Поляки задоволені минулим роком
http://svitua.com.ua/sites/svitua/files/styles/large/public/images/2017/12/3493d5e7223b857f50335d9-2.jpg?itok=2Q_yr1mw

Поляки задоволені минулим роком

Стільки ж опитаних назвали його добрим для власних робочих місць. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на monitor-press.info.

65 % поляків оцінили минулий рік як добрий для них і їхніх сімей. Стільки ж опитаних назвали його добрим для власних робочих місць. Такими є дані останнього опитування Центру дослідження громадської думки. Автори дослідження підкреслюють, що результати найкращі з 1989 р.

У грудні кожного року центр просить поляків підвести підсумки минулого року та розповісти про очікування від наступного. В останньому опитуванні запитання стосувалися особистих, родинних, професійних тем, а також ситуації у країні та світі.

Автори дослідження зазначили, що оцінка особистого життя в минулому році залежить, здебільшого, від задоволення матеріальним становищем. Чим більше задоволення, тим краща оцінка.

Невдоволені в меншості

2017 р. для себе та своїх сімей добре оцінили по 82 % опитаних, які назвали своє матеріальне становище добрим, порівняно із 20 та 24 %, які оцінили своє матеріальне становище як погане. Серед усіх опитаних 2017 р. назвали добрим для себе та сімей 65 % поляків. Поганим рік для себе та сімей назвали 11 та 7 % поляків відповідно.

«Вищі, ніж середні оцінки дали минулому році особи із вищою освітою та опитані, в родинах яких дохід перевищує 2 тис. злотих на особу, мешканці великих міст і молодь (до 44 років). Позитивній оцінки сприяють залучення до релігійних практик та «праві» політичні погляди», – читаємо в коментарі до результатів дослідження.

Найкращі результати у приватних і державних компаніях

В оцінці ситуації на роботі найбільше значення, поряд із матеріальним становищем, мала також стать. Минулий рік для своїх робочих місць краще оцінили чоловіки (70 %), ніж жінки (60 %). Найкраще стан своїх роботодавців оцінили люди, що працюють у приватних чи державних компаніях (74 %), менше задоволених – серед працівників публічного сектора (64 %). Порівняно найменше задоволені люди, що працюють у сільському господарстві. Минулий рік позитивно оцінили 48 % опитаних із цієї групи.

Дещо стриманіше поляки оцінили минулий рік для Польщі. 49 % опитаних сказали, що 2017 р. був добрим для Польщі. 26 % вважають, що він не був ані добрим, ані поганим, а 19 % переконані, що він був поганим.

Правий фланг задоволений

Переконання, що минулий рік був вдалим для Польщі висловлює переважна більшість опитаних із правими політичними поглядами (71 %). Значно рідше цю думку поділяють опитані, що ідентифікують себе із лівими силами (35 %) або політичним центром (40 %). Задоволеності сприяють часті релігійні практики (принаймні раз на тиждень). Окрім осіб, що не беруть участі в релігійних практиках та ідентифікуються з лівими силами, найбільш критично оцінюють ситуацію найбільш освічені та успішні люди, а також мешканці великих міст.

Зовсім інакше виглядають оцінки ситуації у світі. 32 % опитаних вважають минулий рік ані добрим, ані поганим для світу, 30 % зазначили, що він був поганим, а 27 % думають, що він був добрим.

Великі міста занепокоєні

На думку авторів дослідження, «занепокоєння щодо напрямку змін у світі в минулому році частіше, ніж у середньому, висловлювали мешканці великих міст, особи із середньою та вищою освітою, із порівняно доброю суспільною позицією, опитані, що не ведуть релігійних практик і називають свої погляди лівими».

Однак підкреслюється, що «в суспільному розумінні 2017 р. був кращим для світу, ніж 2016». Попри хороші оцінки минулого року, поляки сподіваються, що 2018 р. буде ще кращим для них (46 %) та їхніх родин (45 %). Думку, що 2018 р. буде значно гіршим, ніж 2017, зазначили лише 6 % опитаних.

Опитимізм серед молоді

Прогноз щодо власного життя та життя родини залежить, у першу чергу, від віку. Молодші опитані мають більше оптимізму щодо майбутнього. Наприклад, кращого року для себе очікують 65 % опитаних віком від 18 до 34 років і лише 29 % опитаних, віком від 65 років. Оптимізму сприяє також добра оцінка матеріальної ситуації.

43 % опитаних очікують, що 2018 р. буде таким же, як попередній. 36 % сподіваються, що він буде кращим. Відносно найкращу ситуацію на своїх місцях роботи передбачають працівники приватного сектора (крім сільського господарства) – 44 % сподіваються на покращення. Найгірші оцінки дали працівники приватних сільськогосподарських підприємств (покращення очікують 29 %).

У прогнозі для Польщі можна говорити про поміркований оптимізм. Найбільша частина опитаних (41 %) очікує, що 2018 р. буде для Польщі кращим, ніж попередній. Інші вважають, що він буде таким самим (31 %). Оптимістичні передбачення щодо Польщі цього року звучать частіше, ніж рік тому. Кожен третій мешканець великих міст вважає, що ситуація погіршиться.

Релігійне життя сприяє щастю

За прогнозом поляків, 2018 р. для світу буде гіршим, ніж для Польщі. Покращення ситуації очікують 34 % опитаних, відсутності змін – 31 %. На думку авторів дослідження, найбільші сподівання на покращення ситуації у світі мають молодь та особи, активні в релігійних практиках, а також люди, задоволені власною матеріальною ситуацією.

Найгірші прогнози дають мешканці великих міст, люди із доброю соціальною позицією та опитані, що не беруть участі в релігійних практиках.

Опитання було проведене 1–7 грудня 2017 р. серед 925 мешканців Польщі.