Поляки й українці завершили реставрацію майже 300-річного барокового шедевру у Львові
Відреставровані фрески 18-століття (фото зі фейсбук-сторінки Гарнізонного храму св. апп. Петра і Павла у Львові) facebook.com/SaintsPeterandPaulGarrisonChurch/

Поляки й українці завершили реставрацію майже 300-річного барокового шедевру у Львові

У бароковому Гарнізонному храмі св. Петра і Павла у Львові польсько-українська група завершила реставрацію унікальних фресок Екштайнів з 18 століття. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

У Львові завершилися реставраційні роботи фресок XVIII ст. на склепінні колишнього костелу єзуїтів у Львові (нині Гарнізонний храм св. апостолів Петра і Павла). Відреставрований бароковий мистецький шедевр, якому майже 300 років, презентували 2 грудня.

«Після чотирьох років завершився другий етап роботи польсько-української групи у колишньому єзуїтському костелі, а нині – греко-католицькому гарнізонному костелі у Львові», – розповів польському агентству PAP Рафал Ємєліта з Інституту POLONIKA.

Реставратори настінного малярства відновили пишність фресок 18 століття на склепінні. Роботу над бароковим шедевром Франца та Себастьяна Екштайн профінансував Інститут POLONIKA.

«З самого початку Інститут підтримував зусилля польсько-української команди консерваторів, які працювали під керівництвом Павела Болінського з Академії мистецтв у Кракові», – розповіла Дорота Янішевська-Якубяк, директорка Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном.

«Частково тому, що картини Екштайна дійсно красиві. Обсяг і характер виконуваної роботи також був важливим. Живопис вимагав пильної уваги, адже її творець малював „квадратурою”. Тобто створив ілюзію простору – композиція картини плавно перетікає від стін до простору над головами вірних. Для отримання ефекту, який ми сьогодні назвали б 3D, потрібно було терпіння», – наголосила вона.

Реставраційні роботи майстри з Польщі та України проводили протягом чотирьох років на висоті 30 метрів. «Тут справді залишилося багато поту і душі. Але я сподіваюся, що тепер це послужить усім, і вірянам, і туристам, щоб вони відкривали красу, яка тут щодня», – сказав реставратор пам’яток Павел Болінський.

Роботи профінансували Міністерство культури і національної спадщини Польщі, Інститут POLONIKA, маршалок Малопольського воєводства та гарнізонний храм. Загальна вартість робіт склала близько 4 мільйонів злотих.

Костел єзуїтів був побудований в стилі бароко в 1610-1635 роках. Після Другої світової війни монастир був закритий радянською владою і перетворений на склад книг і періодичних видань. З 2011 року діє як греко-католицький гарнізонний храм Збройних Сил України Львівського гарнізону Святих Петра і Павла. Цього року він святкує своє 10-річчя з часу відновлення в ньому богослужінь.

PAP, IAR/Т.А.