Україна висунула умови Польщі для видачі дозволів на ексгумації

Україна висунула умови Польщі для видачі дозволів на ексгумації

Київ видасть Польщі наступні дозволи на пошуково-ексгумаційні роботи в Україні після відновлення у початковому вигляді пропам’ятної таблиці в Монастирі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Український інститут національної пам’яті погодився видати наступні дозволи Польщі на ексгумаційно-пошукові роботи в Україні. Однак він обумовлює це реконструкцією меморіальної плити з могили воїнів УПА у Монастирі на Підкарпатті у її попередньому вигляді.

У понеділок голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович зустрівся у Києві з очільником Інституту національної пам’яті Польщі Ярославом Шареком. Як сказав Антон Дробович у розмові з Польським радіо, українська сторона очікує на відновлення пам’ятної плити на горі Монастир у вигляді, що був до її знищення. Йдеться передусім про список полеглих у боротьбі з НКВД вояків УПА. Якщо це станеться, Україна та Польща обміняються дозволами щодо трьох місця, де можна буде проводити пошукові роботи:

«Голоско, Збоїща і Гута Пеняцька – це місця, про які просить Польща. Як тільки таблиця у Монастирі буде відновлена у її початковому вигляді, відповідно до польського та міжнародного законодавства, тоді відбудеться обмін. Наразі ми готуємо ці дозволи на рівні міністерств культури, інститутів національної пам’яті та міжвідомчих комітетів. Ми хочемо дійти до того, щоб усе було готове і залишилося тільки обмінятися дозволами, як тільки буде відновлена таблиця у Монастирі».

Торік президент України Володимир Зеленський пообіцяв скасувати введену попередньою українською владою заборону на ексгумації та пошуки останків польських жертв на території України, що стало відповіддю на знесення пам’ятника УПА у Грушовичах на Підкарпатті. Перші пошукові роботи у Львові відновили у листопаді минулого року. Українська сторона видавання наступних дозволів обумовила відновленням сплюндрованої у січні цього року могили вояків УПА у Монастирі. Знищену надмогильну плиту нещодавно відновили, але без списку імен воїнів УПА, які загинули у боях з совєтським НКВД.

IAR/Т.А.