ятної таблиці президенту Лєху Качинському у 10 роковини від його загибелі в смоленській авіакатастрофі.

У вівторок в Одесі президенти України та Польщі взяли участь у Польсько-Українському економічному форумі, під час якого підписано угоду про розвиток співпраці порту в Одесі із портом в Ґданську.

Нагадаємо, Український інституту національної пам’яті обумовив видання Польщі наступних дозволів на проведення пошукових та ексгумаційних робіт в Україні відновленням у початковому вигляді пропам’ятної плити на могилі вояків УПА в Монастирі на Підкарпатті.

PAP/Т.А.