Візит віце-міністра закордонних справ Марціна Пшидача в Україні

Візит віце-міністра закордонних справ Марціна Пшидача в Україні

15-18 липня 2021 року віце-міністр Марцін Пшидач перебував з візитом в Україні, який охоплював політичні консультації з заступником міністра закордонних справ України Василем Боднаром, розмову з заступником керівника Офісу Президента України Андрієм Сибігою, зустрічі з головою місії СММ ОБСЄ в Україні, послом Яшаром Х. Чевіком та з головою Українського інституту національної пам’яті Антоном Дробовичем, а також поїздку до Луганської області та на лінію зіткнення в зоні конфлікту на Донбасі де відбулися зустрічі з місцевими поляками, заступником голови облдержадміністрації, та поїздку до КПВВ «Золоте» на лінії зіткнення. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Посольство Республіки Польща у Києві.
 
Віце-міністр також взяв участь у щорічних урочистостях в Санктуарії Матері Божої Святого Скапулярію в Бердичеві, де брав участь у розмовах з римо-католицьким духовенством в Україні – представниками єпископату та хранителями Бердичівського монастиря – босими кармелітами.
 
Зустріч з послом Яшаром Чевіком розпочалася з презентації пріоритетів польського головування в ОБСЄ, який подякував Польщі за передачу вакцин проти Covid-19 членам Спеціальної моніторингової місії на Донбасі. Обговорювались поточні виклики в роботі місії, зокрема, перешкоджання в доступі до деяких районів, непідконтрольних уряду в Києві, зрив роботи радіоелектронними засобами та обстріл безпілотників спостереження місії. Віце-міністр Пшидач заявив, що і в подальшому підтримуватиме участь Польщі в рамках місії у формі людського контингенту та політичної підтримки.
 
– Присутність СММ на Донбасі є відчутним проявом позитивної участі ОБСЄ у спробах врегулювання конфлікту. Це означає, що крім загально відомих викликів, пов’язаних з її функціонуванням, вона також має велике значення для ситуації безпеки в Європі. Наступного року ми будемо нести особливу відповідальність за її ефективну діяльність щодо забезпечення миру та безпеки в Європі – сказав віце-міністр.
 
Під час політичних консультацій із заступником міністра закордонних справ Василем Боднаром обговорювалася ситуація безпеки України після саміту НАТО в червні цього року. Багато уваги було приділено питанням ризиків, що виникають внаслідок продовження робіт на трубопроводі «Північний потік-2». Віце-міністри погодились, що його потенційне завершення становить серйозну загрозу. Вони підкреслили, що слід докласти максимум зусиль щоб запобігти запуску цього газопроводу. Також були обговорені поточні двосторонні питання, зокрема питання польської освіти в Україні. Українська сторона підтвердила свою волю продовжувати переговори щодо міжурядової угоди стосовно статусу шкіл з польською мовою навчання в Україні. Також було наголошено на необхідності прогресу в історичних питаннях. Віце-міністр Пшидач також звернув увагу співрозмовника на повторювальні проблеми польських компаній, присутніх в Україні. – Поліпшення умов ведення бізнесу в Україні – це ключ до розблокування повного потенціалу наших відносин з Україною, які є високорозвиненими в політичному та безпековому вимірі, дуже інтенсивними з точки зору зусиль щодо збереження пам’яті та історичної правди, але все ще недостатньо – як на шкалу можливостей – використаними в економічному вимірі. Ми хочемо, щоб польські підприємці активно цікавились українським ринком, але для досягнення цього потрібні зусилля не лише з польської сторони, а й з української. Від цього виграють обидві наші країни і суспільства – оцінив віце-міністр.
 
Програма візиту також включала зустріч із новопризначеним заступником керівника Офісу Президента України, відповідальним за міжнародні справи, Андрієм Сибігою. Розмова була зосереджена на питаннях безпеки, Північному потоці 2 та окремих питаннях у галузі двосторонніх відносин. Андрій Сибіга висловив готовність продовжувати активний двосторонній діалог між Польщею та Україною на найвищому рівні в перспективі майбутнього саміту Кримської платформи в Києві 23 серпня цього року. – Політичний діалог між кабінетами Президентів наших країн надзвичайно важливий як платформа для розробки середньо- та довгострокових концепцій планування наших відносин – оцінили співрозмовники. В розмові з головою Українського інституту національної пам’яті Антоном Дробовичем були поглиблено обговорені актуальні питання історичної політики, в т.ч. глухий кут у видачі дозволів на ексгумацію українською стороною.
 
