Київ пропонує підписати договір про міжнародні гарантії безпеки для України
Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган виступає перед російською (зліва) та українською (справа) сторонами перед початком переговорів у палаці Долмабахче в Стамбулі, Туреччина EPA/TURKISH PRESIDENT PRESS OFFICE HANDOUT

Київ пропонує підписати договір про міжнародні гарантії безпеки для України

Київ також запропонує країні-агресору зафіксувати позицію, згідно з якою протягом 15 років будуть проводитися двосторонні переговори щодо статусу Криму та Севастополя. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Після українсько-російських перемовин у Стамбулі представник української делегації Давід Арахамія заявив, що Київ пропонує нову систему гарантій безпеки для України. За його словами, ситуація в Харкові, Маріуполі та інших містах України свідчить про те, що нинішні формати не працюють.

Лідер фракції «Слуга народу» в українському парламенті вказав, що нова система гарантій діятиме на основі міжнародної угоди.

«Країни Радбезу ООН – це і Великобританія, і Китайська Народна Республіка, і Російська Федерація – яка також туди входить, але ми окремо будемо це обговорювати – Сполучені Штати, звичайно, Франція, Туреччина, на території якої ми зараз знаходимося, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль», – зазначив Давід Арахамія.

Політик наголосив, що до угоди можуть також приєднатися країни, які бажають брати участь у новій системі гарантій безпеки для України. Він сказав, що Київ хоче, щоб новий формат був механізмом, який використовуватиме рішення, подібні до тих, що містяться у 5 статті Північноатлантичного договору. Він додав, що в разі потреби консультації мають бути проведені протягом трьох днів. Після цього держави-гаранти повинні були б надати Україні військову допомогу, озброєння та закрити небо над територією країни.

«Все, чого ми зараз так потребуємо і не можемо отримати», – підкреслив Давід Арахамія.

Лідер фракції «Слуга народу» вказав на неврегульовані питання щодо тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей та Криму, пояснивши, що міжнародні гарантії безпеки тимчасово не будуть працювати на тих територіях.

Арахамія зазначив: «З точки зору розповсюдження гарантій безпеки? Якщо є конфліктна зона, то жоден міжнародний гарант, якщо він підпише гарантію на зону, в якій зараз конфлікт, то це фактично він через три дні, згідно з договором, має вступити в цей конфлікт. Тому це не буде працювати».

За словами позаштатного радника керівника Офісу президента Михайла Подоляка, який також брав участь у перемовинах з країною-арегосором, питання Криму є окремим пунктом договору, в якому Київ пропонує зафіксувати позицію України й росії, згідно з якою протягом 15 років будуть проводитися двосторонні переговори щодо статусу Криму та Севастополя.

Окремим пунктом українська сторона пропонує російській наступне: Україна і росія не будуть протягом цього часу, поки ітимуть переговори, використовувати військові чи збройні сили, щоб розв’язати питання Криму.

«Що стосується території ОРДЛО, то ці питання винесені в окремий пункт, який буде проговорюватися в рамках перемовин між президентами України та рф. Тобто всі спірні питання вже більш-менш проговорені, наші пропозиції зроблені», – сказав Подоляк.

Водночас голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зазначив, що референдум може відбуватися лише в умовах мирного часу.

Крім того, за його словами, російська сторона заявила, що визнає Віденську конвенцію, одна зі статей якої передбачає, що якщо міжнародний договір укладений під тиском, то він не має сили.

«Тобто, щоб він дійсно працював, має бути повний мир на території України… Якщо всі сторони приймуть таку позицію, то це означатиме припинення війни, відвід військ, люди, які виїхали, мають повернутися з-за кордону і потім вже будуть запускатися механізми…, які нам треба буде провести», – уточнив Арахамія.

IAR/unian.ua/Д.Ю.