Неросійські народи рф чинять дедалі сильніший спротив мобілізації
Найбільші два народи регіонів Російської Федерації без урахування росіян (перепис 2010) Olegzima, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Неросійські народи рф чинять дедалі сильніший спротив мобілізації

Москва посилює цензуру, особливо в республіках Північного Кавказу. Це відбувається на тлі змін у настроях неросійського населення Росії та саботажу його мобілізації з участі в загарбницькій війні проти України. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

За результатами дослідження недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», Москва посилює цензуру, особливо в республіках Північного Кавказу. Це відбувається на тлі змін у настроях неросійського населення Росії та саботажу його мобілізації з участі в загарбницькій війні проти України. Представники неросійських народів РФ підтвердили ці дані та закликали до допомоги України та країн Заходу в справі просвітництва пригноблених народів та підтримки їхнього опору авторитарному режиму Кремля.

На регіональному рівні в РФ зростає увага до мобілізації й інтерес до порад адвокатів на цю тему — кого можуть мобілізувати, а кого ні. В той самий час, дуже знизився інтерес до жертв та похорону учасників війни. Спостерігається втома неросійського населення РФ від війни, — повідомив керівник дослідницьких програм центру «Українські студії стратегічних досліджень» Юрій Олійник. Ці дані підтвердив заступник голови Конгресу ойрот-калмицького народу Володимир Довданов:

— Чимало жителів нашого регіону взагалі не хотіли брати участь у цій війні. Це не наша війна, і вони чудово це розуміють. Але уникнути цієї долі нам не вдалося. Частина представників нашого народу була безпосередньо втягнута у війну. Зомбоящик цілодобово мовить, і ми нарахували приблизно 400 осіб, які взяли участь у війні Росії проти України. З них, за не підтвердженими даними, близько 100 людей загинуло впродовж останнього року. Зазначу, що час війни в Чечні ми втратили 25 людей, загиблих в Афганістані було 26 людей. Таким чином, в обох цих війнах ми втратили вдвічі менше людей, аніж за рік війни в Україні. Для нашого народу це трагедія. Взагалі, мобілізація у нас в республіці триває дуже погано. Ніхто не хоче воювати за цих умов. Саботаж злочинної війни з боку чоловічого населення нашого народу зростає.

Зі свого боку, голова «Комітету інгушської незалежності» по зв’язках з громадськістю Магомед Торієв заявив, що народам Північного Кавказу ненависна сама думка про участь в окупації України:

— Влітку було оголошено формування чотирьох батальйонів. За 4 місяці в ці чотири батальйони записалася одна людина, і вся республіка хотіла знати хто це, але так і не дізналися, на жаль. Проблема в тому, що Росії глибоко наплювати на бажання інгушів, чеченців, дагестанців, та будь-кого ще в Росії йти на цю війну. Вони мають дуже серйозний репресивний апарат. Тому якщо вони сьогодні вирішать воювати гарматним м’ясом, то це гарматне м’ясо вони досить професійно зберуть. Російський народ хоче цієї війни. Російський народ бажає перемоги в цій війні. Цей факт слід визнати. Іншим народам Росії ця війна абсолютно не потрібна. Чи ці народи мають якусь підтримку з боку країн світу? Чи вони мають цю підтримку з боку України? Наразі я не можу про це сказати. Потрібна ця підтримка і тоді буде і саботаж мобілізації, і протести. Потрібно працювати Україні, треба працювати Заходу з малими народами й проводити чітку і ясну політику. Щоб на тій території не було хаосу, не було мільйонів біженців, щоб не було пригожинських, кадирівських, я не знаю, там зараз уже сорок ПВК та різних банд… Якщо нікому це не потрібно — треба працювати.

Мобілізація впливає на демографічну ситуацію Бурятії, сусідньої Іркутської області та Забайкальського краю, стверджує представниця демократичного руху «Буряад-Монгол Ерхетен» Раджана Дугар Депонте. За її словами, ці території Росії буквально напхані військовими частинами, а тому контрактників з них першими відрядили на війну з Україною. Депонте заявила, що більшість місцевого населення була шокована повномасштабним вторгненням і не прийняла війну проти України. Багато бурятів бігли до Монголії й далі до Сполучених Штатів Америки, де кількість бурятів досягла безпрецедентного показника:

— Було б добре, щоби все ж таки ті люди, які зараз перебувають в Україні, і на більшість з них чекає загибель, щоб вони здавалися в полон. Для цього слід проводити агітацію серед військовослужбовців. І наш рух, всі ми готові приїхати в Україну й провадити цю роботу. Пояснювати їм, що вони роблять це через помилкову лояльність. Що вони мають бути лояльні до свого народу. І що це — не наша війна.

В Україні часто можна почути скептичні думки щодо готовності поневолених народів Російської Федерації чинити опір загарбницькій війні Росії. Але представники цих народів та українські дослідники зазначають, що неросійське населення перебуває в такій самій ситуації тотального промивання умів та придушення інакодумства, в якій була сама Україна та інші республіки в складі Радянського Союзу. Український дослідник етнічної різноманітності Росії Ростислав Мартинюк вважає, що вирішення цих проблем можливе лише після розпаду Російської Федерації на етнічні державні утворення, як наслідок військової поразки в Україні:

— Йдеться про ідентичності, які вже існують, які заморожені у структурі сучасного «російського народу», особливо в європейській частині. Слід запропонувати тим самим російським після деконструкції Російської Федерації розійтися за ідентичностями. Можлива така собі латиноамериканізація сучасної Російської Федерації. Коли Російська Федерація буде дезінтегрована, виникнуть 10, 20, 30 нових держав, і на них пануватиме російська мова, як і в Латинській Америці іспанська. Але тоді вже не буде ста мільйонів гарматного м’яса, яке Москва зможе пригнати не лише до України, а й до будь-якої точки світу. І така мега-банда завжди матиме союзників у світі — чи то це буде Іран, чи то Індонезія, чи то комуністичний Китай… Фінляндія давно працює з корпусом фінно-угорських етносів на півночі Російської Федерації. Туреччина завжди активно працювала в Казані. Франція зараз активно включилася в ці процеси і домовилася з Пекіном, що московська атомна промисловість має зникнути після закінчення війни з Україною. Токіо, або Тайбей можуть взяти відповідальність за східні регіони РФ.

Саме такий міжнародний поділ праці з контрольованої дезінтеграції нинішньої Російської Федерації за участі ще й України, як вважає Мартинюк, дозволить уникнути стихійного розпаду цієї імперії та пов’язаних із цим загроз світовому правопорядку й сталому миру.

Олександр Савицький