Польські та українські реставратори відновлюють пам'ятники на Личаківському цвинтарі
Личаківський цвинтар (ілюстрація) Lestat (Jan Mehlich), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Польські та українські реставратори відновлюють пам’ятники на Личаківському цвинтарі

Поляки та українці відновлюють пошкоджені торік і цього року негодою пам’ятники на одному із найстаріших кладовищ Європи. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Протягом 12 років польські та українські ресторатори спільно відновлюють пам’ятники на Личаківському цвинтарі у Львові, пише місцевий портал zaxid.net. Негода, що пройшла містом цього та минулого року, наробила на цьому кладовищі багато шкоди.

Роботи на Личаківському цвинтарі проводяться завдяки співпраці влади Львова з польським Міністерством культури і національної спадщини Республіки Польща. Щоразу реставратори працюють цілий сезон і щороку на кладовищі-музеї вдається відновити 10-12 цінних об’єктів, підкреслює портал.

«Це частина надгробка авторства Шімзера – знаного архітектора, який на Личакові створив дуже гарні скульптури. Минулоріч тут впало дерево, яке знищило цей та інші надгробки. Торік ми законсервували об’єкт, а цього року відновлюємо», – розповіла порталу реставраторка з Польщі Кароліна, як працює при одному із пам’ятників.

Вже два роки буревії у Польщі нищать старовинні поховання. «Якщо минулорічний буревій пошкодив загалом 73 об’єкти, то цьогорічний – 276. Але вже почався процес відновлення. Було пошкоджено кілька цінних пам’ятників. І їх поза планом занесли до програми реставрації. І, звичайно, завдяки цій програмі вдалося їх відновити», – зазначає директор музею «Личаківський цвинтар» Михайло Нагай.

Крім надгробків, польська фірма ремонтує каплицю родини Барчевських – третю, над якою тривають роботи в рамках польсько-української програми з реставрації. На черзі – роботи над найстарішою каплицею Личакова, що належить польському шляхетному роду Дуніних-Борковських.

Заснований у 1786 році Личаківський цвинтар є одним із найстаріших кладовищ в Європі та одним з найбільших польських і українських некрополів. Він був створений за чотири роки до варшавських Повонзок та за 15 років до вільнюського цвинтаря Расу. Розташоване на мальовничих пагорбах, серед старих дерев, це не лише місце поховання померлих, але й велика галерея надгробків, обелісків та каплиць, побудованих у різних стилях.

Там є могили багатьох видатних українців та поляків, зокрема, Марії Конопницької та Ґабріели Запольської, математика Стефана Банаха та художника Артура Ґротґера, поета Северина Ґощинського, а також багаті могили видатних родин Барчевських та Моравських зі Львова.

Серед могил видатних українців – могила письменника Івана Франка, оперної співачки Саломеї Крушельницької та композитора Станіслава Людкевича.

zaxid.net, PAP/Т.А.