Як українці сприймають і готуються протистояти загрозі чергового наступу Росії
Ілюстраційне фото pixabay.com/Pat_Scrap

Як українці сприймають і готуються протистояти загрозі чергового наступу Росії

Кожен третій українець готовий зі зброєю виступити проти російських окупантів. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Кожен третій українець готовий зі зброєю виступити проти російських окупантів у разі їхнього вдирання в міста і села. Ще кожен п’ятий громадянин України має намір виступити з протестами та взяти участь у вуличних акціях непокори. Такі результати грудневого соціологічного опитування громадської думки Київським міжнародним інститутом соціології. Вони свідчать, що попри недовіру до спроможності нинішньої київської влади дати відсіч повномасштабній російській агресії, до спротиву готова більшість українського населення.

Найпершими стати в обороні України в разі ескалації бойових дій з боку Москви готові ветерани війни з Росією. Один з них, офіцер резерву Збройних сил України Мирослав Гай, впевнений, що численні невідворотні жертви з боку українських вояків у перші години чергової російської інтервенції будуть негайно компенсовані досвідченими вояками запасу:

– Це резервісти так званої «першої оперативної черги». Це не територіальна оборона. Це військовослужбовці з бойовим досвідом або військовослужбовці, які відбули строкову службу. Впродовж 22 годин ми маємо прибути в свої частини, або до військкоматів. Я поїду одразу в частину. Моє місце строю вже визначене. У мене є підрозділ, до якого я приписаний, є зброя, яка за мною закріплена. Форму я зберігаю вдома, крім засобів індивідуального захисту – бронежилета, каски і автомата. Таким чином, впродовж 22 годин, в разі загрози, я прибуду до своєї частини. Це достатньо оперативно. Українці дадуть по зубах Росії. Росія нічого не зможе з нами зробити. Вона може нашкодити? Так. Зайти в межі двох областей – Донецької і Луганської? Так. Але окупувати всю українську територію і втримати її неможливо. Тут буде гірше, ніж Чечня. Гірше, ніж Афганістан для радянського війська.

Своєю чергою, ексдепутат Верховної Ради і один з активістів громадської ініціативи «Рух опору капітуляції» Андрій Левус вважає, що за вояками запасу на війну з окупантами оперативно піднімуться й цивільні українці. На його думку, більшість українського населення вже зараз з підозрою ставиться до пропозицій президента України Володимира Зеленського щодо його особистої зустрічі з кремлівським господарем Владіміром Путіном:

– Незалежно від позиції влади, навіть якщо вона піде на капітуляцію, українці не сприймуть цю капітуляцію і що цей акт буде легітимний для українців. Навпаки, якщо Захід піде на поступки Росії і буде нас примушувати до капітуляції, це спонукає нас до розгортання повномасштабного громадянського конфлікту в Україні. Українці не сприймуть жодної амністії посіпакам окупантів, федералізації України і взагалі, жодних перекройок нашої Конституції.

Цю думку поділяє й секретар Ради нацбезпеки та оборони України Олексій Данілов. В інтерв’ю західній пресі він запевнив, що народ захищатиме Україну та сформує «широкий національний рух опору» .

В Києві та інших українських містах вже існують перші підрозділи сил територіальної оборони. 27 грудня мер Києва Віталій Кличко провів нараду із підготовки до захисту всіх важливих об’єктів інфраструктури на випадок війни і розгортання столичної системи тероборони. Тим часом, голова ради резервістів 112 Київської обласної бригади територіальної оборони Антон Голобородько повідомив, що в Києві вже кілька років діють подібні підрозділи і що організовані цивільні вже зараз готові легко мобілізувати щонайменше 5-6 тисяч озброєних і навчених бійців. Він впевнений у спроможності Міноборони держави та місцевої влади створити систему сил територіальної оборони в масштабах всієї України, на виконання закону України «Про основи національного спротиву», що набуває чинності 1 січня 2022 року:

– Це може бути, в деяких випадках, кілька тижнів, в деяких випадках може бути місяць, в деяких випадках – два місяці. Будуть скадровані підрозділи. Це, приблизно, те саме, що ми мали в 2014 році в абсолютній більшості всіх підрозділів Збройних сил України. В них є начальник штабу, командири рот і обмежена кількість сержантів. Це саме ми будемо мати від першого січня протягом 15 днів. В разі наступу росіян, будь-який підрозділ за визначенням може за 45 днів, з врахуванням мобілізації і проведення навчань, розгорнутися і виконувати бойові завдання. Сьогодні кожен громадянин України може підписати контракт в бойовому підрозділі, або в підрозділі територіальної оборони і вже зайняти там своє місце. Основна частина особового складу тероборони – це резерв. І це значить, що працювати з ним треба не як з військовими, а як працює громадська організація. Київська бригада територіальної оборони, конкретно – 130-й батальйон, щосуботи проводить навчання без жодних винятків. У цього батальйону і в нашої ради резервістів вже є досвід, як робити такі речі. Ключ до успіху – в трьох речах. Перше – це нормальний командир, який виступає з ініціативою і бойове ядро з десятьох чоловік, які будуть регулярно ходити на навчання. Ці навчання є точкою притягнення для того, аби навколо них формувати інший особовий склад. Третя річ – це розповсюдження інформації. Протягом двох років ми працювали і залучали людей тільки за рахунок того, що після навчання кожен публікував фото у себе на Фейсбуку. Так інформація поширювалась, а кількість людей збільшувалася. Підрозділ територіальної оборони є в кожній області. Це бригади. І в кожному районі, відповідно, батальйон. І я так розумію, що їх тепер буде навіть більше.

Оптимізм Антона Голобородька підтверджується й даними соціологів. За їхніми опитуваннями, дати збройну відсіч Росії готова третина українців. А ще майже 22 відсотки візьмуть участь в акціях громадянського опору. Евакуюватися  в разі наближення бойових дій у безпечний регіон, чи за межі України планує менше чверті українського населення.

Серед тих, хто готовий зі зброєю в руках захищати свої міста і села, соціологи нарахували до 13 відсотків жінок. Перед Новим роком українська влада закликала жінок 35 спеціальностей стати на військовий облік. Навколо цього рішення спалахнула дискусія в соцмережах. Київська художниця Світлана Петренко, яка від початку протестів на Євромайдані та війни на Донбасі активно брала участь в допомозі демонстрантам та воякам, позитивно оцінила військовий облік жінок, але вітатиме їхню мобілізацію тільки в разі попереднього навчання самозахисту та поводження зі зброєю. Вона не має жодних сумнівів у готовності українців до спротиву агресії:     

– От, як на Майдані. Скільки було людей, які ходили на Майдан. Моя родина ходила кожного дня. Вони ходили туди, як на роботу, щоби вночі достояти до трьох, до чотирьох годин…. В колі моїх знайомих кажуть: буде партизанська війна, будемо всі тут воювати. Ніхто просто здаватися не буде. Це точно! Якійсь відсоток людей, які боягузи, будуть сидіти по хатах. Але кого б я не спитала з мого оточення – всі готові Україну захищати.

За даними грудневого соціологічного опитування Київського міжнародного інституту соціології, 57,8 відсотка українців вважають недостатніми дипломатичні та оборонні зусилля влади із запобігання російській агресії. А кількість тих, хто готовий зі зброєю виступити проти російських інтервентів, збільшилася від 2015 року на 10 відсотків.

Вільгельм Смоляк