Ведучи газову війну, Росія має не лише політичні мотиви

Ведучи газову війну, Росія має не лише політичні мотиви

Експерти побоюються, що на зустрічі в норманському форматі 9 грудня в Парижі, російська сторона буде пов’язувати поступки в газовій сфері із поступками України з проблеми завершення війни на Донбасі. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

31 грудня завершується контракт на транзит російського газу в Європу через територію України. У вересні Україна зобов’язалася виконати всі процедури, щоби підписати новий контракт із російським “Ґазпромом” за європейськими газовими правилами. Натомість Москва хоче продавати Україні газ зі знижкою, але тільки якщо Київ простить багатомільярдний штраф “Ґазпрому”. Експерти побоюються, що на зустрічі в норманському форматі 9 грудня в Парижі, російська сторона буде пов’язувати поступки в газовій сфері із поступками України з проблеми завершення війни на Донбасі.

Цими днями виповнилося чотири роки, як Україна не купує газу в Росії. Ще 2013 року газова залежність України від Росії була на 90 відсотків, а тепер Київ купує більш дешевий газ у 18 європейських постачальників. Нещодавно в Україну вперше надійшов і американський скраплений газ. “Ринкові механізми зробили те, що політики не могли зробити десятиліттями – позбавили Україну газової та політичної залежності від Росії”, – написав голова правління “Нафтогазу України” Андрій Коболєв у Facebook.

Виконавчий директор “Нафтогазу України” Юрій Вітренко заявив 15 листопада, що новий контракт з “Газпромом” має сенс лише тоді, коли “Газпром” виконає свої контрактні зобов’язання. А наразі Вітренко не тільки не відкидає зупинки газопостачання з Росії після Нового року, а й вважає це одним із базових сценаріїв розвитку подій.

– Зараз в Україні накопичено 21, 5 мільярдів кубометрів газу. Це – абсолютний рекорд. Цього газу має вистачити для опалювального сезону навіть, якщо не буде транзиту. Відносини з нашим північним сусідом настільки непередбачувані, що ми ніколи не можемо сказати, коли буде транзит і яким він буде. Можливо, він уде з першого січня, можливо його вже ніколи не буде. Ми, як країна, маємо бути готові до всіх варіантів і мати конструктивну позицію і зробити вигідні нам варіанти можливими.

Тим часом, Росія висуває Україні пропозиції з постачання газу зі знижкою. Про це, зокрема, заявив президент Росії Володимир Путін:

– Ми готові навіть знизити ціну до 20 і навіть до 25 відсотків. Свого часу приїжджав пан Медведчук і Бойко, зустрічалися з головою уряду Росії. Медведєв їх запитав тоді: “Вам-то що? Ви ж не входите в уряд і навряд чи увійдете”. Відповідь була, правда, такий, на мій погляд, зрілий абсолютно. Вони сказали: “Для нас важливо, щоб Україна і український споживач отримував газ більш дешевими. На 25 відсотків, на чверть. Якщо ми це зробимо, штовхни цей процес, ми будемо щасливі від цього”. Я вважаю, що це реальна, зріла політична позиція в інтересах громадян України.

Але Путін не згадав, що знижку він пропонує не просто так. “Газпром” ще 19 листопада заявив, що пропонує “Нафтогазу” продовження чинного контракту або укладення нової угоди про транзит газу через Україну протягом 2020 року за умов відмови України від “всіх взаємних претензій у міжнародному арбітражі”. Раніше Київ виграв справу в арбітражі Стокгольма у “Газпрому” на більше ніж три мільярди доларів. Юрій Вітренко вважає демарш російської сторони неприйнятним і невигідним Україні. На його думку, президенту України Зеленському слід бути обережним під час намагань його російського колеги відстояти позицію “Газпрому” на переговорах в норманському форматі за участі Німеччини і Франції в Парижі 9 грудня:

– Немає навіть юридичних можливостей забути і списати три мільярди доларів. Це дуже велика сума. По-друге, за європейськими правилами контракт має укладатися не між “Газпромом” і “Нафтогазом”, а між “Газпромом” і відокремленим оператором, що є окремою юридичною особою. Тому “Нафтогаз”, який не буде стороною контракту, не може нічого списувати “Газпрому” в обмін на укладення контракту між “Газпромом” і новим оператором.  Головний для нас напрямок роботи – це тристоронній переговори з “Газпромом” за участі Європейської Комісії. В нас є консолідована позиція з Єврокомісією і це є найкращою гарантією, щоби нас не звинуватили в неконструктивній позиції. Хоча росіяни будуть намагатися звинуватити нас, як вони це завжди роблять. В норманському форматі має бути наголошено на необхідності продовження тристоронніх переговорів за участі Єврокомісії. Тому ще європейці є покупцями газу, що йде транзитом через Україну. А ключовим аспектом майбутніх відносин між Україною і Росією в галузі газопостачання має бути повна відповідність європейським правилам. А хто краще знає ці правила, ніж Єврокомісія?

Тим часом міністр енергетики України та захисту довкілля Олексій Оржель несподівано заявив, що в разі підписання нової транзитної газової угоди між Україною і Росією, ціна на російський газ для України може бути однією з найнижчих за всю історію двосторонніх відносин. Це спричнилося до жвавої реакції експертів, які побачили в цій заяви готовність знову впасти в газові обійми “Газпрому” на його умовах. Ось, як пояснив заяву міністра директор енергетичних програм Українського інституту майбутнього Адріан Прокіп:

– Що має на увазі міністр? Якщо ми підпишемо контракт із “Газпромом” про транзит за європейськими правилами, то трейдери, що закуповуватимуть газ на кордоні Україні і Росії, купуватимуть цей газ дешевше за рахунок нижчої вартості за транспортування. Але ми бачимо ситуацію, за якої і “Газпром”, і “Нафтогаз” заходять в клінч і “Газпром” такою своєю поведінкою показує, що він не налаштований на тривалу співпрацю і буде піднімати ставки в цій грі, тиснути на Україну і намагатися показати Україну, як недоговороздатного партнера. Крім того, є великий ризик того, що Кремль буде намагатися включити газове питання в норманський формат і пропихувати ідею прямого постачання газу за знижкою і схиляти до відмови від всіх арбітражних проваджень за якісь пільгові умови постачання газу.

Експертка з міжнародних проблем Юлія Осмоловська вважає, що звалювати в одну купу обговорення безпекових проблем навколо війни на Донбасі і проблем постачання російського газу є підступом Москви, що не скерований на досягнення прийнятних для всіх сторін домовленостей:

– Постановка питання про “північний потік-2” і транспортування російських енергоносіїв територією України до Європи буде контрпродуктивним. Було би краще домовлятися щодо двосторонньої зустрічі Зеленського і Путіна, де вони могли би обговорити весь спектр двосторонніх стосунків.

А президентка української дослідницької компанії DiXi Grouр Олена Павленко взагалі вважає, що купівля газу Україною напряму в “Газпрому” суттєво послабить аргументи за збереження західних антиросійських санкцій, запроваджених у відповідь на агресію Росії проти України. “Адже якщо Україні можна буде торгувати з Росією, то чому цього не можна європейським компаніям?” – написала Павленко на свій сторінці у Facebook.

Вільгельм Смоляк