Опозиція: Не можна коштом дипломатії робити історичну політику
http://external.polskieradio.pl/files/561fae61-d45f-451b-bce4-28445667bb57.file

Опозиція: Не можна коштом дипломатії робити історичну політику

Польські політики неоднозначно оцінюють рішення президента Польщі підписати Закон про Інститут національної пам’яті. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Президент Польщі прийняв рішення про підписання оновленого Закону про Інститут національної пам’яті. Анджей Дуда наголосив, що кожен громадянин заслуговує на те, щоб знати, яка поведінка підлягає карі, а яка – ні. Президент направив закон до Конституційного суду, щоб той перевірив, чи жоден з параграфів не порушує Конституцію Республіки Польща.

Речниця партії Право і справедливість віце-маршал Сейму Беата Мазурек висловила задоволення рішенням президента Польщі. За її словами, чимало застережень повинна розвіяти спільна праця польських та ізраїльських експертів:

«Ця тема не є вичерпана. Усі сумніви, які з’являються у мас-медійному просторі, а особливо – аргументи з єврейського боку, будуть піддані глибокому аналізу суддів Конституційного суду. Ми не завершуємо дискусії, але ми вважаємо, що маємо право на історичну правду. Тому за нашою оцінкою, президент прийняв правильне рішення. Маю надію, що відбудуться зустрічі та розмови на тему нашої спільної історії».

Павел Кукіз висловив задоволення рішенням президента Польщі. На прес-конференції лідер угруповання Кукіз’15 сказав, що підпис Анджея Дуди «завершує спіраль взаємних звинувачень і претензій»:

«Завдяки тому, що пан президент його підписав, цей закон вже набув чинності. Натомість направлення документа до Конституційного суду свідчить про те, що польська сторона відкрита на різні розмови та дискусії».

Лідерка партії Сучасна Катажина Любнауер закликала президента Анджея Дуду скликати Раду національної безпеки, під час якої слід обговорити варіанти вирішення «дипломатичної кризи», яку спричинив Закон про ІНП:

«Ми хочемо, щоб у Польщі була постійна присутність баз НАТО, ми хочемо якомога тісніше співпрацювати з Ізраїлем, Україна – це питання нашої безпеки на Сході. Погіршення наших взаємовідносин з трьома державами через один закон – це одна велика дипломатична помилка. Не можна ціною дипломатії робити історичну політику. Тому ми вважаємо, що дуже важливим є скликання Ради національної безпеки. Кожен нехай скаже, яку має ідею на вирішення цієї проблеми».

Голова Польської селянської партії Владислав Косіняк-Камиш закликає, щоб польсько-ізраїльська група почала якнайшвидше працювати:

«Потрібно поліпшити позицію Польщі на міжнародній арені. Сьогодні наша держава – у складній ситуації. Наша дипломатія, на жаль, зазнає поразки. Тому ця група у складних питаннях повинна якомога швидше почати працювати. Ми вважаємо, що необхідно провести широку інформаційну кампанію про роль Польщі та поляків під час Другої світової війни».

Нагадаємо, поправки до закону вводять відповідальність за поширення висловлювання «польські концентраційні табори» для визначення таборів, побудованих у період Другої світової війни німцями на території окупованої нацистською Німеччиною Польщі, а також приписування польському народу співучасті у Голокостіі. Оновлений Закон про Інститут національної пам’яті Польщі також передбачає кримінальну відповідальність за пропаганду ідеології українських націоналістів і заперечення Волинської трагедії 1943 року.

Ще одне важливе положення законопроекту говорить про те, що публічне та всупереч фактам приписування польському народу або польській державі відповідальності чи співвідповідальності за злочини ІІІ Рейху або інші злочини проти людства, миру та воєнні злочини, буде каратися штрафом або позбавленням волі до трьох років. Подібне покарання загрожуватиме за «явне недооцінювання відповідальності справжніх виконавців цих злочинів».