Посол Ізраїлю у Польщі: Це не суперечка довкола вислову «польські табори»
http://external.polskieradio.pl/files/f982bb89-e6cc-4b39-9c81-43a649c1d395.file

Посол Ізраїлю у Польщі: Це не суперечка довкола вислову «польські табори»

Які причини найновішої польсько-ізраїльської дипломатичної кризи довкола поправок до закону про ІНП? Про це повідомляє Upmp.news із посиланням на Польське радіо.

«Хочемо, аби люди розуміли, що згідно з цим законом, не можна карати за свідчення тих, хто вижив під час Голокосту або, наприклад, якогось журналіста, котрий бере у когось інтервю про злочини періоду Другої світової війни», – так про польсько-ізраїльську кризу довкола нового закону про Інститут національної памяті висловилася посол Ізраїлю у Польщі Анна Азарі.

Причиною погіршення польсько-ізраїльських дипломатичних відносин стали ухвалені польським Сеймом минулої п’ятниці, у переддень Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, поправки до закону про Інститут національної пам’яті, що вводять покарання у вигляді штрафу або позбавлення волі для осіб, котрі зневажають добре ім’я Польщі та покладають відповідальність або співвідповідальність країни та польського народу за злочини гітлерівців у період Другої світової війни. Влада в Ізраїлі, а також в Україні, виступила проти цих змін до закону, оскільки в Єрусалимі та Києві вважають, що це фальшування історії. Прем’єр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу закликав відхилити законопроект, що, за його словами, є спробою заперечення Голокосту.

У середу у Варшаві відбулася зустріч спікера Сенату Станіслава Карчевського з послом Ізраїлю у Польщі Анною Азарі. Після перемовин жодна зі сторін не дала коментарів журналістам. Роботу над змінами до закону про ІНП продовжили сенатські комітети, які затвердили їх без жодних поправок, запропонованих опозицією. Карчевський висловив надію, що верхня палата Сенату ухвалить документ вже на найближчому засіданні, аби, як висловився, «закінчити дискусії та вгамувати емоції на цю тему». Станіслав Карчевський переконаний, що правда потрібна як євреям, так і полякам.

«Адже і євреїв, і поляків убивали німці. Про це не знає світ. Ця ситуація показала, наскільки безглузді, загрозливі, погані, недружні та антипольські голоси на цю тему. Нині ми ще ліпше розуміємо, що світ не знає історії. Нам потрібний діалог, розмова, і чим їх більше, тим ліпше порозуміння. Головне – шукати правду, а не кривду, передавати історичну правду наступним поколінням. Це наш спільний обовязок. Так, як світ не знав про Катинь, так само не знає про Голокост, не знає усієї правди», сказав Карчевський.

Зміни до закону про Інститут національної пам’яті Польщі передбачають за використання вислову «польські концентраційні табори» та подібних словосполучень штраф та навіть 3 роки позбавлення волі. Польська влада протягом кільканадцяти років проводить у світі кампанію з протидії подібній фейковій інформації і протестує, коли іноземні політики та журналісти використовують висловлювання на зразок «польські концентраційні табори». Варшава наголошує, що вона не мала нічого спільного зі злочинами гітлерівців на терені окупованої Польщі під час Другої світової війни.

У свою чергу, посол Ізраїлю у Польщі Анна Азарі наголосила, що протест влади у Єрусалимі не стосується визначення «польські табори», бо, як відзначила, відомо, що ці табори будували німецькі нацисти. Ізраїльська посол додала, що Ізраїль проти надто загального положення про можливість покарання за покладання на Польщу відповідальності за злочини Третього Рейху.

Анна Азарі наголосила, що в Ізраїлі усі знають, що табори смерті були не польські, а німецькі.

«В Ізраїлі немає проблеми. Нормальний, офіційний Ізраїль знає, що ці табори були нацистськими і німецькими. Але закон є дуже широким. Мова закону дуже неконкретна. В Ізраїлі у зв’язку з цим відреагували дуже емоційно, оскільки ізраїльтяни подумали, що кожен, хто щось скаже про певного пана Ковальського, який зробив щось погане, буде звинувачений», відзначила Азарі.

Посол Ізраїлю у Польщі застерегла, що на думку влади в Єрусалимі, такі положення у законі можуть призвести до покарання як свідків, які вижили під час Голокосту, так і журналістів, котрі вивчають і роблять інтерв’ю на цю тему. Однак, за словами Варшави, покарання не вводитиметься у випадках ведення наукової та мистецької діяльності, пов’язаної з цією темою. Поправки зачіпатимуть як польських громадян, так й іноземців, незалежно від законодавства, чинного у місці вчинення діяння.

Польська влада також ствердила, що ізраїльську сторону консультували під час робіт над текстом закону. У свою чергу, Анна Азарі зазначила, що такі консультації провели у другій половині 2016 року. Ізраїльська сторона звернула тоді увагу на свої сумніви. Посол підкреслила, що потім жодних консультацій або інформації про те, що Сейм Польщі розглядатиме закон у переддень Дня пам’яті про жертви Голокосту, не було.

«Наприкінці серпня 2016 року я зустрілася з представниками польської влади і сказала, щоб текст був іншим та більш конкретним. Я сказала, що треба звернутися до Яд Вашем, можливо, до інших організацій, аби не викликати емоцій. Консультації закінчилися тим, що наша сторона, яка мала проблеми з текстом, вважала, що текст заморожений. Ми не очікували, що усе вибухне у минулу пятницю», додала Анна Азарі.

Анна Азарі висловила надію, що конфлікт буде розв’язано найближчим часом.

«Потрібно відновити наше співробітництво. Вважаю, що ця тема викликала великі емоції, бо поляки та євреї дуже подібні, наша політика багато у чому дуже подібна. Тому нам так важко нині. Але маю надію, що ми повернемося до нормального і дружнього діалогу», – наголосила посол.

Найближчим часом буде створена робоча група, відповідальна за представлення історії польською стороною. Ця група продовжуватиме дискусію з Ізраїлем, зокрема, на тему змін до закону про Інститут національної пам’яті. Посол Ізраїлю у Польщі Анна Азарі закликала докласти зусиль для врегулювання конфлікту та знайти вирішення дипломатичної кризи. Вона поінформувала, що наступного тижня відбудеться візит очільника Бюро національної безпеки Польщі Павела Сольоха до Ізраїлю, а у квітні президенти Польщі та Ізраїлю візьмуть участь у Ході живих у колишніх концтаборах Аушвіц-Біркенау. Крім того, за словами спікера Сенату Польщі Станіслава Карчевського, наприкінці квітня у польському парламенті відбудеться конференція на тему польсько-ізраїльських відносин.

А тимчасом, як повідомило видання «Jerusalem Post», 61 депутат у 120-особовому Кнесеті (ізраїльському парламенті) підтримає законопроект, згідно з яким Польщу буде звинувачено у запереченні Голокосту, якщо вона прийме новий закон про ІНП.