NYT: «Є докази того, що дамбу на Каховській ГЕС було підірвано»
Дахи будинків, які зникли під водою, на околиці смт Антонівка, 7 червня 2023 року Автор: Дмитро Завтонов / Армія Inform – У Херсоні рівень води піднявся ще на півтора метри — репортаж з місця катастрофи, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=132821689

NYT: «Є докази того, що дамбу на Каховській ГЕС було підірвано»

Як пишуть журналісти New York Times, про це свідчить, зокрема, той факт, що о 2.35 та 2.54 6 червня сейсмічні датчики в Україні та Румунії зафіксували ознаки потужних вибухів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Дамбу в Новій Каховці було спроєктовано так, щоб витримати майже будь-який можливий удар ззовні. Докази свідчать про те, що росія підірвала її зсередини, оскільки дамба мала «ахіллесову п’яту». Про це пише New York Times із посиланням на власне розслідування.

Зростає кількість доказів того, що дамбу було підірвано вибухівкою, закладеною всередині стороною, яка контролювала дамбу, тобто, росією, повідомляє NYT.

Дамба була побудована ще за радянських часів, тому в Москві є детальні інженерні плани об’єкта. В основі дамби був величезний бетонний блок. Через нього проходив вузький ремонтний прохід і галерея, до яких можна було потрапити з машинного відділення дамби. Докази свідчать про те, що саме в цьому проході спрацювала вибухівка, яка зруйнувала дамбу.

Як пишуть журналісти New York Times, про це свідчить той факт, що о 2.35 та 2.54 6 червня сейсмічні датчики в Україні та Румунії зафіксували ознаки потужних вибухів. Очевидці в цьому районі почули вибухи між 2:15 і 3:00 ранку, а незадовго до прориву дамби супутники розвідки США зафіксували інфрачервоні теплові сигнали, які також вказували на вибух.

Лише через кілька днів вода, що текла крізь залишки дамби, впала до рівня, що оголила верхню частину бетонного фундаменту. Експерти, опитані The New York Times, стверджують, що він зазнав структурних пошкоджень, що свідчить про те, що фундамент був підірваний.

«Якщо метою було знищити саму дамбу, потрібно було спровокувати потужний вибух», — сказав Майкл В. Вест, інженер-геотехнік і експерт із безпеки дамб і аналізу аварій.

«Галерея в бетонному центрі споруди була ідеальним місцем для розміщення вибухівки», — додав він.

Ігор Стрілець, український інженер, який з 2005 по 2018 рік був заступником керівника водних ресурсів Дніпра, сказав, що як проект будівництва часів холодної війни фундамент дамби був розроблений таким чином, щоб протистояти практично будь-якому зовнішньому впливу. Він наголосив, що також дійшов висновку, що вибух у галереї зруйнував частину бетонної конструкції, а інші фрагменти згодом вирвало силою води.

«Я не хочу, щоб моя теорія була правильною. Але це єдине пояснення», – підкреслив Стрілець і додав, що вибух в галереї може означати, що дамбу неможливо відновити.

Дамбу на Дніпрі в Новій Каховці зруйнували 6 червня вранці. Розташована на ньому гідроелектростанція була зруйнована. Десятки міст були затоплені. У Каховському водосховищі, яке має важливе значення для регулювання та водопостачання регіону, знизився рівень води. Повінь, що сталася внаслідок прориву дамби, спричинила екологічну катастрофу, яку наразі важко оцінити.

PAP/В.Г.