Скандальна прес-конференція Зеленського та конфлікт із Бутусовим
Президент України Володимир Зеленський PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Скандальна прес-конференція Зеленського та конфлікт із Бутусовим

Конфлікт президента України Володимира Зеленського з журналістом Юрієм Бутусовим спричинився до цілої зливи обговорень та коментарів і ще більше підвищив політичну напругу в державі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

В Україні триває скандал навколо звинувачень президента Володимира Зеленського в зриві спецоперації із затримання російських найманців «Приватної військової компанії Вагнера». Він набув нового поштовху після жорсткого протистояння між Зеленським та редактором інтернет-порталу «Цензор» Юрієм Бутусовим під час прес-марафону президента 26 листопада. Уже 28 листопада Держбюро розслідувань (ДБР) порушило кримінальне провадження за фактом публікації Бутусовим у соцмережі відео, де він проголосив антиросійську заяву і вистрілив із гармати. Журналіст звинуватив ДБР у переслідуванні, а Зеленського в придушенні свободи слова. А вислови радника офісу Зеленського щодо загрози життю Бутусова – погрозами влади вбити журналіста.

Конфлікт президента України Володимира Зеленського з журналістом Юрієм Бутусовим спричинився до цілої зливи обговорень та коментарів і ще більше підвищив політичну напругу в державі. Усе почалося зі звинувачень службовців офісу Зеленського з боку політичної опозиції та екс-начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василя Бурби в зриві спецоперації зі затримання російських найманців «Приватної військової компанії Вагнера» влітку минулого року на тлі публікації матеріалів розслідування цього інциденту міжнародним консорціумом журналістів «Bellingcat». На пресмарафоні Зеленського 26 листопада Юрій Бутусов повторив запитання до президента про причетність його посадовців до зриву спецоперації й підозр їх у співпраці з ворожою Росією. Зеленський намагався дати відсіч цим звинуваченням, але відповідав помітно нервово, всупереч Конституції, гарантом якої він є за посадою, зривався на російську мову, й уникав відповідати по суті звинувачень у переслідуванні розвідників, які провели цілу низку успішних спецоперацій проти окупаційних сил на Донбасі:

– Просто я не можу вам сказати прізвища людей, які займалися всіма тими вбивствами, тому ще просто не маю права й ми бережемо ці прізвища. І де ці люди заховані, залиште мені. Так само, як і коли ви зливали інформацію щодо пана Бурби. І хочу вам нагадати, коли ви пишете тем щось про олігархів, хто мене підтримує і які там союзники, хочу вам нагадати, коли я став президентом, ми з вами тоді говорили російською й зустрічалися в офісі студії «Квартал 95», я сказав, що мені все одно, хто на кого працював, давайте робити сильну команду. І з якоїсь причини ми з вами тоді були в нормальному діалозі, як будувати країну. Які є питання в міністерстві оборони. Але вам тоді не дали ніякої посади, пан Бутусов, і ви розізлилися. Іншої причини я не знаю.

У відповідь Бутусов звинуватив Зеленського в брехні:

– Ви це говорите, щоби не відповідати за себе, за Єрмака, за Демченка, оббрехати людей, які про це щось пишуть і весело піти. Такий собі новий жарт «Кварталу 95». На відміну від вас, від Єрмака, Демченка та інших, які мають відповідати за провал цілої низки спецоперації ГУР МО, я ще в березні 2020 року дав покази Державному бюро розслідувань. Тому я дуже прошу, щоб усі ці фантазії, які ви тут розповсюджуєте, хоча б раз розповіли на допиті слідчому і припинили цю брехню, бо керівництво державою під час війни це не «Квартал».

Тим часом, за два дні після конфлікту Зеленського з Бутусовим на пресмарафоні, Держбюро розслідувань порушило кримінальне провадження через публікацію журналістом у соцмережі відео, де він стріляє з гармати «по окупантах Донбасу». Спочатку на сайті ДБР з’явилося повідомлення, що провадження порушене за фактом закликів до ведення агресивної війни. Пізніше, як повідомила речниця ДБР Ольга Чеканова, формулювання було змінене:

– Предметом розслідування є з’ясування обставин, хто й за яких умов допустив цивільну особу до зброї. Перевірка здійснюється за статтею 414 Кримінального кодексу України. А саме: порушення правил поводження зі зброєю, а також речовинами й предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення.

На підтримку цих дій ДБР виступили представники владної більшості. Серед інших, друга посадова особа в державі, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук дав зрозуміти, що йому не сподобалося й антиросійське гасло, з яким Бутусов на відео здійснив постріл:

– Я не можу собі дозволити й не маю бажання прийти й постріляти з гармати. Я вважаю, що це абсолютно ненормально, коли громадянин України, який не є військовослужбовцем, дозволяє собі робити на цьому хайп і отримувати доступ до зброї, яка є Збройних силах України. Це ненормально. 

Натомість опозиційні політики підтримали в цій ситуації Бутусова. Зокрема, секретар комітету Верховної Ради України з нацбезпеки, оборони та розвідки Роман Костенко вважає надмірним кримінальне переслідування журналіста ДБР, яке має перейматися тільки державними службовцями:

– Потрібно розібратися, коли це було, для чого це було зроблено й не забувати про наші добровольчі батальйони. Але все ж таки зараз має бути дисципліна і військові мають займатися військовою справою, а журналісти журналістською справою. На мою думку, те, що зараз відбувається, це спроба натиснути на Бутусова. Тому що таких справ може зараз відкриватися безліч це може бути прецедент.

Нового розвитку скандал навколо конфлікту президента з журналістом набув після публікації в соцмережах службовцем офісу Зеленського Олексієм Арестовичем застереження про можливість вбивства Бутусова й поради надати йому охорону. Журналіст сказав, що розцінює це, як погрозу з боку влади:

– Погрозу вбивства я сприйняв серйозно, оскільки в цьому передувала абсолютно ганебна поведінка президента Зеленського в спілкуванні зі мною на прес-конференції і кримінальна справа Держбюро розслідувань, порушена в неділю. А зараз наступний крок тиску з погрозами Арестовича. Це посадова особа, радник офісу президента України. Там він посилається, що з мене зроблять другого Гонгадзе. Порівняти мою справу зі справою Гонгадзе, це значить, порівнювати із вбивством журналіста владою, яке було скоєне 20 років тому. І що так само щодо мене влада може вчинити зараз.

На мітингу 1 грудня з нагоди першої масової маніфестації Євромайдану 2013 року Бутусов заявив, що позивається проти Зеленського в суді з вимогами визнання брехні і виплати грошової компенсації за вчинену моральну шкоду.

Тим часом, екс-депутат Верховної Ради Ігор Мосійчук повідомив, що генерал-полковник Збройних сил України та колишній начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба, який публічно виступив по телебаченню з протестом проти переслідувань владою українських розвідників і за розслідування можливої діяльності службовців президентського офісу на користь ворожої Росії, був змушений відбути за кордон після попередження про його можливий арешт.

Вільгельм Смоляк