Інколи чую від цілком притомних людей «Нє, ну Дія все ж трохи зменшила рівень корупції»

Інколи чую від цілком притомних людей «Нє, ну Дія все ж трохи зменшила рівень корупції»

Інколи чую від цілком притомних людей «Нє, ну Дія все ж трохи зменшила рівень корупції».
Сумніваюся я, і ось чому.
По-перше, ніякими метриками чи фактичними даними цю тезу підтвердити наразі неможливо. Особливо зараз, під час воєнного стану, коли багато даних перестали бути публічними, а інформація про негаразди у державі приховується. Більше того, як сказав один депутат правлячої партії, “Ті, хто постійно закидає, що держава робить щось не те – для мене люди, які працюють на ворога». Ось так. Шах і мат вам, антикорупціонери. Усі ви «агенти кремля», от так. До речі, з паном депутатом не погоджується більшість українців (52,5 проти 35,4) https://cutt.ly/DwvA2o4t
Але не це головне.
Якщо навіть припустити, що Дія гіпотетично зменшує дрібну побутову корупцію, то мова йде переважно про автоматизацію видачі «довідок про несудимість». Про видачу того, чого у світі нормальних людей взагалі не повинно бути. Так, це довідки про те, що ти не верблюд – але ж дивись як зручно та швидко?
Але і це не головне.
Головне полягає у тому, що з корупцією потрібно боротися зверху-вниз, а не знизу-вверх. Про це чітко пише Лі Куан Ю, колишньому прем’єр-міністр Сінгапуру, який за 30 років перетворив відсталу, наскрізь корумповану країну в одну з найрозвинутіших країн Світу: «Коли корупція проникає у всі шари урядовій ієрархії, від глав держави до дрібних чиновників, проблема особливо ускладнюється. Чистку і дезінфекцію необхідно починати з верхівки, систематично проходячи усі рівні до самого низу».
І ще йому приписують фразу «Почавши боротися з корупцією, першим ділом посадіть трьох своїх друзів. Ви знаєте за що, і вони знають за що». Хоча насправді звучала вона трохи по-інакшому: «Дві-три великі риби, спіймані на гачок, послужать іншим хорошим прикладом»
Дія ж робить рівно навпаки: бореться (?) з найнижчим рівнем корупції. Створюючи таким чином лише видимість боротьби з цією проблемою. Тим часом як «наверху» корупція процвітає. Чиновники нижньої ланки дивляться на своїх босів і не розуміють – чому їм можна, а нам ні?
А тим часом у вересні 2023 року 78% українців сильно занепокоєні (м’яко кажучи) рівнем корупції у країні: https://cutt.ly/dwvA81cb
І тепер поставте собі питання, шановні українці: а чому на четвертому розі «успішної» боротьби Дії проти корупції, рівень цього ганебного явища в Україні анітрохи не зменшився? Так і хочеться процитувати жижиталізаторів: «При чому тут Дія??!»
Більше того, багато хто вважає, що рівень корупції навіть збільшився. Чому активно сприяють, непрозорі процедури закупівель, непублічні реєстри, поки що закриті декларації посадовців та інші «не на часі».
Чому, попри такий «потужний» інструмент як Дія, вітчизняна корупція сміється та дзюрить нам в очі?
Чому західні партнери настільки занепокоєні рівнем корумпованості країни, що погрожують зменшити військову та фінансову підтримку? А це, у свою чергу, буквально призведе до загибелі українців. Якраз той випадок, коли «корупція вбиває».
І заодно питання: а чи багато хто задувався чому аналогів Дії немає (і навряд чи буде) у жодній розвинутій демократичній країні?
Але останнє питання не зовсім до боротьби з корупцією, скоріше про повагу до персональних даних та прав людини.
Цифровізація по суті є автоматизацією існуючих соціальних відносин між людьми. Простіше кажучи, немає сенсу автоматизувати погані речі поки вони не стали хорошими. Тому що, цифровізуючи корупцію, отримаєш лише цифровізовану корупцію: швидшу, зручнішу, масштабованішу.
Спочатку потрібно викорінити передумови для корупції у реальному житті, закріпити перемогу новими правилами гри та людьми нового світогляду, виключити людський фактор у прийнятті рішень, – і тоді вже добити цифровізацією.
Люди-технології-процеси. Нічого нового, в принципі.
Це я до того, що одними лише технологіями монстра корупції нам не здолати, не вірте популістам. Не існує «чарівних Дія-пігулок» чи «срібних Дія-куль». Нам усім доведеться напружитися, бо складні проблеми не мають простих рішень.
P.S.: Далеко не всі методи Лі Куан Ю прийнятні у сучасному світі, але не втримаюся від ще однієї його цитати: “Щоб розрізняти добре і погане, добро і зло, нам не потрібні адвокати. Ці поняття закладені в кожному з нас.”
Костянтин Корсун

Голова Ради Громадської організації Українська група інформаційної безпеки, директор компанії з кібербезпеки Berezha Security.