На численні прохання, розкажу про «ексклюзивні» функції Дії

На численні прохання, розкажу про «ексклюзивні» функції Дії

На численні прохання, розкажу про «ексклюзивні» функції Дії: державні послуги, які доступні лише та виключно через цей урядовий додаток.
Їх не так багато, але вони штучно позбавляють значну кількість громадян – які не хочуть або не можуть встановити собі Дію – законної можливості отримати певні послуги. Які не вірять на слово «не бійтеся, все безпечно» або банально не мають коштів на сучасний смартфон.
Як роблять у цивілізованих країнах – завжди надається безкоштовна альтернатива. Так, паперова. Так, аналогова. Так, ніжками, у фізичні офіси або поштою. Але певна категорія громадян ХОЧЕ мати таку можливість, і МАЄ на це повне право.
Отже, про які саме послуги йдеться.
Придбати квитки на потяг Київ-Варшава на даний час (травень 2024) неможливо без Дії та ідентифікації в цьому додатку. У кого немає Дії – той іде пішки.
Подати заяву до фонду гарантування вкладів, коли знаходишся за кордоном, а консульські послуги не надаються – можливо лише через Дію.
COVID-сертифікати у 2020-2021 можна було згенерувати виключно через Дію.
Виплата 6500 грн. внаслідок війни (програма діяла до 31.03.2022) здійснювалася виключно за умови подачі заявки через Дію.
«Ковідна тисяча» – виплачувалася українцям, які пройшли повний курс щеплення і зареєструвалися через програму єПідтримка у додатку Дія.
Виплати 8000 грн. ФОПам, які під час карантину перебували у «червоній зоні» та не могли працювати – подати заявку можливо було виключно через Дію.
Певний час заяву про відшкодування за зруйноване внаслідок російської агресії майно – також можна було подати виключно через Дію, зараз альтернативи вже існують.
Усе це безпідставно порушувало та продовжує порушувати законні права громадян.
І робиться це свідомо, з метою примусового встановлення українцями додатку Дія.
Примусового – тому що багато хто не хоче цього робити, але змушений за відсутності альтернативи. Відповідно, примус та безальтернативність формують негативне ставлення як до держорганів, які цим займаються, так і до самих ІТ-продуктів.
За такого ставлення «Дію» встановлюють та одразу видаляють, або більше не користуються. При цьому такого тимчасового юзера вже включили до статистики «загальної кількості користувачів» – статистики вельми сумнівної та непрозорої, до речі.
Певна ж категорія громадян просто НЕ МОЖЕ отримати вказані послуги через відсутність сучасного смартфону та нестабільний або відсутній доступ до Інтернет.
Для чого примушувати встановлювати Дію? Ось ми й дійшли до суті проблеми.
По-перше, щоб люди спочатку змирилися та звикли до неї, прийняли її як факт, що вже відбувся і який немає сенсу заперечувати. Попри численні проблеми з її безпекою та порушенням права людини на захист персональних даних.
По-друге, факт «прийняття» Дії надасть можливість для проведення подальших «виборів у смартфоні», в яких не буде вільного волевиявлення, а буде лише його видимість.
По-третє, добровільно-примусове встановлення громадянами «Дії» також надає владі необмежені можливості контролю за «населенням». Через «Дію» можна знати які громадяни яким номером телефону користуються, марку та модель апарату, бачити його переміщення у режимі реального часу, в перспективі – таємно добавити в «Дію» модулі читання переписок, доступу до фотографій, історії браузеру, прихований доступ до відеокамери, тощо. Хоча не виключено, що деякі з цих функцій вже запущено зараз.
Ось чому «ексклюзивні» функції Дії становлять таку небезпеку для українців – як для просунутих, так і для усіх інших «зате_зручно».
Коли Україна стане більш цивілізованою, цей етап історії країни буде визнано помилковим та ганебним. А можливо, Дію навіть визнають найбільшою у Світі технологічною урядовою аферою. Хто у це зараз не вірить – спитайте у естонців чому вони відмовилися від «аналога Дії»: https://cutt.ly/ow01LHOd
P.S.: Якщо я пропустив інші «ексклюзивні» функції – прошу писати в коментарях, буду доповнювати.
UPD1: Голосування на національному відборі на Євробачення-2024 було доступно виключно через Дію.
UPD2: Повернення квитків, оформлених через додаток Укрзалізниці — виключно за наявності Дія.Підпис, ніяких альтенатив.
Костянтин Корсун

Голова Ради Громадської організації Українська група інформаційної безпеки, директор компанії з кібербезпеки Berezha Security.