Запис дітей до дошкільних закладів та шкіл у Польщі на 2018/2019 навчальний рік
http://naszwybir.pl/wp-content/uploads/2018/03/deti-sait2a.jpg

Запис дітей до дошкільних закладів та шкіл у Польщі на 2018/2019 навчальний рік

Наприкінці зими – на початку весни в Польщі розпочинається триетапний запис дітей до дошкільних закладів, шкіл і гімназій. Звертаємо вашу увагу на необхідність слідкувати за визначеними термінами запису, щоб не прогавити важливі дати. Передусім це стосується наймолодших дітей, дошкільна підготовка яких не є обов’язковою. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на газету “Наш Вибір”.

Шестилітки повинні пройти обов’язкову дошкільну підготовку, тобто ходити до дитячого садочка або дошкільного відділу в школі. Закон також передбачає забезпечення місцями всіх п’яти-, чотири- та трирічних дітей. Якщо у процесі записів дитина не була прийнята до жодного закладу, бурмістр скеровує туди, де вона може бути прийнята.

ЗАПИСИ

Записи проводяться у визначений і дуже обмежений час.  До садочків та перших класів шкіл – у березні–квітні кожного року і тривають два тижні.

Садочки/шкільні пункти дошкільної освіти, школи, гімназії, ліцеї/технікуми мають власну систему записів та окремі терміни. Важливі дати також залежать від місцевості. Якщо батьки планують записати дитину до садочка або школи не за місцем проживання і не встигають у визначені строки, вони змушені будуть шукати вільні місця після закінчення основного запису.

Щоб зареєструвати дитину в системі, потрібно ввести її номер PESEL. Якщо ваша дитина його не отримала, можливо, доведеться звернутися до обраного освітнього осередку, де вам допоможуть скласти заяву без цього номера. Першочерговість подання заявок не має значення: кожна дитина отримує бали, на підставі яких складаються списки зарахованих.

Згідно з польською системою записів, батьки під час подання заявки можуть обрати кілька садочків/шкіл. Спочатку вписується дитячий заклад «першого вибору» (пол.: przedszkole/szkoła pierwszego wyboru) – в якому батьки найбільше зацікавлені. Після реєстрації в електронній системі потрібно відвідати садочок/школу першого вибору й подати підписані обома батьками документи в паперовій версії. Якщо у вас немає доступу до Інтернету або є проблеми із самостійним заповненням анкети, дані дитини може внести директор садочка/школи, зазначеного в переліку вибраних установ першим.

Коли буде оголошено списки зарахованих дітей, батьки протягом тижня повинні підтвердити так зване «бажання вибору».

На підставі підтверджених заявок оголошується список прийнятих дітей. Після цього в системі електронного запису з’явиться перелік вільних місць. Батьки, діти яких не були зараховані, мусять відвідати електронну сторінку Бюро освіти свого міста, перевірити наявність вільних місць в інших садочках/школах та спробувати заново записати малечу.

БАЛИ

У польській системі запису до садочка або школи діти приймаються на підставі набраних балів, які нараховуються відповідно до певних критеріїв. Останні регулюються державними та місцевими документами.

У процесі нарахування балів під час запису до шкіл і гімназій найбільша їх кількість присвоюється за вибір районного навчального закладу за місцем проживання (пол.: szkoła obwodowa). Районна школа зобов’язана прийняти всіх дітей, які до неї приписані.

Таким чином, бали мають значення лише тоді, коли ви хочете записати дитину до школи, яка не є для вас районною.

При нарахуванні балів у садочку в першу чергу береться до уваги вік дитини та місце проживання. Наприклад у Варшаву, найбільше балів отримає шестирічна та п’ятирічна дитина, яка має йти до садочка за місцем проживання. Бали нараховуються, якщо батьки працюють та платять податки у вказаній місцевості, а також дітям самотніх батьків або дітям інвалідів. У Варшаві додаткові бали можуть отримати діти з алергією – при поданні заявок до спеціалізованих дитячих садочків. У кожному місті можливі свої особливості набору.

