Позашкільна освіта: досвід Болгарії

Позашкільна освіта: досвід Болгарії

Республіка Болгарія приділяє велику увагу позашкільній освіті.

Позашкілля активно підтримується і розвивається на державному рівні. Успішно функціонує Національний Палац дітей Болгарії Национален дворец на децата.
На місцевому рівні функціонує розгалужена мережа закладів позашкільної освіти. При чому щорічно в державі відкриваються нові заклади позашкільної освіти. Наприклад, у 2017 р. було відкрито 9 закладів позашкільної освіти.
Позашкільна освіта надається за різними напрямами. Найбільше працює гуртків художньої творчості – танці, фольклор, декоративно-прикладне мистецтво. Активно підтримуються гуртки технічної творчості – судномоделювання, автомоделювання, авіамоделювання та ін. У результаті, учні неодноразово ставали переможцями змагань різного рівня, чемпіонами світу і Європи. Працюють гуртки спортивного, екологічного та інших напрямів. Особливу увагу приділяють питанню оздоровлення і відпочинку дітей. Бази для дітей функціонують як влітку, так і взимку.
Держава забезпечує і враховує відвідування 1 дитиною 3-х гуртків одночасно. Адже звертають увагу на те, що відвідування декількох гуртків одночасно забезпечує всебічний розвиток особистості.
Загалом є багато спільного у позашкільній освіті України і Болгарії, що відкриває можливості для співпраці.
Завдяки підтримки Міністерства освіти Республіка Болгарія, Національного Палацу дітей Болгарії делегація представників позашкільної освіти України – Міжнародна асоціація позашкільної освіти – МАПО, Кафедра позашкільної освіти НПУ імені М.П.Драгоманова, ІЕЕП, Рівненського міського палацу дітей і молоді мали можливість брати участь у проекті «Давайте творити разом». Від української делегації дякуємо Міністерству освіти і науки Болгарії Министерство на образованието и науката, Національному палацу дітей Болгарії, Национален дворец на децата директор Tatyana Doseva.

 

 

 

Олена Биковська

Ректор Інституту екології економіки і права, доктор педагогічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри позашкільної освіти НПУ імені М.П.Драгоманова, член Європейської асоціації організацій вільного часу дітей і молоді (EAICY)