Пригніченість та страх, що створюють шедеври

Пригніченість та страх, що створюють шедеври

Частина 1. Німецький кіноекспресіонізм.

Експресіонізм – це спроба показати внутрішній світ людини, його переживання, як правило, в момент сильної духовної напруги.

Експресіонізм в німецькому кіно – унікальне культурне явище, сплав декількох форм мистецтва, що виник в політично, соціально і історично складний час для Німеччини (1915-1925 рр). Коли ми дивимося чорно-білі або хроматичні кольорові німі фільми цього періоду – нам передається дух безвиході і страху, невизначеності, екзистенціальної тривоги тих часів (жах війни, поразки, бідності, депресії, втрати).

Особливості кіноекспресіонізму:

1.Зображення містичних і фантастичних сюжетів.

Похмурі містичні сюжети, пронизані відчуттям фатальної приреченості людини, ворожості світу, що протистоїть всьому живому.

2. Зйомки в павільйоні.

Експресіоністи знімали виключно в декораціях, так як тільки там вони мали ідеальні умови для створення «своєї» дійсності. У багатьох фільмах були прийняті оригінальні рішення по відношенню до знімального майданчика. Важливо пам’ятати про складну економічну ситуацію, в якій знаходилася тоді Німеччина. Художники не могли дозволити собі створити все, що вони хотіли просто тому, що продюсер не міг виділити їм всі необхідні кошти. Цим обумовлена примітивність, або краще сказати, прагнення до спрощення декорацій, що не скасовує їх ефективності.

Асиметричні об’єкти створюють відчуття дискомфорту і дисгармонії, вони працюють на підвищення відчуття страху і неприємного очікування чогось похмурого. Важливо відзначити те, що спочатку складно зрозуміти, які декорації є внутрішні приміщення, а які – зовнішні. Це невипадковий ефект: він відволікає глядача від звичного світовідчуття «будинок-вулиця», а створює свій власний світ, в якому всі елементи перемішані і відірвані від їх первинних значень. Безсумнівно, «вулиця» наділяється відчуттям потойбічного жаху, де повзуть тіні вбивць і їх страшних злочинів.

Неможлива архітектура будівель створює у нас відчуття, що все ось-ось обвалиться, зламається і знищить себе і ми разом з героями опинимося похованими в руїнах цих дивних будівель.

3. Специфічне драматичне освітлення.

Один з найголовніших прийомів у висвітленні в фільмах німецького експресіонізму – світлотінь. Йдеться про використання гри контрасту світла і темряви. Цей прийом провокує відчуття роздвоєння свідомості, божевілля героїв, їх галюцинацій і спотвореної перспективи сприйняття світу.

У «Кабінеті Доктора Калігарі» цей прийом так само посилюється використанням забарвленого кадру. Обличчя акторів нарочито агресивно нафарбовані: їхні очі жирно підведені чорним олівцем – відбувається подвоєння прийому в кадрі. Прийом не тільки естетичний: він спрямований на роздратування – контрастний кадр викликає почуття дискомфорту у очі, передає глядачеві відчуття напруги.

4. Ритм.

Експресіоністичні оповідання неймовірно ритмічні. На відміну від імпресіонізму, що «зависає» в моменті, експресіонізм досліджує відразу безліч вимірів, постійно перескакуючи від одного до іншого, створюючи ритм, який наслідує серцебиття.

Майстерно вибудувана ритмічна композиція «Кабінету Доктора Калігарі», де ми як глядачі опиняємося втягнутими в те, що відбувається за рахунок нарощування темпу. На початку оповідання плавне, потім воно розгойдується і врешті-решт перетворюється на божевільний маятник.

5. Акцент на очах та руках.

Якщо дробити акторську гру на окремі елементи, то одним з найважливіших виявиться погляд. Зосередимо увагу на очах.

У «Кабінеті Доктора Калігарі» очі сомнамбули жахають, на обличчі намальована маска, що підкреслює порожнечу його погляду. У цих очах може відображатися все що завгодно, тому що він є істотою без свідомості, якою маніпулює божевільний Калігарі.

Гігантські очі графа Орлака в «Носферату» підсилюють стан напруги. Погляд стає частиною пластики актора, продовженням його різких рухів, спрямованих на роздратування. Його погляд лякає нас, ми не хочемо бачити його, ми боїмося цього погляду.

Ще одним дуже важливим елементом в пазлі акторської гри є руки. Пластика німецьких акторів ґрунтується на поглядах і жестах. Тіло актора практично нерухомо і всі дії він повідомляє очима і кистями рук.