Шестирічні діти (народжені у 2012 році) мають обов’язково пройти дошкільну підготовку в садочку або дошкільному відділі при школі. Однак, на відміну від школи, це може бути будь-який садочок у районі, де наявні вільні місця.

Від минулого року впроваджено необов’язковий критерій доходу. Скористатися ним батьки можуть за бажанням. Це варто зробити у випадку, коли кілька діточок отримають однакову кількість балів.  Отже, якщо в родині на людину дохід менший або дорівнює 674 злотих, дитина отримує 1 бал.

Хронологія записів на прикладі Варшави.

Дитячі садочки

Детальну інформацію щодо термінів, засад та документів шукайте на сторінці:edukacja.warszawa.pl

У 2018/2019 записи до садочків та дошкільних відділів у школах розпочинаються 2 березня і тривають до 19 березня.

Протягом двох тижнів батьки складають внески в електронній системі рекрутації: warszawa-przedszkola.pzo.edu.pl

Батьки повинні занести до садочка/школи «першого вибору» підписаний внесок разом із документами, що підтверджують бали згідно з критеріями.
До 20 квітня буде оголошено список попередньо зарахованих дітей.
20–27 квітня батьки мусять скласти до садочка/школи, куди їхня дитина була  попередньо зарахована, підтвердження бажання вибору.
7 травня буде оголошено список прийнятих дітей.

Увага!  Якщо ви не згодні з рішенням комісії, то можете подати апеляцію протягом 7 днів від дня публікації результатів.

13 червня – оголошення вільних місць.
13–18 червня відбувається другий етап записів. Батьки складають внески на вільні місця.
22 червня – публікація списку попередньо зарахованих дітей.
22 червня – 28 червня – складання батьками підтвердження вибору.
29 червня – публікація списку прийнятих дітей.

РЕКРУТАЦІЯ ДО 1 КЛАСУ ШКОЛИ

2 березня–18 березня – складання внесків в електронній системі.
До 19 березня батьки повинні занести до школи «першого вибору» підписані документи та документи, що підтверджують нарахування балів згідно з критеріями.
20 квітня – публікація списку зарахованих кандидатів.
20–27 квітня (до 16:00)– складання підтвердження у школі, до якої дитина була попередньо зарахована.
7 травня – публікація списку прийнятих дітей.
1318 червня – другий етап запису на вільні місця.
До 19 червня – батьки повинні занести до школи «першого вибору» підписані документи та документи, що підтверджують нарахування балів згідно з критеріями.
22 червня – публікація списку зарахованих дітей.
22 червня – 28 червня – складання батьками підтвердження вибору.
29 червня – публікація списку прийнятих дітей.

В інших великих містах Польщі записи до садочків і дошкільних пунктів у школах та до шкіл ще не оголошено. Інформацію можна отримати у найближчій школі чи садочку або в Інтернеті.

Слідкуйте в Інтернеті:

КРАКІВ
https://krakow.formico.pl/formico-parents/main.action

ВРОЦЛАВ
https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl/formico-parents/

ҐДИНЯ
http://gdynia.pl/bip/sprawy,901/rekrutacja-do-przedszkola-2018-19,516860

ҐДАНЬСК
https://portal.edu.gdansk.pl/jst/gdansk/rejestr.aspx

ПОЗНАНЬ
https://nabor.pcss.pl/poznan/przedszkole/

ЛЮБЛІН
https://lublin.eu/mieszkancy/edukacja/szkoly-i-placowki/rekrutacja-do-szkol-i-placowek/rekrutacja-do-przedszkoli/

ЩЕЦИН
https://nabor.pcss.pl/szczecin

КАТОВІЦЕ
https://katowice.nabory.pl/

Олена ЛИТВИНЕНКО