Наступного дня візиту в Україні віце-міністр Марцін Пшидач відправився до Луганської області та лінії зіткнення на Донбасі. Там він також зустрівся з місцевими поляками, які проживають в безпосередній близькості до зони бойових дій. Вони звертали увагу на нерівність у розподілі коштів на допомогу Донбасу, що випливають з принципу пріоритетності міст, що прилягають до лінії зіткнення на відстані 5 км. – Це так зворушливо, що так багато з Вас, у такому далекому від Польщі куточку України, культивують польське коріння. Разом з іншими польськими установами, Посольством Польщі та Генеральним консульством у Харкові ми будемо підтримувати Ваші зусилля, запевнив віце-міністр. У розмові з заступником голови Луганської облдержадміністрації Олексієм Смирновим була обговорена поточна ситуація безпеки на сході України та потреби розвитку регіону. Представник місцевої влади активно заохочував польських інвесторів зацікавитись Луганською областю, наголошуючи, що ситуація з безпеки в районах, контрольованих владою у Києві, є стабільною і не представляє додаткової загрози для інвестицій.
 
Відвідуючи пункт пропуску на лінії зіткнення в місті Золоте, під час розмов з солдатами, дислокованими безпосередньо на передовій лінії, віце-міністр Марцін Пшидач мав можливість безпосередньо підтвердити підтримку Польщею територіальної цілісності України та засудити російську агресію. Солдати ділились своїм великим занепокоєнням щодо можливих наслідків потенційного завершення будови газопроводу «Північний потік-2» в контексті можливої ​​ескалації бойових дій. – Польща продовжує зусилля на міжнародному форумі щодо врегулювання конфлікту на сході України з повною повагою суверенітету та територіальної цілісності України. Це питання має стратегічне значення для всієї Європи, зазначив віце-міністр. Він також розмовляв з присутніми в пункті спостерігачами ОБСЄ, в тому числі одним з Польщі.
 
Віце-міністр Пшидач відвідав відомий осередок культури та духовності українських поляків та українців римо-католицької віри з багатовіковою традицією – Санктуарій Матері Божої Святого Скапулярію в Бердичеві. З нагоди цьогорічного святкування 10-ї річниці встановлення, українським єпископатом монастирського комплексу у Бердичеві, українським Національним Санктуарієм, віце-міністр Марцін Пшидач взяв участь – в день щорічного відпусту – в урочистій Святій Месі разом з присутньою на місці делегацією міністрів Ярослава Селліна та Яна Дзєдзічака та тисячами паломників. Урочистість очолив митрополит Львівський, архієпископ Мечислав Мокшицький. В рамках візиту у Бердичеві відбулись зустрічі з представниками українського римо-католицького єпископату та босими кармелітами, які опікуються святинею. – Присутність представників польської влади на урочистостях в Бердичеві це, з одного боку, підтримка полум’я традицій, культури та духовності українських поляків, а з іншого боку, будівництво мосту до тих римо-католиків в Україні, які повністю ідентифікуються з українською національною спільнотою. Це прекрасний приклад створення єдності з різних, але близьких традицій, сильно вкорінених в історії, – оцінив віце-міністр.
 
Під час свого перебування у Бердичеві заступник глави відомства закордонних справ також перебував в єдиному в Україні навчальному центрі сил спеціальних операцій, в організації та розвитку навчальної системи якого допомагали – крім експертів з США – також військові з Польщі. Він запевнив у волі продовжувати інтенсивне оборонне співробітництво між Польщею та Україною.
 
Під час свого візиту віце-міністр Марцін Пшидач також відвідав Старобільськ, де поклав квіти під меморіальну дошку на честь польських офіцерів, утримуваних НКВС в 1940 році, а також місце спочинку деяких із них на місцевому кладовищі.
 
Офіс прес-секретаря
Міністерство закордонних справ