Президенти країн Люблінського трикутника підписали декларацію солідарності з Україною
Президенти країн Люблінського трикутника у державній резиденції Синьогора в Гуті на Прикарпатті Foto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT

Президенти країн Люблінського трикутника підписали декларацію солідарності з Україною

У декларації, серед іншого, висловлена підтримка і солідарність з Україною, підбито підсумки 30-річчя стратегічного партнерства між державами і закликано до жорсткої позиції щодо Росії. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Президенти Польщі, Литви та України Анджей Дуда, Ґітанас Науседа та Володимир Зеленський підписали декларацію, в якій, зокрема, підбили підсумки 30-річних відносин між державами та закликали міжнародну спільноту до твердої позиції щодо Росії.

У понеділок у селі Гута на Прикарпатті на Заході України відбувся саміт Люблінського трикутника за участю президентів Польщі, Литви та України.

Як повідомив у Twitter голова Бюро міжнародної політики президента Якуб Кумох, 20 грудня очільники трьох держав підписали декларацію, узгоджену 2 грудня, яка підсумовує 30 років відносин між Польщею, Литвою та Україною, висловлює підтримку цілісності України та діям Польщі й Литви проти діяльності режиму Аляксандра Лукашенки, а також закликає до твердої позиції щодо Росії.

Як читаємо у спільній декларації, визнання Польщею – як першою країною світу – та Литвою незалежності України 30 років тому стало «важливою віхою на шляху до повномасштабного об’єднання Європи».

Нагадано, що демократична традиція, що походить від Речі Посполитої, а також рух «Солідарність», литовський рух «Саюдис», Революція гідності в Україні та боротьба білорусів за демократію відображають «сильне прагнення до свободи, прав людини» та демократії у Центральній та Східній Європі».

Президенти звернули увагу на стратегічне партнерство між країнами, яке з того часу зміцнювалося, та підтвердили відданість ідеї стратегічного партнерства між Польщею, Україною та Литвою на основі спільних цінностей та інтересів.

Очільники держав підтвердили готовність до подальшого розширення співробітництва в багатьох сферах, таких як безпека та оборона, економіка, енергетика та інших, зокрема у межах Люблінського трикутника. Польща та Литва підтвердили свою підтримку ідеї членства України в ЄС та НАТО.

Науседа, Дуда та Зеленський висловили взаємну підтримку та солідарність у зв’язку з міграційною кризою, штучно спричиненою та керованою Мінськом на кордоні з Литвою та Польщею. Вони підтвердили свою прихильність ідеї об’єднати зусилля для боротьби з кризою та наголосили, що ця гібридна атака становить пряму загрозу безпеці всієї Європи.

У декларації також висловлена стурбованість погіршенням ситуації з безпекою та стабільністю у регіоні та загрозами, включно з гібридними загрозами, що є наслідком, зокрема, російської агресії. Домовлено про необхідність узгоджених дій для посилення стійкості до цих загроз, щоб боротися з ними більш скоординованим та ефективним способом.

Президенти також підтвердили свою відданість подальшому зміцненню європейської енергетичної безпеки. У цьому контексті вони висловили стурбованість проектом «Північний потік-2», який, як зазначено, ставить під загрозу безпеку європейського регіону. Вони запевнили, що готові діяти солідарно проти монополізації ринку газу в Європі Росією, яка, як додали, використовує енергетику як геополітичний інструмент.

Декларація теж підтверджує відданість українському суверенітету, незалежності та територіальній цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів, включаючи територіальні води. Міжнародну спільноту президенти закликають до санкцій проти Росії у зв’язку з агресією проти України, а Кремль знову закликають до деескалації ситуації шляхом відведення своїх військ від кордонів України та з тимчасово окупованих територій.

PAP/Т.А.