Іпотечний кредит для іноземців: що треба знати?
http://naszwybir.pl/wp-content/uploads/2018/03/ipotechnyi-kredyt-702x336.jpg

Іпотечний кредит для іноземців: що треба знати?

Іноземці в Польщі все частіше вирішують придбати житло, скориставшись іпотечним кредитом. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на газету “Наш Вибір”.

Іноземці в Польщі все частіше вирішують придбати житло, скориставшись іпотечним кредитом. Підхід банків змінюється щороку, але іноземні громадяни досі можуть стикатися з додатковими обмеженнями й вимогами. Питання іпотечних кредитів для іноземців висвітлює Катажина Ласоцька, спеціаліст із питань нерухомості, співавтор блогу Morizon.pl.

Коли потрібен дозвіл на купівлю нерухомості?

Перед тим як почнете клопотати про отримання кредиту, переконайтеся, чи купівля нерухомості не вимагає отримання дозволу міністра внутрішніх справ.

Іноземцям, які планують купувати квартиру, не потрібні якісь додаткові дозволи. Але помешкання, яке хочете придбати, повинно використовуватись як житло – воно не може виконувати функції офісу фірми, компанії чи складу.

Однак  дозвіл буде необхідний, якщо ви плануєте придбати будинок або ділянку. Згідно з Законом про придбання нерухомості іноземцем та розпорядженням міністра внутрішніх справ від 20 червня 2012 року, його повинні мати особи, що проживають у Польщі коротше, ніж 5 років від дати отримання дозволу на постійне перебування або дозволу на перебування довготермінового резидента, чи ті, хто перебуває у шлюбі з громадянином Польщі та проживає в країні коротше, ніж 2 роки від дати надання дозволу на постійне проживання або дозволу на перебування довготермінового резидента ЄС.

Яке значення для банку має походження особи, яка хоче отримати кредит?

Ще донедавна про отримання іпотечного кредиту в Польщі могли клопотати лише громадяни держав Європейського Союзу. Сьогодні банки позитивно розглядають заяви громадян України, Білорусі, держав зони Шенген, США та Канади.

Для банків важливішим, ніж походження особи, що планує отримати кредит, є її авторитет та кредитоспроможність – іноземців перевірятимуть так само, як і громадян Польщі. Після складання заявки банк розпочне цей процес. Під час перевірки вашої ситуації будуть розглядати, зокрема:

  • період легального перебування в Польщі,
  • стаж роботи,
  • наскільки великою є фірма, де ви працюєте; сфера і обсяг її діяльності, а також посада, на якій вас працевлаштовано,
  • освіта й цивільний стан,
  • період, протягом якого ви маєте банківський рахунок в одному з діючих банків у Польщі.

Варто однак пам’ятати, що банки розглядають кожну заявку індивідуально. Можна зустрітись із ситуацією, коли банк вирішить, що ви як іноземець є клієнтом підвищеного ризику. Це у свою чергу може означати гірші умови кредитування або, в гіршому випадку, відмову в наданні кредиту.

Чи шлюб із громадянином/громадянкою Польщі збільшує шанси отримати іпотечний кредит?

Це залежить від ситуації вашого чоловіка/дружини. Якщо ви приймете рішення скласти спільну заяву на отримання іпотечного кредиту, банк буде розглядати кандидатури обох заявників (так само, як описано вище) і на підставі цього оцінювати кредитоспроможність.

Хоча важко тут сказати однозначно, але спільні зобов’язання можуть не лише збільшити вашу кредитоспроможність, але й стати для банку доказом, що ваше перебування в Польщі є стабільним, і розвіяти можливі сумніви щодо прийняття рішення про призначення кредиту.

Чи можна клопотати про отримання іпотечного кредиту з картою тимчасового перебування?

Звісно, скласти заяву про кредит у банку можна, але у випадку іноземців з картою тимчасового перебування рішення про відмову в наданні кредиту є більш вірогідним.

З таким документом однак є шанси отримати споживчий кредит (kredyt konsumencki) (якщо термін зобов’язань не буде довшим за термін виданої карти тимчасового перебування). Проте такого кредиту не вистачить, аби профінансувати купівлю житла.

Чи необхідно отримувати дохід у Польщі?

Місце отримання доходу буде для банку мати більше значення, ніж країна походження. Якщо ви працюєте в Польщі й заробляєте в злотих – найімовірніше у вас не буде додаткових труднощів. У цьому випадку банк вимагатиме від вас майже ідентичний комплект документів до того, який складають поляки (про документи, необхідні для складання заяви про іпотечний кредит, – нижче).

Якщо ви отримуєте дохід за кордоном, у найкращому випадку банк може попросити про додаткові гарантії або про надання більшої кількості документів (таких як  договір про роботу або довідка, що підтверджує ведення підприємницької діяльності за кордоном, річні податкові звіти чи довідка про доходи), в найгіршому випадку – відмовити в отриманні кредиту.

Які документи вимагає банк?

Іноземці до заяви про надання іпотечного кредиту повинні додати такі документи:

  • документ, що підтверджує постійне перебування (наприклад, карта перебування з наданим номером PESEL або дозвіл на перебування довготермінового резидента),
  • дійсний дозвіл на роботу.

Крім цього банк може попросити також:

  • витяг із банківського рахунку (мінімум за три останніх місяці),
  • звіт про кредитну історію (отримати можна в установі, що є відповідником польського Бюро кредитної інформації (Biurо Informacji Kredytowej), якщо такого типу інституція існує в державі),
  • довідка про прописку.

Кожен банк може мати дещо інші вимоги щодо надання іпотечних кредитів іноземцям. Деякі з них (звісно, меншість) взагалі не приймають таких заяв, тому перед візитом варто зателефонувати до обраної фінансової установи або пошукати відповідну інформацію на інтернет-сторінці банку.

Катажина ЛАСОЦЬКА,
спеціаліст із питань нерухомості,
співавтор блогу Morizon.pl.