У Польщі опублікували звіт про інформаційну війну та історичну пропаганду Росії
ілюстраційне фото Foto: Shutterstock.com / Zhenya Voevodin

У Польщі опублікували звіт про інформаційну війну та історичну пропаганду Росії

Поляки досить широко контактують з історичною пропагандою Росії, але вона викликає негативні емоції і відкидається ними на раціональному рівні – це один із висновків звіту. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Звіт на своєму веб-сайті опублікував Центр польсько-російського діалогу та взаєморозуміння (CPRDiP). Доповідь для Центру підготувала компанія «АРК Rynek i Opinia». На думку авторів, документ дозволяє ліпше зрозуміти стан суспільної обізнаності в Польщі в умовах російської кампанії спотворення та релятивізації історії 20 століття, яка триває вже кілька років, що, як наголошено, «кидає глибоку тінь» на польсько-російські відносини.

Протягом останніх років Польща є предметом російської інформаційної кампанії, спрямованої на підрив тлумачень істориків подій із минулого, які не ставлять радянську владу в позитивному світлі. Своєрідний апогей відбувся у грудні 2019 року, коли президент Путін кілька разів публічно звинуватив Польщу у співвідповідальності за розв’язання Другої світової війни, щоб відволікти увагу від пакту Ріббентропа-Молотова чи співпраці Гітлера та Сталіна протягом перших двох років війни.

«Масштаби цієї операції змусили нас поставити запитання про її резонанс у Польщі», – нагадав директор Центру польсько-російського діалогу та взаєморозуміння Ернест Вицішкєвич, який закликає ознайомитися з результатами досліджень у цій справі.

Звіт включає загальну оцінку польсько-російських відносин, контакт із російськими повідомленнями та ставлення до них, а також оцінку та очікування щодо реакції польської сторони. Дослідження показує, що поляки критично ставляться до стану відносин між Польщею та Росією: 42 відсотки респондентів оцінили їх негативно – як ворожі (8 відсотків) чи недоброзичливі (34 відсотки); тоді як тільки 11 відсотків респондентів назвали відносини Польщі з Росією дружніми. На погляд 35 відсотків опитаних польсько-російські відносини – нейтральні. 12 відсотків респондентів нічого не відповіли з цього приводу.

Дослідження також вказує, серед іншого, на досить поширений контакт польської громадської думки з російськими пропагандистськими повідомленнями.

«Більшість цих повідомлень не потрапляють на дуже родючий ґрунт, стикаючись з відмовою на раціональному рівні та негативним емоційним сприйняттям. Однак послідовність Росії у висуванні деяких тез могла посприяти тому, що серед значної частини поляків визріло враження, мовляв відповідальність за поганий стан відносин із Росією не є виключно з її боку», – читаємо у висновках дослідження, згідно з яким майже половина респондентів, тобто 46%, які негативно оцінюють відносини між двома країнами, вважають, що обидві сторони однаково відповідальні за таку ситуацію. Серед інших переважає думка, що російська сторона несе відповідальність (41 відсоток). Лише 9% поляків вказують на Польщу як на сторону, що відповідає за погані відносини з Москвою.

Основним джерелом суперечок є історичні питання. Цю причину назвали 74 відсотки опитаних поляків. До напруженості також призводять актуальні справи, в основному щодо економічних інтересів та політичних питань – насамперед Смоленської катастрофи та повернення уламків розбитого літака. Рідше основою конфлікту вказуються культурні питання.

Історик та віцедиректор Центру польсько-російського діалогу та взаєморозуміння доктор Лукаш Адамський сказав, що результати опитування вселяють поміркований оптимізм.

«Як народ ми залишаємося порівняно стійкими до тез російської історичної пропаганди. На додаток, ми підтримуємо співпрацю з сусідами, котрі також стали жертвою кремлівських маніпуляцій. Всупереч поширеному стереотипу, тільки щодесятий поляк вважає, що проблеми, пов’язані з історією, що негативно впливають на відносини Польщі з Україною чи Литвою, мають стати перешкодою також для такої співпраці», – сказав він.  

Лукаш Адамський теж вказує, що турбує нижчий рівень знання про кремлівську пропаганду та усвідомлення загрози від Росії серед польської молоді. Непокоїть також існування великої кількості поляків, особливо тих, хто має вищу освіту, які, схоже, покладають відповідальність за історичні суперечки так само на Польщу і Росію. «Такі результати, незалежно від їхніх причин, приводять до висновку, що достовірне навчання про Росію та історію польсько-російських відносин треба навіть посилити», – переконує Адамський.

РАР/Л.І.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.