Проф. Новак: Меркель знає, що думати про Росію Путіна
http://external.polskieradio.pl/files/d94b7909-a136-4d16-816a-e964ebd84d72.file

Проф. Новак: Меркель знає, що думати про Росію Путіна

Професор Анджей Новак заявив, що запровадження санкій проти Росії через справу російського екс-агента Скріпаля слід прив’язати до повернення уламків Ту-154М. Про це повідомляє Upmp.news з посиланням на Польське радіо.

Польський історик професор Анджей Новак, член колегії Інституту національної пам’яті, в розмові з порталом wPolityce.pl висловив погляд, що канцлерка Німеччини Анґела Меркель, не від сьогодні і не від атаки на колишнього російського агента Скріпаля, дуже добре знає, що думати про Росію Владіміра Путіна. Як додав професор Новак, він не вважає, що спроба отруєння колишнього російського агента Сєрґєя Скріпаля могла щось змінити в мисленні канцлерки. Проте, за словами науковця, ця спроба змінила багато в західноєвропейській громадській думці, і не лише британській, але й, частково, в німецькій.

Професор Анджей Новак сказав, що його не здивував результат президентських виборів у Росії. «Я нагадаю, що вже кілька місяців тому в календарі закордонних візитів президента Путіна були оголошені зустрічі, які мають відбутися в квітні цього року. Це означає, що зовсім не бралося до уваги, що Володимир Путін може програти на виборах. Але це не було політичним випробуванням без значення, доказом на це є дуже ефектний замах на території Великої Британії. Його зв’язок з датою виборів здається очевидним», – звернув увагу співрозмовник видання. За його словами, цим Росія нагадала виборцям про те, що бореться з усім світом, «бо весь світ нас ненавидить, отже, ми також мусимо його ненавидіти. Я думаю, йшлося про те, щоб результат був якнайкращим і таким він є. Не знаю, якою мірою він сфальсифікований, але не вважаю, що він (…) дуже відрізняється від дійсної підтримки Володимира Путіна. Проте, сам Путін міг побоюватися деякої втоми чи розчарування частини виборців своїм правлінням. Адже ж були санкції, падіння цін на енергоносії, що в результаті принесло погіршення рівня життя в Росії», – додав учений.

На думку професора Анджея Новака, якби тепер мали вводитися нові санкції проти Росії (така можливість розглядається в зв’язку зі спробою отруєння у Великій Британії колишнього російського агента Сєрґєя Скріпаля), «щоб вони були зрозумілими, необхідно поставити умову, яка уможливила б невпровадження санкцій». За словами історика, «ця умова є простою: повернення уламків літака Ту-154М, який знаходиться в Смоленську». На думку професора, польська дипломатія зробила помилку, що при нагоді замаху, так зухвало здійсненого російськими службами на території Великої Британії – як усе вказує, – не пригадала про трагедію з-перед восьми років (тобто смоленську авіакатастрофу 10 квітня 2010 року, в якій загинуло 96 осіб з президентом Польщі Лєхом Качинським на чолі – ред.).

За словами професора Анджея Новака, йдеться про те, щоб переконати міжнародну громадську думку, що Росія здатна на все. «Адже так багато осіб говорило, що Росія нездатна робити якісь замахи. Вся пропаганда Громадянської платформи тоді з усієї сили заплющувала очі на факт, що перед 2010 роком Росія Владіміра Путіна провела ряд найзухваліших замахів проти власних і закордонних громадян. І тепер, коли світ справді звернув увагу на цю зухвалість, що Росія здатна на все, слід було пригадати, що ми занехаяли вісім років тому, дозволяючи нав’язати оповідь комісії, яку очолювала Анодіна і комісії Міллєра (тодішньої польської комісії розслідування авіактастроф державної авіації під керівництвом міністра Єжи Міллєра – ред.). Сьогодні є шанс хоча б трохи зменшити наслідки тієї брехні. (…) Ми повинні узалежнити введення санкцій проти Росії, у зв’язку зі справою Скріпаля, від повернення уламків Ту-154М.