МЗС Ізраїлю висловило застереження до оновленого закону про ІНП Польщі
http://external.polskieradio.pl/files/3debd1d5-68f9-4ae0-bcac-ad364769d7ad.file

МЗС Ізраїлю висловило застереження до оновленого закону про ІНП Польщі

В Ізраїлі відбулася перша зустріч польсько-ізраїльської групи з питань історично-правового діалогу. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

У четвер, 1 березня, відбулися перші перемовини польської урядової групи польсько-ізраїльського діалогу зі своїми ізраїльськими відповідниками. Зустріч у Міністерстві закордонних справ Ізраїлю в Єрусалимі тривала понад 4 години.

Дипломатичне відомство Ізраїлю поінформувало, що ізраїльська сторона висловила свої застереження щодо польського закону про Інститут національної пам’яті.

«Ми висловив застереження (…), наголосивши на параграфі у тексті (закону), що ускладнює пошук правди та відкриті історичні дебати», – відзначили у Міністерстві закордонних справ Ізраїлю, яке назвало діалог з польською стороною «поглибленим та відкритим».

Агентство AFP повідомило, що генеральний директор ізраїльського МЗС Юваль Ротем, який взяв участь у зустрічі, поінформував польську делегацію про свою «стурбованість випадками антисемітизму (у Польщі) і підкреслив, що польський уряд (…) не може проявляти будь-яку терпимість до цього явища».

За повідомленням ізраїльського міністерства, сторони зроблять спільну заяву у справі діалогу та можливих домовленостей. Польська делегація повертається до Варшави нині у першій половині дня.

Член польської групи з питань діалогу з Ізраїлем Броніслав Вільдштайн після зустрічі сказав, що Польща та Ізраїль почали діалог, а це завжди сприяє заспокоєнню. «Ми усі чекаємо на рішення Конституційного суду у справі змін до закону про ІНП», – додав він.

За словами Вільдштайна, сторони домовилися проводити наступні зустрічі груп. «Перспективи Ізраїлю та Польщі є різними. Нас запитували, наприклад, чому саме тепер ухвалено цей закон. Ми казали, що – вони цього не розуміють, однак – ми бачимо все більше випадків звинувачень Польщі в участі у Голокості, натомість національність нацистів десь зникає», – сказав польським журналістам після зустрічі Броніслав Вільдштайн, член польської групи.

Перед початком зустрічі голова польської частини групи діалогу, віце-міністр закордонних справ Польщі Бартош Ціхоцький зазначив, що обидві сторони починають історично-правовий діалог, який буде підтримуватися спільним бажанням захисту правди, свободи наукової діяльності, свободи художньої діяльності та публічних дебатів. Він додав, що Польща готова об’єднати зусилля з ізраїльською стороною, аби боротися з усіма випадками антисемітизму та національними стереотипами, а також поширювати правду про Голокост.

Групи з питань історично-правового діалогу Польщі та Ізраїлю були створені згідно з домовленостями під час телефонної розмови очільника польського уряду Матеуша Моравєцького з прем’єром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу у зв’язку з ситуацією довкола оновленого закону про ІНП.

Нагадаємо, 1 березня оновлений закон про ІНП Польщі набув чинності. Однак нині він перебуває на додатковому вивченні у Конституційному суді.

Згідно з новими положеннями, публічне та всупереч фактам звинувачення польського народу або польської держави у відповідальності або співвідповідальності за злочини ІІІ Рейху або інші злочини проти людства, миру та воєнні злочини, каратиметься штрафом або позбавленням волі до трьох років. Така сама відповідальність загрожує за «очевидне применшення відповідальності справжніх виконавців тих злочинів». Зміни не поширюються на наукову та художню діяльність. Нагадаємо також, що поправки до закону про ІНП передбачають покарання за заперечення злочинів українських націоналістів.